Yerli Üretim Kirpi (Zırhlı) | Sonsuz Teknoloji

Yerli Üretim Kirpi (Zırhlı)

Yerli Üretim Kirpi (Zırhlı)
Yerli üretim Kirpi, ülkemizin sanayi alanında gelişmesi ile birlikte yerli üretim İHA’lar, helikopterler ve tanklardan sonra gündeme büyük bir bomba etkisi yaratarak düşmüştür. Bu araçlar tamamen askeri amacı ile üretilerek ülkemizin savunma gücüne güç katmaktadır. Ülkemizde üretilen yerli üretim Kirpiler, diğer yerli üretim savunma araçlarında olduğu gibi BMC fabrikaları tarafından üretilmektedir. Bu üretimi BMC firması tabi ki tek başına yapmamaktadır. Yaklaşık 1200 şirket ortaklığında yapılan bu işlem ileri ki dönemlerde daha da arttırılarak seri üretim bandına alınacaktır. Yerli üretim zırhlı araç olan Kirpi’lere birçok dünya ordusu büyük ilgi göstermektedir. BMC’nin 1964 yıllarında başlayan çalışmaları, günümüze kadar gelişerek günümüzde ülkemize verdiği katkı ve destekler ile üretilmiş olan kirpilerin, sayıları gün geçtikçe artış göstermektedir.

Dünya’nın Kirpi’ye İlgisi

BMC firmasının büyük bir başarı ile üretmiş olduğu Kirpi, sadece ülkemiz tarafından değil dünyadaki birçok ordu tarafından büyük ilgi görmektedir. Birçok ülkeden alınan olumlu tepkiler aynı zamanda istek anlamında da ülkemize gelmektedir. Yerli üretim Kirpi zırhlısını BMC yönetim birimi başkanının yapmış olduğu açıklamaya göre birçok dünya ülkesi sipariş vermek istemektedir. Ancak yoğun çalışmalar nedeni ile bu ülkelere 2020 ile 2022 tarihleri gibi tarihler verilmektedir.

Genel Özellikleri

Yerli üretim zırhlı araç Kirpi toplamda 6000 parçadan oluşmaktadır. Bu parçaların hepsi yerli üretim olduğu için zırhlı aracın tamamen yerli olduğunu söylemek mümkündür. Parça istihdamının yüzde 30’u BMC tarafından elde edildiği gibi yüzde 70’i ise diğer 1200 şirket tarafından sağlanmaktadır.

Kirpinin genel özelliklerinden biri de yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklıklarda ciddi anlamda olumlu etkiler gösteriyor olmasıdır. Her iki durumda da olumsuz bir şekilde etkilenmeyen yerli üretim Kirpi araçları, zorlu koşullarda da çalışmasını devam ettirmektedir.

Yerli Üretim Kirpi’nin Teknik Özellikleri

Kirpi’nin maksimum hızı 15 Km/saattir. Otomobillere göre her ne kadar yavaş gözükse bile bir zırhlıya göre ciddi bir performans denilebilir. Özellikle arazi şartlarında bu hız bir zırhlı için oldukça yeterlidir.

Bir diğer özelliği ise Kirpi’nin 1200 mm derinlikteki sudan rahatlıkla geçebiliyor olmasıdır. Bu değer maksimum değer olsa bile bu değerin üzerine zorlu koşullarda da geçilebilmektedir.

Yerli üretim Kirpi üzerindeki ağır makinalı silahların menzili 800 metredir. Bu nedenle açık hedeflerde çok rahat bir şekilde başarılar elde edilebilmektedir.

Kirpi, +55 ile -32 derecelere kadar çok rahat bir şekilde çalışabilmektedir. Bu nedenle zorlu hava koşullarında bile başarılar elde edilebildiği söylenebilir.

Kirpi’nin motoruna bakıldığında ise 6 silindirli bir turbo motorun olduğunu, bu motorun ise 1550 Nm ve 375 PS gücünün olduğunu söylemek mümkündür.

Son olarak ağırlığına bakıldığında 18085 kg ağırlığa sahip olan bu zırhlılar 1625 kg kadar bir taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Bu nedenle insan taşıma kapasitesinin yüksek olduğu aşikardır

Bir yorum bırakınız...

*