Yotube SEO Nasıl Yapılır? Google SEO'dan Farklı mı? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Yotube SEO Nasıl Yapılır? Google SEO’dan Farklı mı?

youtube seo

Google SEO ve Youtube SEO birbirinden farklı sonuçlar getirir. YouTube sadece video sonuçlarını döndürür. Google makaleler, blog ve fazlasını sunar. Dolayısıyla bu iki arama şekli birbirinden farklıdır. Blog yazılarında özgün yazılar yazarak anahtar kelimemleri daha güçlü kullanma avantajı vardır. Ancak Youtube video’da böyle  bir şansınız yoktur. Bu nedenle YouTube seo için özel alanların yapılandırılması gerekir.

Daha aydınlatıcı olması bakımından bir örnek verelim. YouTube’a eklenen bir içerik ilk 24 saat içinde eğer büyük ilgi görürse bu durumda bu YouTube için bir göstergedir. Ancak YouTube gibi Google için böyle bir analiz yoktur. Buna gerek de yoktur.

İşte bu nedenle YouTube Seo, videoların ilk 24 saat içinde izlenme oranlarına göre ve bazı diğer faktörlere göre yapılmalıdır. Bunlar neler olabilir?

Youtube Video Başlığı Nasıl Olmalı?

Insanlar YouTube’da arama yaparken videoların başlığına özellikle dikkat ederler. Çünkü aradıklarını bulacakları yer orasıdır. Bir videonun başlığı onun tam olarak ne olduğunu anlatır. Bu sebeple videolarınızın başlığına son derece dikkat etmelisiniz.

Birçok kişi ve kuruluş hazırladıkları videolarla hedef kitlelerine ulaşmaya çalışıyorlar. ancak çoğu bunda başarısız oluyor. Bunun sebebi videoların doğru başlık ve açıklamaları sahip olmaması.

Videolarınızı hazırlama nedeniniz, amacınızı yansıtan bir başlık seçmelisiniz. YouTube’ta video arayan bir kişi aslında bir amaca sahip ve bir şeyi bulmaya çalışıyor. Onu amacına ulaştırmanız için videonuzun ne için olduğunu başlıkta anlatmalısınız.

Burada kastettiğimiz şey sadece anahtar kelime kullanmak değildir. İşlediğiniz konunun ya da içeriğinizde anlattığınız şeyin ana teması hakkında fikir vermeniz, bunu kast ediyoruz. Rastgele bir başlık kullanmamanız gerektiğini burada bir kez daha vurgulayalım.

Video Açıklamaları Nasıl Olmalı?

İkinci konu açıklamalar kısımdır. Açıklama kısmına çoğu kişi herhangi bir şey yazmayı tercih etmez. Üşenir ya da gerekli özeni göstermez.

Oysa açıklamada videonuzun başlığı ile ilgili detaylar yer almalıdır. Birincil anahtar kelimenizi destekleyen ikincil anahtar kelimelerden burada bahsetmelisiniz.

4-5 kere anahtar kelimeyi açıklama kısmında kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ve birincil anahtar kelimenizi açıklama kısmının ilk paragrafında kullanmalısınız. Ayrıca birincil anahtar kelimeyi fazla abartmadan kullanmalısınız.

Açıklama kısmında anahtar kelimenizi birkaç kere kullanmanız yeterlidir. Bir YouTube videosu açıklaması en az 200 kelimeden oluşmalıdır.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Paylaşın

Videoların açıklama kısmına baktığınız zaman pek çok kişinin sosyal medya hesaplarını Linklerini paylaştığını görmüşsünüzdür. Siz de yapın! Açıklamada mutlaka sosyal medya hesap bağlantıları paylaşın. Kitlenizle her anlamda etkileşimde olduğunuzu gösterin.

Etiketler Önemli mi?

YouTube’da etiketler herkese açık olarak görünmez. Öte yandan videolara etiket eklemek önemlidir. Anahtar kelimelerinizin birincil olanını buraya ekleyin. Ayrıca ikincil anahtar kelimelerinizi de ekleyin. Bu etiketler videoların izlenmesi sırasında yan tarafta önerilen videolar kısmında videoların listelenmesine yardımcı olur. İkincil anahtar kelimelerinizi 8 10 kere kullanabilirsiniz.

Küçük Resimlere Zaman Ayırmak

Bir videonun izlenmesinde en önemli faktörlerden biri küçük resimlerdir. Video içindeki otomatik küçük resimleri kullanmak yerine güzel tasarımlar yapmayı düşünün!

Küçük resimler YouTube’da sıralamanızı etkilemez ancak videolarınızın tıklanma ihtimalini artırır. Insanlar bu küçük resimleri göre hangi videoyu seçeceklerine karar verirler. Onların karar verme aşamasında küçük resimlerinizi dikkat çekici hale getirmeniz ve kullanmanız videolarınızın izlemelerini artıracaktır.

Kartlar ve Bitiş Ekranlarının Etkisi

YouTube’da kartlar ve bitiş ekranları önemlidir. Her ne kadar bu işi yapmak biraz önemsiz gibi algılansa da aslında işiniz sadece video yüklemek değildir. İnce işçilik de gerekir. İşte bu noktada YouTube kartları ve bitiş ekranları, videonuzu izleyen kişileri kanalınızın diğer içeriklerine götürür.

Bu sebeple kitle oluşturma anlamında, kartları ve bitiş ekranlarını etkili bir şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kartla ve bitiş ekranları sayesinde kullanıcılar oynatma listelerinizi görebilir ve daha fazla videonuzu izleyebilirler. Hatta onlara anket formları ile sorular bile sorabilirsiniz böylece etkileşiminizi daha üst seviyeye çıkarmış olursunuz.

Ayrıca videolar biterken Son 20 Saniyede gösterilen bitiş ekranları da önemlidir. Bu alanı da çok etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Hazırladığınız videoların son yirmi saniyesine boşluk bırakarak bu alanlardan maksimum seviyede istifade edebilirsiniz. Bitiş ekranına kanalınızdaki diğer videoları ekleyerek insanları kanalınızda daha fazla tutabilirsiniz.

Oynatma Listelerinin Gücü

Ayrıca oynatma listelerini gücünden de faydalanabilirsiniz. Oynatma listeleri daha fazla görüntüleme sağlar. Arama trafiği pastasından en üst seviyede yararlanma imkanı bulursunuz. Bu alanda ikincil anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Oynatma listelerine vereceğiniz isimlerle insanların dikkatini çekebilirsiniz.

 Altyazı Eklemek Angarya İş Değildir

Belki zor gelecek birçoklarına ama videolarınızın hepsine altyazı dosyasını mutlaka ekleyin. Bunu atlamayın. Bunu yaparak fark yaratacaksınız ve bulunma ihtimalinizi artıracaksınız.

Videolar metin tabanlı değildir. Bu yüzden videoların ne hakkında olduğunu en iyi açıklayan şey altyazılardır. Altyazılar destekleyici niteliktedir. Altyazıların gücünü kullanmaktan çekinmeyin.

Bu aynı zamanda anahtar kelime yoğunluğu etkileme anlamına da gelir. Bunun YouTube Seo açısından kanıtlanmış bir gerçek olduğunu hatırlatalım.

Sonuç

Ve son olarak hatırlatmamız gereken bir konu daha var. YouTube popüler içerikler önem vermektedir, bir videoya yapılan yorumların sayısı önemlidir. Yorumlara cevap vermek de önemlidir. Böylece etkileşiminiz artar. Ayrıca yorumlarla birlikte beğeniler ve abonelik sayısı da önemlidir. Bir videoyu beğenen sayısı arttıkça videonun önemi YouTube için artar. Bir kanalın abone sayısı da YouTube algoritmaları için önemlidir. bir kitleniz var ve bu kitleye içerikler üretiyorsunuz. Size özel bir kitle! Orada durmaya devam eden bir kitle! Bu önemli…

Ayrıca videolarınızda yorum alabilmek için soru cümleleri kullanmayı da ihmal etmeyin…

 

 

 

Bir yorum bırakınız...

*

Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...
android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...