Windows 10'da Wi-Fi Geçmişi ve WLAN Raporu Oluşturma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Wi-Fi Geçmişi ve WLAN Raporu Oluşturma

wifi rapor

Windows 10, tüm kablosuz ağ bağlantı geçmişinizin ayrıntılı bir raporunu otomatik olarak oluşturan güzel ve temiz bir özellik içerir. Rapor, bağlandığınız ağlar, oturum süresi, hatalar, ağ bağdaştırıcıları ile ilgili ayrıntıları içerir ve hatta birkaç Komut İstemi komutundan çıktıyı görüntüler.

Bu rapor, her Wi-Fi oturumuyla ilgili sorunları teşhis etmenize izin verdiği için internete bağlanırken sorun yaşayan herkes için mükemmeldir.

WLAN Raporu ve Wi-Fi Geçmişi Nasıl Oluşturulur

Windows Komut İstemi’ni kullanacağız, ancak aynı komutu Windows PowerShell’de de kullanabilirsiniz. Sadece PowerShell’i açarken “Yönetici olarak çalıştır” ı seçtiğinizden emin olun.

Bu komutu çalıştırmak için Komut İstemi’ni Yönetici olarak çalıştırmanız gerekir, bu nedenle Başlat’a basın ve arama kutusuna “cmd” yazın. “Komut İstemi” sonucunu sağ tıklayın ve ardından “Yönetici Olarak Çalıştır” ı seçin.

Wİ Fİ RAPOR

Komut isteminde, aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:

netsh wlan show wlanreport

Windows raporu oluşturur ve aşağıdaki konumda saklar: ProgramData’yı görmek için gizli dosyaları göster’i açmalısınız.

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WlanReport\wlan-report-latest.html 

Rapor Nasıl Okunur?

Rapor ağlar, genel sistem, kullanıcı ve bağdaştırıcı bilgileriyle ilgili ayrıntılı veriler içeren birkaç bölüm içerir.

WLAN Raporu

wlan rapor

İlk bölüm, WLAN raporuna sahip bir grafiği gösterir; bu, farenizi belirli bir oturumda gezdirdiğinizde, her bir oturum hakkında ayrıntılı bilgiler görüntüler. İçinde ‘X’ bulunan kırmızı bir daire bir hatayı temsil eder. Bu, etkileşimli bir grafiktir ve bir özet almak için bir etkinliğin üzerine gelebilir veya herhangi bir olaya tıklayarak raporda daha aşağıya doğru oturum listesine atlayabilirsiniz.

Report İnfo

Bu bölüm raporun oluşturulduğu tarihi ve raporun kaç günü kapsadığını gösterir.

General System Info

Bu bölüm PC’nizle ilgili bilgileri içerir – bilgisayar adı, üretici, sistem ürün adı, BIOS tarihi ve sürümü vb.

User Info

Bu bölüm, kullanıcı adı, alan adı ve kullanıcı DNS alanı gibi raporu oluşturan kullanıcıyla ilgili genel bilgileri içerir.

Network Adapters

Bu bölüm, gizli olan da dahil olmak üzere PC’nizdeki tüm ağ bağdaştırıcılarının ayrıntılı bir listesini içerir. Aygıt adı, Tak ve Kullan Kimliği, Genel Benzersiz Tanımlayıcı, geçerli sürücü, sürücü tarihi ve aygıt düğümü bayrakları verir.

Script Output

Ayrıca, rapora dahil edilen birkaç Komut İstemi komutunun çıktısını da göreceksiniz. Bunlar ağ bağdaştırıcılarınız ve WLAN bilgilerinizle ilgili daha fazla ayrıntı sağlar.

İpconfig /all komutu, bağdaştırıcının MAC adresi, IP adresi, DNS sunucusu ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki bağdaştırıcı durumları hakkında ayrıntılı bilgileri gösterir.

NetSh WLAN Tümünü Göster komutu, yetenekleri, PC’nizdeki tüm Wi-Fi profilleri ve raporu çalıştırdığınızda bulunan tüm ağların tam listesi dahil olmak üzere, Wi-Fi bağdaştırıcınızla ilgili ayrıntıları gösterir.

CertUtil – store -silent My & certutil -store -silent -user My komutu, PC’nizde depolanan tüm geçerli sertifikaların bir listesini görüntüler.

Profile Output

Bu bölüm PC’nizde depolanan tüm Wi-Fi profillerinin ayrıntılı bir listesini içerir. Farklı bir kablosuz cihaza bağlandığınızda, ona bağlanmak için kullanılan bilgiler bilgisayarınızda saklanır. Şifreli anahtarlar ve şifreler dışında her şey burada görüntülenir.

Summary

Özet bölümü üç bölüme ayrılmıştır ve oturum başarılarını, başarısızlıklarını ve uyarılarını gösterir; bağlantı kesme nedenlerini ve her oturumun süresini gösterir.

Wireless Sessions

Bu bölümde, her bir Wi-Fi oturumu için gerçekleşen tüm olayların son derece ayrıntılı bir listesini bulacaksınız. Her oturum kendi bölümüne ayrılmıştır; Bir etkinliği genişletmek için artı tıklamak, daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarır. Bazı detaylar arasında arayüz adı, bağlantı modu, bağlantı profili, ağ adı ve bağlantı kesme nedenleri bulunur.

Bilgisayarınız kablosuz bir ağa bağlanırken her seferinde bu komutu çalıştırabilir ve sahip olabileceğiniz bağlantı sorunlarının teşhisine yardımcı olmak için son üç günlük aktivitenin ayrıntılı bir raporunu alabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...