Windows 10'da Wi-Fi Geçmişi ve WLAN Raporu Oluşturma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Wi-Fi Geçmişi ve WLAN Raporu Oluşturma

wifi rapor

Windows 10, tüm kablosuz ağ bağlantı geçmişinizin ayrıntılı bir raporunu otomatik olarak oluşturan güzel ve temiz bir özellik içerir. Rapor, bağlandığınız ağlar, oturum süresi, hatalar, ağ bağdaştırıcıları ile ilgili ayrıntıları içerir ve hatta birkaç Komut İstemi komutundan çıktıyı görüntüler.

Bu rapor, her Wi-Fi oturumuyla ilgili sorunları teşhis etmenize izin verdiği için internete bağlanırken sorun yaşayan herkes için mükemmeldir.

WLAN Raporu ve Wi-Fi Geçmişi Nasıl Oluşturulur

Windows Komut İstemi’ni kullanacağız, ancak aynı komutu Windows PowerShell’de de kullanabilirsiniz. Sadece PowerShell’i açarken “Yönetici olarak çalıştır” ı seçtiğinizden emin olun.

Bu komutu çalıştırmak için Komut İstemi’ni Yönetici olarak çalıştırmanız gerekir, bu nedenle Başlat’a basın ve arama kutusuna “cmd” yazın. “Komut İstemi” sonucunu sağ tıklayın ve ardından “Yönetici Olarak Çalıştır” ı seçin.

Wİ Fİ RAPOR

Komut isteminde, aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:

netsh wlan show wlanreport

Windows raporu oluşturur ve aşağıdaki konumda saklar: ProgramData’yı görmek için gizli dosyaları göster’i açmalısınız.

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WlanReport\wlan-report-latest.html 

Rapor Nasıl Okunur?

Rapor ağlar, genel sistem, kullanıcı ve bağdaştırıcı bilgileriyle ilgili ayrıntılı veriler içeren birkaç bölüm içerir.

WLAN Raporu

wlan rapor

İlk bölüm, WLAN raporuna sahip bir grafiği gösterir; bu, farenizi belirli bir oturumda gezdirdiğinizde, her bir oturum hakkında ayrıntılı bilgiler görüntüler. İçinde ‘X’ bulunan kırmızı bir daire bir hatayı temsil eder. Bu, etkileşimli bir grafiktir ve bir özet almak için bir etkinliğin üzerine gelebilir veya herhangi bir olaya tıklayarak raporda daha aşağıya doğru oturum listesine atlayabilirsiniz.

Report İnfo

Bu bölüm raporun oluşturulduğu tarihi ve raporun kaç günü kapsadığını gösterir.

General System Info

Bu bölüm PC’nizle ilgili bilgileri içerir – bilgisayar adı, üretici, sistem ürün adı, BIOS tarihi ve sürümü vb.

User Info

Bu bölüm, kullanıcı adı, alan adı ve kullanıcı DNS alanı gibi raporu oluşturan kullanıcıyla ilgili genel bilgileri içerir.

Network Adapters

Bu bölüm, gizli olan da dahil olmak üzere PC’nizdeki tüm ağ bağdaştırıcılarının ayrıntılı bir listesini içerir. Aygıt adı, Tak ve Kullan Kimliği, Genel Benzersiz Tanımlayıcı, geçerli sürücü, sürücü tarihi ve aygıt düğümü bayrakları verir.

Script Output

Ayrıca, rapora dahil edilen birkaç Komut İstemi komutunun çıktısını da göreceksiniz. Bunlar ağ bağdaştırıcılarınız ve WLAN bilgilerinizle ilgili daha fazla ayrıntı sağlar.

İpconfig /all komutu, bağdaştırıcının MAC adresi, IP adresi, DNS sunucusu ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki bağdaştırıcı durumları hakkında ayrıntılı bilgileri gösterir.

NetSh WLAN Tümünü Göster komutu, yetenekleri, PC’nizdeki tüm Wi-Fi profilleri ve raporu çalıştırdığınızda bulunan tüm ağların tam listesi dahil olmak üzere, Wi-Fi bağdaştırıcınızla ilgili ayrıntıları gösterir.

CertUtil – store -silent My & certutil -store -silent -user My komutu, PC’nizde depolanan tüm geçerli sertifikaların bir listesini görüntüler.

Profile Output

Bu bölüm PC’nizde depolanan tüm Wi-Fi profillerinin ayrıntılı bir listesini içerir. Farklı bir kablosuz cihaza bağlandığınızda, ona bağlanmak için kullanılan bilgiler bilgisayarınızda saklanır. Şifreli anahtarlar ve şifreler dışında her şey burada görüntülenir.

Summary

Özet bölümü üç bölüme ayrılmıştır ve oturum başarılarını, başarısızlıklarını ve uyarılarını gösterir; bağlantı kesme nedenlerini ve her oturumun süresini gösterir.

Wireless Sessions

Bu bölümde, her bir Wi-Fi oturumu için gerçekleşen tüm olayların son derece ayrıntılı bir listesini bulacaksınız. Her oturum kendi bölümüne ayrılmıştır; Bir etkinliği genişletmek için artı tıklamak, daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarır. Bazı detaylar arasında arayüz adı, bağlantı modu, bağlantı profili, ağ adı ve bağlantı kesme nedenleri bulunur.

Bilgisayarınız kablosuz bir ağa bağlanırken her seferinde bu komutu çalıştırabilir ve sahip olabileceğiniz bağlantı sorunlarının teşhisine yardımcı olmak için son üç günlük aktivitenin ayrıntılı bir raporunu alabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

valve-steam-deck

Steam Deck Nedir? Steam Deck’in Donanım Özellikleri

Valve yaptığı bir açıklama ile Steam kütüphanenizde ki tüm oyunları oynayabileceğiniz yeni bir el konsolu olan Steam Deck konsolunu duyurdu. Bu konsol ile Steam ...
windows key

Ucuza satılan Windows 10 Keyler Güvenilir mi?

Aliexpres, Trendyol ve eBay gibi sitelerde Windows 10 Pro Keyleri 39 TL gibi bir fiyata satıldığını görmüşsünüzdür. Bunlar normal satış fiyatının on katı altında ...
resident-evil-8

Resident Evil 8 Hikayesi

Resident Evil 8 bir önceki Resident Evil oyununun 3 yıl sonrasında geçiyor. Baker çiftliğinden canlı kurtulmayı başaran Ethan ve Mia yaşadıkları hayatı geride bırakmış ...
playstation1

PlayStation Tarihi: Konsol Nasıl Ortaya Çıktı?

PlayStation tarihi birçok kişinin ibret alması gereken önemli bir tarihi bizlere sunuyor. Bu konuda ilk konsolun çıkışından söz edeceğiz. Sony’nin oyun konsolu olan PlayStation, ...
metaverse nasıl alınır

Metaverse Nedir, Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse ilk olarak yazar Neal Stephenson, sanal gerçeklik ortamlarındaki gerçeğe yakınlığı tasavvur ettiği 1992 bilimkurgu romanı “Snow Crash”te ilk defa “Metaverse” terimini ortaya atmıştı ...
Windows-11

Windows 11 ile Beraber Gelen Yenilikler Nelerdir?

Windows 11 hepimizin de bildiği gibi Windows’un yeni işletim sistemidir. Normalde Microsoft Windows 10’un en son sürüm olacağını ve yeni bir sürüm gelmeyeceğini söylemekteydi ...
ping

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle rekabetçi oyunları oynayan birisi iseniz ping oranının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bilgisayarınız ile oyunların oynandığı sunucular arasında sağlanan paket gönderim ve alınıma ...
TheLastOfUs

The Last Of us İnceleme

The last Of us, Naughty Dog tarafından 2013 yılında piyasaya sürülmüş, PlayStation özel oyunudur. Oyunun hikayesi Apocalyptic bir dünyada geçmektedir. The Last of Us ...
Uzay Teleskobu

James Webb Teleskobu Nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, 2002 tarihinden bu yana çalışmalarının sürdürüldüğü, 24 Aralık 2021 tarihinde de görevine uğurlanan bir uzay teleskobudur. Çalışmaları NASA, Avrupa Uzay ...
salesforce nedir

Salesforce CRM ve Özellikleri?

Salesforce, dünya genelinde hizmet veren, kurumsal anlamda bulut bilişim şirketi olan ve Müşteri İlişkileri Yönetim (CRM - Customer Relationship Management) hizmeti sağlayan sektörün lideri ...