Windows 10'da Wi-Fi Geçmişi ve WLAN Raporu Oluşturma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Wi-Fi Geçmişi ve WLAN Raporu Oluşturma

wifi rapor

Windows 10, tüm kablosuz ağ bağlantı geçmişinizin ayrıntılı bir raporunu otomatik olarak oluşturan güzel ve temiz bir özellik içerir. Rapor, bağlandığınız ağlar, oturum süresi, hatalar, ağ bağdaştırıcıları ile ilgili ayrıntıları içerir ve hatta birkaç Komut İstemi komutundan çıktıyı görüntüler.

Bu rapor, her Wi-Fi oturumuyla ilgili sorunları teşhis etmenize izin verdiği için internete bağlanırken sorun yaşayan herkes için mükemmeldir.

WLAN Raporu ve Wi-Fi Geçmişi Nasıl Oluşturulur

Windows Komut İstemi’ni kullanacağız, ancak aynı komutu Windows PowerShell’de de kullanabilirsiniz. Sadece PowerShell’i açarken “Yönetici olarak çalıştır” ı seçtiğinizden emin olun.

Bu komutu çalıştırmak için Komut İstemi’ni Yönetici olarak çalıştırmanız gerekir, bu nedenle Başlat’a basın ve arama kutusuna “cmd” yazın. “Komut İstemi” sonucunu sağ tıklayın ve ardından “Yönetici Olarak Çalıştır” ı seçin.

Wİ Fİ RAPOR

Komut isteminde, aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:

netsh wlan show wlanreport

Windows raporu oluşturur ve aşağıdaki konumda saklar: ProgramData’yı görmek için gizli dosyaları göster’i açmalısınız.

C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WlanReport\wlan-report-latest.html 

Rapor Nasıl Okunur?

Rapor ağlar, genel sistem, kullanıcı ve bağdaştırıcı bilgileriyle ilgili ayrıntılı veriler içeren birkaç bölüm içerir.

WLAN Raporu

wlan rapor

İlk bölüm, WLAN raporuna sahip bir grafiği gösterir; bu, farenizi belirli bir oturumda gezdirdiğinizde, her bir oturum hakkında ayrıntılı bilgiler görüntüler. İçinde ‘X’ bulunan kırmızı bir daire bir hatayı temsil eder. Bu, etkileşimli bir grafiktir ve bir özet almak için bir etkinliğin üzerine gelebilir veya herhangi bir olaya tıklayarak raporda daha aşağıya doğru oturum listesine atlayabilirsiniz.

Report İnfo

Bu bölüm raporun oluşturulduğu tarihi ve raporun kaç günü kapsadığını gösterir.

General System Info

Bu bölüm PC’nizle ilgili bilgileri içerir – bilgisayar adı, üretici, sistem ürün adı, BIOS tarihi ve sürümü vb.

User Info

Bu bölüm, kullanıcı adı, alan adı ve kullanıcı DNS alanı gibi raporu oluşturan kullanıcıyla ilgili genel bilgileri içerir.

Network Adapters

Bu bölüm, gizli olan da dahil olmak üzere PC’nizdeki tüm ağ bağdaştırıcılarının ayrıntılı bir listesini içerir. Aygıt adı, Tak ve Kullan Kimliği, Genel Benzersiz Tanımlayıcı, geçerli sürücü, sürücü tarihi ve aygıt düğümü bayrakları verir.

Script Output

Ayrıca, rapora dahil edilen birkaç Komut İstemi komutunun çıktısını da göreceksiniz. Bunlar ağ bağdaştırıcılarınız ve WLAN bilgilerinizle ilgili daha fazla ayrıntı sağlar.

İpconfig /all komutu, bağdaştırıcının MAC adresi, IP adresi, DNS sunucusu ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki bağdaştırıcı durumları hakkında ayrıntılı bilgileri gösterir.

NetSh WLAN Tümünü Göster komutu, yetenekleri, PC’nizdeki tüm Wi-Fi profilleri ve raporu çalıştırdığınızda bulunan tüm ağların tam listesi dahil olmak üzere, Wi-Fi bağdaştırıcınızla ilgili ayrıntıları gösterir.

CertUtil – store -silent My & certutil -store -silent -user My komutu, PC’nizde depolanan tüm geçerli sertifikaların bir listesini görüntüler.

Profile Output

Bu bölüm PC’nizde depolanan tüm Wi-Fi profillerinin ayrıntılı bir listesini içerir. Farklı bir kablosuz cihaza bağlandığınızda, ona bağlanmak için kullanılan bilgiler bilgisayarınızda saklanır. Şifreli anahtarlar ve şifreler dışında her şey burada görüntülenir.

Summary

Özet bölümü üç bölüme ayrılmıştır ve oturum başarılarını, başarısızlıklarını ve uyarılarını gösterir; bağlantı kesme nedenlerini ve her oturumun süresini gösterir.

Wireless Sessions

Bu bölümde, her bir Wi-Fi oturumu için gerçekleşen tüm olayların son derece ayrıntılı bir listesini bulacaksınız. Her oturum kendi bölümüne ayrılmıştır; Bir etkinliği genişletmek için artı tıklamak, daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarır. Bazı detaylar arasında arayüz adı, bağlantı modu, bağlantı profili, ağ adı ve bağlantı kesme nedenleri bulunur.

Bilgisayarınız kablosuz bir ağa bağlanırken her seferinde bu komutu çalıştırabilir ve sahip olabileceğiniz bağlantı sorunlarının teşhisine yardımcı olmak için son üç günlük aktivitenin ayrıntılı bir raporunu alabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

windows 11 sahte

Sahte Windows 11 Yükleyicisine Karşı Dikkatli Olun

Windows 11 orjinal indirmesi henüz piyasaya sürülmedi. Şuanda beta sürümü Microsoft sayfasından indirilebilir. Microsoft, Windows 11 resmi tam sürümü 5 Ekim 2021 günü piyasaya ...
piksel yoğunluğu

Piksel Yoğunluğu Nedir ve Görüntü Kalitesini Etkiler mi?

Bilgisayar monitörü, akıllı telefon veya akıllı TV satın alırken, "piksel yoğunluğu" terimini görmüş olmalısınız. İnç başına piksel - pixels-per-inch - (PPI) cinsinden ölçülen piksel ...
Whatsapp Web Özellikleri

Whatsapp Web’te Güvenli Oturum Kapatma Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulaması 5 milyardan fazla mobil cihazda kullanılmaya devam ediyor.  Her yeni güncellemede kendini geliştiren ve bünyesine yeni bir özelliği katan Whatsapp, 2016 yılında ...

Windows 10’da PDF’yi JPG’e Dönüştürme

Windows 10'da PDF dosyalarını JPG dosyasına dönüştürmek için İnternet ortamında bir çok online platform bulabilirsiniz. Güvenilir bir kaynak arıyorsanız,  Adobe'nin çevrim içi dönüştürme aracını ...
facebook sabit gönderi

Facebook Profilde Bir Paylaşım Nasıl Sabitlenir?

Facebook profilde bir paylaşımınızın en üstte sürekli görünmesini istiyorsanız, paylaşımınızı sabitlemeniz gerekir. Profilinizi ziyaret eden ziyaretçiler ilk olarak sabitlediğiniz paylaşımı görecektir. Twitter'da kullanılan bu ...
En İyi Android Klavye Uygulamaları

En İyi Android Klavye Uygulamaları | 2021

Android cihazlar için tasarlanmış ve oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan klavye uygulamaları bulunmaktadır. Kullanıcılar, teknik olarak gelişmiş özelliklere sahip olan mobil klavye uygulamalarını kullanarak ...
windows 10 başlangıç

Windows 7 ve Windows 10 Başlangıç Programları Kapatma

Windows 10 başlangıç programları kapatma işlemi Windows 8’den önce ki sürümlerinde farklı şekilde yapılıyordu. Ancak Windows 8 işletim sistemiyle birlikte başlangıç uygulamalarını kapatmanın yöntemi ...
Windows 10 Nihai Performans

Windows 10 Nihai Performans Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10 Güç Seçenekleri arasında bulunan Windows 10 Nihai Performans modu kullanıcılara daha yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Yüksek performans ve diğer seçeneklerden daha fazla ...
Oppo Telefonlar

Oppo Telefonlarda Açma Kapatma Zamanlaması

Oppo telefonlarda açma kapatma zamanı programlama işlemi, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği üzere birçok farklı telefonda otomatik açma ve kapatma ...
facebook e-mail

Facebook’ta E-mail Adresi Nasıl Değiştirilir?

Facebook hesabında, e-mail adresini ister tarayıcı üzerinden isterse mobil uygulama üzerinden istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Facebook'ta E-mail adresi nasıl değiştirilir? konusunu ele alacağız ...