Windows 10 Oyun Çubuğu Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Oyun Çubuğu Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Windows 10 işletim sisteminde bulunan oyun çubuğu özelliği sayesinde birçok bilgiyi kolayca görebilir ve ses ayarı gibi birçok ayarı hızlıca yapabilirsiniz.

windows 10 oyun çubuğu

Windows 10 oyun çubuğu, özellikle oyunlarda çok fazla işinize yarayabilecek bir özelliktir. Bu özellik sayesinde birçok ayarı kolayca yapabilir ve bilgisayarınızın işlemci, RAM tüketimlerini vs. görebilirsiniz. Oldukça şık tasarıma sahip arayüzüyle uzun süredir oyunculara açık olan bu özellik, birçok kişi tarafından fark edilemeyebiliyor. Bu yüzden yazımızda bu özellik hakkında bazı detaylar vermeye çalışacağız. Böylece bu seçenekle neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilecek ve rahatlıkla kullanmaya başlayacaksınız. Oyun çubuğunun kullanıcılara hangi özellikler sunduğuna birlikte yakından bakalım.

Windows 10 Oyun Çubuğu Birçok Avantaj Sağlıyor

windows 10 oyun çubuğu

Windows 10 yükseltme veya sürüm değiştirme ihtiyacı bulundurmayan oyun çubuğu, sadece oyunlarda çalışan bir özellik değildir. Masaüstünde olsanız dahi Win+G tuşlarına bastığınızda oyun çubuğu özelliğinin açıldığını göreceksiniz. Tek farkı ise oyunda olmadığınız için oyun modu seçeneği bulunmayacaktır. Oyun modu seçeneğini tıkladığınızda bilgisayarınız oyuna göre optimizasyon sağlar.

Windows’un sunduğu oyun çubuğu özelliğine dönecek olursak, sağ, sol ve üst kısımlarda çıkan barlar halinde seçenekler sunan bir özellik diyebiliriz. Yani Win+G tuşuna bastığınızda karşınıza bazı kısımlar gelir ve bu kısımlarda ekran görüntüsü video kaydı olmak üzere birçok işe yarar özellik ve sistemsel ayarlar bulunur. Sistemsel ayarlar olarak bahsettiğimiz kısım ses, hoparlör vb. ayarlardan ibarettir. Ayrıca Xbox Social platformunda bulunan arkadaşlarınız ve işlemci, RAM tüketimi miktarı da yine bu özellik içerisinde görüntülenebilmektedir.

Windows 10 Oyun Çubuğu Özellikleri

Pencere Öğesi Menüsü

Windows 10 oyun çubuğunda pencere öğesi menüsünde yer alan seçenekler ile üst kısımda görüntülenecek seçenekleri ayarlayabilirsiniz. Örneğin, buradan ‘Ses’ kısmında bulunan yıldızı kaldırdığınızda üst barda artık bu kısım yer almayacaktır.

Ses

Ses ile adından da anlaşılabileceği gibi ses ayarlarını basitçe yapabilmeniz mümkün. En basit olarak sesi kısabilir ve arttırabilirsiniz. Hoparlör, kulaklık vb. cihazınızı değiştirebilir veya mikrofon ile ilgili işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Yakala

Yakala aslında oyuncular için çok önemli bir özellik. Bu özellik sayesinde ekran görüntüsü ve ekran kaydı alabilirsiniz. Böylece ek bir programa gerek kalmadan oynadığınız oyunları kayıt altına alarak sosyal medyada yayınlayabilir veya bilgisayarınızda tutabilirsiniz. Ayrıca kayıt alırken mikrofon sesinin kayda dahil olup olmayacağını da kendini belirleyebilirsiniz.

Performans

Windows 10 oyun çubuğu performans menüsü altında bilgisayarınızın anlık olarak işlemci, RAM ve ekran kartı kullanımını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca oyundayken FPS değerini de görüntüleyebilirsiniz.

Xbox Social

Oyun çubuğu sağ tarafında bulunan Xbox Social sayesinde Steam hesabınızı sisteme bağlayabilir ve Steam’de bulunan arkadaşlarınızın Xbox Social hesapları varsa görüntüleyebilir ve onları ekleyebilirsiniz. Ayrıca Xbox Social platformundaki arkadaşlarınızı da görüntüleyebilir, yeni arkadaş ekleyebilir ve arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz.

Looking For Group

Bu özellik sayesinde herhangi bir oyunu seçerek o oyunu oynamak için arkadaşlar bulabilir ve onlarla oyunlara girebilirsiniz.

Ayarlar

Ayarlar kısmında oyun çubuğu için birçok seçenek bulunmakta. Bu kısımdan birçok sosyal medya hesabınızı bağlayabilir, grup sohbeti ayarlarını düzenleyebilir, kişiselleştirme gibi özel ayarları da kendinize uygun şekilde değiştirebilirsiniz. Windows 10’da bulunan oyun çubuğu özellikleri bu kısımla birlikte sona eriyor.

Oyun Modu

Oyun modu bilgisayarınızın oyunda daha iyi performans verebilmesi için tasarlanmıştır. Bu modu kullanabilmek için oyuna girdiğinizde Windows tuşuna ve G tuşuna aynı anda basın ve alt kısımda çıkan seçeneklerden hız ibresine benzeyeni seçin. Her oyun için bu işlemi ayrı ayrı yapmanız gerekiyor ancak her oyuna bir kez yapmanız yeterli.

Bir yorum bırakınız...

*