Windows 10'da Steam İndirme Hızı Nasıl Arttırılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Steam İndirme Hızı Nasıl Arttırılır?

chrome ve steam

Steam, oyun oynamak için tercih edilen popüler bir online oyun oynama platformudur. Son zamanlarda Steam oyunlarına ciddi bir şekilde yüklenme var. Bu makalede Steam oyunlarında indirme hızını arttırarak oyun performansının nasıl iyileştireleceğinden bahsedeceğiz.

Arka Plan Çalışan Programları Kapatın

arkaplan2

Steam’de oyun oynadığınız esnada bilgisayarınızın çalışmalarını en alt seviyeye indirin. Bilgisayarda tek çalışan programın Steam olmasını sağlayın. İnternet web tarayıcılarınız dahi açık olmasın. Özellikle Chrome önemli ölçüde performansı etkilemektedir. Bu nedele bilgisayarınızda arka plan çalışan programları kapatın.

Steam Ayarlarını Kontrol Edin

steam aygıt yöneticisi

Steam’in indirme hızlarını ayarlamanın başka bir püf noktası da görev yöneticisinden ayar yapmaktır. İlk olarak Steam’i açın ve daha sonra Bilgisayarınızda görev yöneticinizi açın.  İşlemler sekmesindeki “Steam İstemcisi”ne sağ tıklayın ve “Ayrıntılara git”i seçin.

öncelik ayarı

Ardından, gelen Detay panelinde “SteamService.exeyi bulun sağ tıklayın.  “Öncelik ayarla” seçeneğinden, “Normal” olan ayarı “Yüksek”  seçeneğini seçeneğini seçerekdeğiştirin. Bu işlem bilgisayarınınızda diğer programlara nazaran “Steam”e önece lik verecektir.

İnternet Bağlantısı

Steam, kullanıcılara mümkün olan en uygun hızları sunmak için elinden geleni yapar. Steamde yapacağınız indirme hızları tamamen kendi internet bağlantı hızına bağlı olacaktır. İndirmehızı dediğimiz aslında sizin internet hızınızdır. Steam oyunları oynarken kesinlikle kablolu Ethernet bağlantısı ile internete bağlanarak oyunlarınızı oynayın. Wi-fi ile kablosuz bağlanarak Steam oyunu oynamak oyundan düşmelere neden olabilir.

Virüsten Koruma Yazılımınızı ve Güvenlik Duvarınızı Devre Dışı Bırakın

Steam, Steam’e müdahale edebilecek programlar listesinde virüsten koruma programları ve güvenlik duvarları içerir. Bilgisayarınız için en iyi antivirüs yazılımından birine sahip olsanız bile , Steam indirmelerini yavaşlatabilir. Bunu önlemek için, antivirüs yazılımınızın yanı sıra güvenlik duvarınızı da devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Windows Defender Virüs Koruması Ayarları

Windows Defender’ı devre dışı bırakmak istiyorsanız, Başlat düğmesinden Ayarlar’a gidin. Buradan, Güncelleştirme ve Güvenlike > Windows Güvenliği> Virüs ve tehdit koruması’na gidin.

windows defender

Windows Güvenliği açılır penceresi belirdiğinde, “Ayarları yönet”i tıklayın. “Geçiş Gerçek zamanlı”yı kapalı duruma getirin. Ancak işiniz bittiğinde normal zamanlarda bu özelliği tekrar aktif hale getirmedniz de fayda vardır.

Windows Güvenlik Duvarını devre dışı bırakmak da gereklidir. Windon  içws Güvenlik Duvarını devre dışı bırakmak için “Denetim Masası”na gidin.  “Sistem ve Güvenlik” ayarlarına ardından “Windows Defender Güvenlik Duvarı”na tıklayın ve ardından menünün sol tarafındaki “Windows Defender Güvenlik Duvarını etkinleştir veya devre dışı bırak”a gidin .

windows defender güvenlik duvarı

Özel ağ ayarları altında yanındaki kutuyu seçmek için “Windows Defender Firewall (önerilmez)” kapatın ve ardından Tamam’ı . İndirme işleminiz bittiğinde güvenlik duvarınızı tekrar açmayı unutmayın!

Steam tarzı platformalarda iyi performans sergileyerek oyun oynamanın altın kuralı, İnternet hızıdır. Eğer bu platformlarda yüksek kaliteli oyun oynamak istiyorsanız, Wi-fi bağlantı yerine kesinlikle kablolu ethernet bağlantısını tercih edin. Oyunu dizüstü blgisayarda oynasanız dahi tercihiniz kablolu bağlantı olmalıdır.

Bir yorum bırakınız...

*