Açık Kaynak Linux İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Açık Kaynak Linux İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Açık Kaynak Linux İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

linux nedir

İşletim sistemleri arasında yer alan Linux işletim sistemi, birçok yönden farklılıklara sahiptir. Örneğin, açık ve kapalı kaynak olmak üzere farklı yazılımlar mevcuttur. Kapalı kaynak kodu tarafında en dikkat çekici iki işletim sistemi Windows ve MacOS’dur. Ancak açık kaynak kodlu işletim sistemlerine bakıldığında dikkatleri en çok çekenlerden birisi kesinlikle Linux’dur.

İlgili: Açık Kaynaklı Yazılım Nedir? Neden Kullanılır?

Çünkü Linux, açık kaynaklı olmakla birlikte aslında işletim sistemi temelini oluşturur. Yani Linux temelinde mobil de dahil olmak üzere birçok farklı şekilde arayüzler tasarlanabilir. Ayrıca bu işletim sistemine uyumlu şekilde alternatif programlarda üretilebilir. Dilerseniz şimdi açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Linux’u biraz daha detaylı şekilde ele alalım.

Linux İşletim Sistemi Nedir?

linux işletim sistemi nedir

Linux işletim sistemi nedir sorusunun cevabını biraz detaylı şekilde ele alalım. Linux’un mobil dahil birçok işletim sistemi arayüzünün temelini oluşturduğunu belirtmiştik. Açık kaynaklı olan bu işletim sistemi birçok kişi tarafından geliştirilip farklı şekillerde piyasaya sürülebiliyor. Linux’un en önemli yanlarından birisi dağıtımlarla bir araya gelmesi.

Linux dağıtımı olarak adlandırılan ve birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilen dağıtımlar, her geçen gün geliştirilmeye devam ediyorlar. Dağıtımların amacı aslında Windows gibi bir işletim sisteminde bulunan her şeyi bir araya getirmek. Yani dağıtımın içine o sürüme uyarlanmış programlar, güncellemeler ve masaüstü tasarımı gibi birçok şey dahil. Bütün her şey dağıtımlar içerisinde uyarlanır ve ortaya farklı bir işletim sistemi çıkar.

İlgiliEn İyi Linux İşletim Sistemleri

Açık Kaynak Linux İşletim Sistemi Ne İşe Yarar?

Linux nedir sorusunu cevaplarken aslında Linux işletim sistemi ne işe yarar sorusunu da biraz cevaplamış bulunduk. Bu yazılımın açık kaynak, yani birçok kişi tarafından geliştirilebilen bir yazılım olduğunu belirtmiştik. Böylece birçok kişi yazılımın gelişmesinde katkıda bulunabiliyor ve farklı yazılımlar ortaya çıkarabiliyorlar. Bu yazılımın açık kaynaklı olmasının yanı sıra ücretsiz olması da büyük bir avantaj sağlıyor.

Örneğin, dünya üzerinde milyonlarca kişinin telefonlarında kullandığı Android bile temelinde Linux çekirdeğini barındırmaktadır. Kısacası ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Linux, birçok kişi tarafından birçok amaçla kullanılmaktadır. Aslında Linux’u bir temel olarak düşünebilirsiniz. Daha önce oluşturulan Linux temeli üzerine birçok kullanıcı birçok farklı şekilde yeni yazılımlar oluşturabilir.Özetleyecek olursak, Linux işletim sistemi kullanıcılar tarafından geliştirilebilen ücretsiz bir yazılımdır. Bu yazılım, mobil dahil birçok platformda farklı şekillerde karşımıza çıkabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...