Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır? | Sonsuz Teknoloji Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır? | Sonsuz Teknoloji

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

mobil internet

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından yapmaya başladı. Kimi kullanıcı mobil interneti sadece eğlence amacıyla kullanırken, kimi kullanıcılar ise mobil interneti iş amacıyla kullanmaya başladı. Mobil internet teknolojisi her ne kadar kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir teknoloji olsa da paket aşım ücretleri nedeniyle kullanıcıları epey zor durumda bırakabilmektedir. Paket aşım ücretiyle karşılaşmak istemeyen kullanıcılar ise çeşitli yöntemleri kullanarak mobil cihazlarındaki veriyi sınırlandırabilmektedir. Peki, Android telefonlarda veri kullanımı nasıl sınırlandırır? Android kullanıcıları tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan bu yöntemi sizler için detaylı bir şekilde inceliyoruz?

Not: Bu makalemizde anlatılan işlemler Android sürümüne göre değişiklik gösterir. Ancak benzer menüleri takip ederek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Adım Adım Android Veri Sınırlandırma İşlemi

Android telefonlarda veri kullanımı sınırlandırma işlemi oldukça farklı yöntemlerle kolaylıkla yapılabilmektedir. Her telefonun farklı bir menüsü olsa da temelde veri sınırlandırma işlemi birbiriyle benzerlik gösterebilmektedir. Aşağıda yer alan seçenekler vasıtasıyla sizde bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

mobil ağ

Veri sınırlandırma işlemini yapabilmek için öncelikli olarak cihazınızın “Ayarlar” kısmına girin. Ayarlar kısmına girdikten sonra karşınıza çıkacak olan menü de “Mobil ağ” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

diğer veri ayarları

“Mobil ağ” seçeneğini seçtikten sonra kullanıcıların karşısına yukarıda yer alan resim de olduğu gibi bir arayüz seçeneği gelecektir. Karşınıza gelecek arayüz de “Diğer veri ayarları” seçeneğine tıklayın.

aylık veri limiti

“Diğer veri ayarları” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek arayüz de aylık veri limitini “MB”  türünden kolaylıkla belirleyebilir ve sınırlandırabilirsiniz. Aylık İnternet kullanım kotanız 4GB ise 4096mb sınırına bir değer girerek mobil veri sınırlama işlemini yapabilirsiniz. 1GB, 1024MB olduğunza göre mobil paketinize göre veri sınırlama değerini hesaplayabilirsiniz. Kimi Android telefonlarda veri kullanımı sınırlandırma

işlemi farklılıklar gösterebilir. Bazı cihazlarda aşağıda bulunan menü ile karşılaşabilirsiniz.

veri kullanımı

Genellikle Samsung cihazlarda çıkan bu menü de kırmızı olan çizgiyle aylık mobil veri limitini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Oppo cihazlarda ise bu durum biraz daha farklılık göstermektedir.

aylık veri kullanımı verileri

Oppo kullanıcıları veri kısıtlama özelliğinden ziyade günlük veri hatırlatıcı özelliğini kullanabilmektedir. Aşağıda yer alan menü seçeneği sayesinde günlük olarak kullanacağınız veri miktarını kolaylıkla ayarlayabilir ve hatırlatma özelliğinden son derece kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

günlük veri hatırlatıcı

Veri sınırlandırma özelliği bulunmayan cihazlar da ise kullanıcılar veri tasarruf modunu aktif edebilmektedir. Veri tasarruf modunun aktif edilmesiyle birlikte arka planda çalışan mobil uygulamalarında veri kullanımı otomatik bir şekilde durdurulmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...