Android Yüksek Doğruluk Konum Ayarı | Sonsuz Teknoloji

Android Yüksek Doğruluk Konum Ayarı

android konumu

Android telefonlarda “Konum” hizmeti, uygulamalar aracılığı ile haritalar üzerinden yer bulmamızı veya bir arkadaşımıza yerinizi bildiren bir mesaj atmada işe yaran hayatı kolaylaştıran bir özelliktir.

Android telefonlarda Google haritaları ve navigasyon uygulamalarını herkes kullanıyordur. Özellikle büyük şehirlerde haritalar ve navigasyonlar bilmediğimiz bir yere gitmeyi kolaylaştıran uygulamalardır. Bir çok harita ve navigasyon uygulamaları vardır. Alternatif harita ve navigasyonlara buradan bakabilirsiniz. En popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ta “şu anki konumu gönder” ve “Mevcut konumu paylaş özelliği vardır. Biriyle buluşmak için konum gönderme özelliği çok sık kullanılmaktadır. Whatsapp’tan gelen  konum bilgisi Android telefonda varsayılan olarak Google haritalar ile açar veya farklı bir harita uygulaması ayarlı ise onunla açacaktır.

Mevcut konuma ihtiyacımız olduğu zaman bazen konum bilgimiz haritada yanlış işaretlenmektedir. Bunun muhtemel sebebi pilden tasarruf etme gibi uygulamalardan dolayı “konum” ayalarının değişmiş olma ihtimali vardır. “Konum” servisi en doğru konumu GPS, Wi-fi ve mobil ağları kullanarak verir. Şimdi konum ayalarına göz atalım.

Konum Ayaları

Android telefonda menülerden dişli işareti olan “Ayarlar“ı tıklayın.  Ayrıca, ekranınızın üst kısmındaki bildirim çubuğunu aşağı kaydırabilir ve hızlı menüden de dişli işareti tıklayarak ayarlar menüsüne erişim sağlayabilirsiniz.

Android konum

Ayarlar menüsünü aşağıya doğru kaydırın ve KİŞİSEL başlık altındaki “Konum” menüsüne tıklayın. Android sürümüne göre farklılık gösterebilir ancak tüm Android sürümlerinde “Ayarlar” menüsündedir.

android knum açık

Konum menüsüne girdikten sonra konum durumunuz kapalı ise açık duruma getirin ve hemen altındaki “Mod” seçeneğini seçin.

android yüksek doğruluk

Konum modu menüsüne giriş yaptıktan sonra karşınıza üç seçenek çıkacaktır. Yüksek doğruluk konum verisi alabilmeniz için en üstteki “Yüksek doğruluk” seçeneğinin seçili olması gerekir. Bu seçenek belirlendiğinde, Android’iniz tam konumunu belirlemek için GPS, Wi-Fi, ve mobil verileri kullanır. Diğer seçeneklerde hem doğruluk oranı tam olmayacak hemde konum bilginiz geç gelecektir. Pil tasarrufu seçeneği sadece İnternet verisi kullanır. Yalnız cihaz seçeneği ise sadece GPS’i kullanır. Her ikisinin kullanıldığı özellik “Yüksek Doğruluk” seçeneğidir. Bu nedenle hem İnternet hem de GPS verisi kullanılarak en doğru konum bilgisi elde edilir ve konum bilgisi hızlı belirlenir.

 

Bir yorum bırakınız...

*