Android'de Mobil (Hücresel) Veri Açılmıyor Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji

Android’de Mobil (Hücresel) Veri Açılmıyor Nasıl Düzeltilir?

hücresel veri

Günümüzde telefonsuz ve İnternetsiz hareket etmek düşünülemiyor. Wi-fi bağlantını yoksa ve Mobil veriniz de çalışmayı durdurduysa gününüzde bir eksiklilk hissedersiniz. Bu makalede, hücresel veri arızalandığında hangi adımları izlememiz gerektiğine göz atacağız.

Doğru Ağ Modunu Etkinleştir

4G telefonunuz varsa, bu 4G ışınlarını yakalamak için her zaman ağ modlarınızda 4G’nin seçili olduğundan emin olmalısınız. Telefonunuz 4G değilse ve onu bir şebeke modu olarak tanımlayan bir işletim sistemi üzerinde çalışıyorsanız, telefonunuz 4G sinyallerine bağlanmaya çalışıyor olabilir.

Bunu değiştirmek basittir. “Ayarlar -> Mobil veri -> Şebeke modu” na gidin, ardından telefonunuza en uygun olanı seçin.

SIM Kartınızı Çıkarın ve Yeniden Takın

“telefonunuzu yeniden başlatın” ve “SIM kartınızı çıkarın ve yeniden takın” yapmanız gerekn ilk işlerden  biri olmalıdır. Başka bir seçenek de sorunun telefondan mı yoksa karttan mı kaynaklandığını görmek için telefonunuzu başka bir SIM kartla test etmektir. SİM kart yok hatası alıyorsanız bu makaleye göz atın.

Telefonunuzu yeniden başlatmadan önce, Uçak Modu’nu açın, 30 saniye bekleyin, ardından Uçak Modu’nu kapatın. Hala verileriniz yoksa, uçak modunu tekrar açın, telefonunuzu kapatın, bir dakika bekleyin, telefonunuzu tekrar açın, uçak modunu kapatın, otuz saniye bekleyin, ardından mobil verileri açın.

APN’lerinizi sıfırlayın

Erişim Noktası İsimleri (APN’ler), mobil şebeke sağlayıcınızın telefonunuzu mobil İnternete bağlaması anlamına gelir. Telefonunuzu IP adresleri ve ağ geçitleri gibi tüm önemli ayarlarla bağlamanızı sağlar. Ancak, bu işlem hata verebilir ve sıfırlama gerektirebilir. Bu anlatımlar Android sürümüne göre farklılıklar göstereceğini unutmayın ancak ifadeler benzer olacağından bulmanız kolay olacaktır.

1. “Ayarlar -> Mobil Veri / Kablosuz Kontrolleri / Kablosuz ve Ağlar” bölümüne gidin.

2. “Mobil Ağlar -> Erişim noktası adları” na dokunun.

3. APN’lerin bir listesini göreceksiniz. Sağ üstteki menü simgesine ve ardından “Varsayılana sıfırla” seçeneğine dokunun.

APN Ayarlarınızı Manuel Olarak Girin

APN adresinizi manuel olarak girmeniz gerekebilir.

1. Önceki ipucundaki yöntemi kullanarak APN listenize gidin.

2. “+” simgesine veya üç noktalı menü düğmesine, ardından “Yeni APN” düğmesine dokunun.

3. Ağınız için tüm APN ayrıntılarını girin. Operatörünüze göre APN bilgilerinizi girin

4. Yeni APN ayarlarınızı kaydedin, ardından bunları cihazınızdaki APN listesinden seçin.

Mobil Veri Sınırınız Var mı?

Her Android telefon, limitinizi ayarlamanıza izin verir. Bunlar genellikle varsayılan olarak açık değildir, ancak belki daha önce bir limit belirlediniz, veri limitinizi gözden geçirmelisiniz.

1. “Ayarlar -> Mobil Veri / Veri Kullanımı” gidin.

2. Bir dizi ayarla birlikte veri kullanımınızı gösteren bir grafik göreceksiniz. Grafikteki veri sınırlarının, grafikteki sınırı yukarı veya aşağı sürükleyerek ağınızın izin verdiği değerlerle aynı olduğundan emin olun.

3. Alternatif olarak, “Mobil veri kullanımını sınırla” kutusunu işaretleyerek tüm veri limitlerini kapatabilirsiniz.

Yukarıdakilerin tümünü denediyseniz ancak hala bağlanamıyorsanız, yeni bir SIM kart için operatörünüzle görüşmelisiniz.

Bir yorum bırakınız...

*