HDR10, HDR10+ Dolby Vision ve HLG Arasındaki Farklar Nedir? | Sonsuz Teknoloji HDR10, HDR10+ Dolby Vision ve HLG Arasındaki Farklar Nedir? | Sonsuz Teknoloji

HDR10, HDR10+ Dolby Vision ve HLG Arasındaki Farklar Nedir?

Yeni bir TV satın almak istediğinizde görüntü kalitesine ilişkin çok çeşitli formatlar ve teknik ifadeler karşımıza çıkmaktadır. 4K ultra yüksek çözünürlüklü TV şuan her yeni TV’de olan bir özellik. Bu TV’ler ayrıca  yüksek dinamik aralıklı HDR  desteği sunar. Peki HDR formatları HDR10, HDR10+ Dolby Vision ve HLG Aarasındaki fark nedir?

HDR Nedir?

hdr

HDR (High Dynamic Range), yüksek dinamik aralık anlamına gelir. HDR, görüntüde daha fazla ayrıntıyla daha iyi ve daha parlak bir görüntü sağlar. HDR, en parlak beyazlar ile en koyu siyahlar arasındaki ayrıntı miktarını tanımlamak için kullanılan terimdir. HDR, ne kadar yüksekse, gölgede ve açık tonlarda o kadar fazla ayrıntı gösterilir. TV’de daha fazla renk ve çok daha yüksek bir parlaklık, daha gerçekçi ve sürükleyici bir izleme sağlar.

HDR10 Nedir?

hdr10

HDR10, açık kaynak ve ücretsiz olduğu için üreticiler bu formatı sıklıkla kullanır. HDR10, bir çok HDR uyumlu TV’de standarttır. “HDR” etiketi bulunan bir 4K Ultra-HD Blu-ray satın alırsanız, HDR10 özelliğinin olma ihtimali yüksektir. HDR10 statik meta veriler kullanır. HDR10, 1.000 nit‘e kadar yüksek parlaklık sunar.  YouTube’daki birçok ücretsiz video dahil olmak üzere her yerde HDR10 içeriği bulabilirsiniz. Oyun konsolları ve Windows da yüksek dinamik aralıkta oyunlar sunmak için HDR10 kullanır.

HDR10+ Nedir?

hdr10 plus

HDR10+ Samsung ve Amazon tarafından üretilen açık kaynak standarttır. Parlaklığı sahne başına veya kare kare temelinde ayarlayabilen dinamik meta veriler

kullanır. HDR10 + ile üretilen içerik şu anda 4.000 nit maksimum parlaklıkta yönetilir. Dinamik meta veriler, açık tonlarda ve gölgelerde ayrıntıların korunmasına yardımcı olur.

Dolby Vision

dolby vision

Dolby Vision, HDR10+ ile bir çok benzerliğe sahiptir. Dolby Vision, 10.000 nit, 8K çözünürlük ve 12 bit renk desteğiyle 4.000 nit parlaklıkta yönetilir. Sahne sahne ayarlamalar için dinamik meta veriler kullanır. Dolby Vision tescilli bir format olduğundan TV üreticileri için ücretlidir.  Çoğunlukla üst düzey TV’lerde bulunur. LG, Sony, TCL, Hisense, Panasonic ve Philips TV’ler yaygın olarak kullanır. Samsung, Dolby Vision karşılığı olarak HDR10+ kullanır.

Hibrit Log-Gama (HLG)

HGL

Hybrid Log-Gamma (HLG), Birleşik Krallık’taki BBC ve Japonya’daki NHK halkı tarafından geliştirilmiş bir açık yayın formatıdır. HLG, HDR10 gibi özellikle 1000 nit bir zirve parlaklığı hedefler. Bu format TV yayınlar için oluşturulmuş olsa da, YouTube ve BBC iPlayer gibi akış hizmetleri tarafından da desteklenmektedir. Halihazırda HLG kullanan yayıncılar arasında Eutelsat, DirecTV ve Sky UK bulunmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

web sitesi için programlama dili

Web Sitesi Yapmak İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmek Gerekir?

Günümüzde bilgiler ve hizmetler artık internet aracılığıyla web sitesi üzerinden dolaşır oldu ...
Windows-10 dep

Windows 10 Veri Yürütme Engellemesi (DEP) Nedir?

Veri Yürütme Engellemesi (DEP), Windows bilgisayarlarda yer alan bir güvenlik özelliğidir. DEP ...
toplama bilgisayar mı hazır bilgisayar mı

Hazır Kurulu Bilgisayar mı? Toplama Bilgisayar mı?

Bir bilgisayar satın almak istediğimizde ne tür bilgisayar alacağımız konusunda tereddüt yaşarız ...
wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...