Sağlıklı ve Doğru Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır? | Sonsuz Teknoloji

Sağlıklı ve Doğru Bilgisayar Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

sağlıklı bilgisay kullanımı

 

Bilgisayarlar çağımızın en gözde ve en çok kullanılan teknolojik cihazların başında gelir. Lakin günümüzün vazgeçilmez teknolojik aletlerin en başında gelen bilgisayarlara harcadığımız zaman hiç de önemsenmeyecek kadar fazladır. Cep telefonundan sonra en çok harcadığımız zaman bilgisayar karşısında harcadığımız zamandır. Fakat burada kullanıcılar olarak dikkat etmemiz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Bilgisayar Karşısında Uzun Süre Durulursa Ne Olur?

Bilgisayarlar genel itibariyle oturarak kullanıldığı için uzun vakitli kullanımlar bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda uzun süren bilgisayar kullanımları insan vücuduna da zararları dokunabilmektedir. Ekran karşısında yazı yazmak, internete girmek, konu araştırması yapmak veya oyun oynamak gibi uzun süren bilgisayar kullanımı en başta kişilerde omurilik, bel ve boyun sağlığını tehdit etmektedir. Öte yandan sürekli olarak aynı yere bakmak göz sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeplerden ötürü bilgisayar kullanıcısının oturma şekline çok dikkat etmesi ve uzun süre bilgisayarın karşısında durmaması gerekmektedir.

Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturmalıyız?

Bilgisayarları kullanırken bilgisayar karşısında oturma olarak, dünyaca kabul edilmiş standart ölçülerde (masa yüksekliği 70 cm) ve ona uygun bir sandalye üzerinde dik bir vaziyette oturarak kullanmak en başta yapmamız gereken davranıştır. Bilgisayar kullanıcısının gözü ile bilgisayarı arasındaki mesafe ise 50 – 60 cm. bir uzaklık olması gerekirken, kollarda yatay bir şekilde ve rahat bir konumda olmalıdır. Ayrıca klavye ile farenin çok uzakta olmaması da gerekir.

Bilgisayar karşısında oturma esnasında sırtınızı destekleyici yastığa benzer bir aparat kullanın ve omuzların rahat olmasına özen gösterin. Diğer yandan klavye üstüne veya yanına eğilerek ya da çok geriden kullanmak gibi hataları yapmayın. Çünkü bu tarz hatalı bilgisayar kullanımları bel, boyun, kol ve bacaklarda ağrılara sebep olabilir. Bu da günlük yaşam kalitenizin düşmesine neden olur.

Bilgisayar Karşısında Ne Kadar Zaman Harcamalıyız?

Cep telefonundan sonra en çok zaman harcadığımız yerin bilgisayar karşısında olduğunu belirtmiştik. Gerçekten cep telefonuna harcadığımız zamanı bilgisayar başında harcarsak bu ülkenin özelliklede gençlerinin yarısından fazlası bel ve boyun vb. ağrıları çekmesi muhtemeldir. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları bir takım sağlık problemlerine maruz kalmak istemiyorlarsa bilgisayar karşısında bir saatten fazla süre kalmamak ve eğer kalmamız zaruri bir durum teşkil ediyorsa mutlaka her saat başında en az on beş dakika mola vermemiz gerekiyor. Bu mola esnasında ellerimizi, omuzlarımızı ve bacaklarımızı hafif egzersizlerle dinlendiriyoruz.

Aynı zamanda ekran karşısında gözlerimizde olumsuz etkilenmektedir. Bilgisayar kullanıcısının sürekli olarak ekrana bakması göz kuruluğu gibi başta olmak üzere göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple belirlemiş olduğunuz farklı zaman dilimlerinde gözlerinizin kırpılması tavsiye edilir. Böylelikle bilgisayarı sağlıklı ve doğru kullanımı sağlanmış olunmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*