Bilgisayarın Aşırı Isınmasını Önleme ve Bilgisayarı Serin Tutma | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarın Aşırı Isınmasını Önleme ve Bilgisayarı Serin Tutma

Isınan bilgisayar

Son günlerde koronavirüsünden dolayı zamanımızı bilgisayar başında geçirme süremiz arttı. Bu zamanlarda bilgisayarın sıcaklığını kontrol etmek ve soğutmak önemlidir. Aşırı ısınan bir bilgisayar ani bilgisayar kapanmalarına, veri kaybına ve donanım hasarına neden olabilir. Bilgisayarı serin tutma hem oluşabilecek arızaları önleyecek hem de bilgisayarınızın donanım parçalarının ömrünü uzun tutacaktır. Bu makalede sizlere bilgisayarın ısınmasını önlemek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Bilgisayar Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ısınmalarının sonucu donma ve bilgisayar kapanması meydana gelir. Aşırı ısınma donanım arızasının önde gelen nedenidir. Genellikle, işlemcinin (CPU) ve grafik kartının (GPU) sıcaklığı önemlidir. Bu iki parça bilgisayarın ısınmaya ilişkin performansını etkiler.

Bilgisayarınızdaki tüm donanım parçalarının sıcaklığını ölçecek çeşitli ücretsiz araçlar vardır. Hem PC parçalarınızın sıcaklığını hem de voltaj okumalarını kontrol etmenizi sağlayan HWMonitor aracını indirebilirsiniz.

cpu ısı

Bilgisayarınız daha fazla çalışmaya başladığında sıcaklığı gösteren rakamların sürekli değiştiğini göreceksiniz.

Bilgisayarınızı Soğutmanın Yolları

Bilgisayarın Konumu

Bilgisayarın konumu önemlidir. Bilgisayarınızın kasası evde zeminde bulanan halıya yakın mesafedeyse, toz toplama olasılığı yüksektir. Bilgisayarın içinde ne kadar toz varsa bilgisayar o kadar fazla ısınır. Blgisayar kasasını mümkün olduğunca halı gibi zeminlerden uzak tutmaya çalışın.

Bilgisayar İçi Temizlği

Bilgisayarın ısınma konusunda en büyük düşmanı tozdur.  Toz, havalandırma deliklerini ve fanları tıkar ve bu da sıcak havayı kasanın içine hapseder. Her iki ayda bir, kasa temizliği ısınma sorununu büyük ölçüde çözecek adımdır.

Bilgisayarın içini temizlemeden önce, sistemin kapalı olduğundan ve güç kablosunun takılı olmadığından emin olun. İlk olarak, bilgisayarınızdaki her bir fanı temizleyin. Toz temiliğinden sonra CPU (İşlemci) termal macun

u tozlanarak özelliğini kaybetmiş olabilir. Bu nedenle termal macunu yenilemenizde fayda vardır. Aksi taktirde bilgisayar ısınma sorununu çözmeye çalışırken daha büyük sorun yaratmış olursunuz.

Fan Hızlarını Ayarlama

Isınmayı düşürmek için varsayılan fan ayarlarını değiştirmek gerekebilir. Fanın dakikadaki devir sayısını (RPM) değiştirmek için SpeedFan gibi bir program kullanabilirsiniz . RPM ne kadar yüksek olursa fan o kadar hızlı dönecektir. Devir limiti sahip olduğunuz fana bağlıdır.

Gereksiz aşınma ve gürültü olduğu için fanlarınızı her zaman tam RPM’de çalıştırmanız gerekmez. Bunun yerine, bir fan eğrisi ayarlamak için SpeedFan kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*