Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji

Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

pc fan

Fanlar, bilgisayarda donanımların ısınmaya başladığında soğutmaya başlayan masaüstü bilgisayarların en önemli parçasıdır. Isı, hassas elektronikler için iyi bir şey değildir, bu nedenle fanlar, kasadaki tüm sıcak havayı itmeye çalışırken aynı anda PC’nizin iç kısımları için hafif bir esinti sağlar. Bu işlem, bileşenlerin ne zaman ısındığını algılayan anakart tarafından kontrol edilir. PC’de yapılan ufak ayarlar bilgisayarda performansı arttırır.

Bilgisayar temizliği de bilgisayar performansı artışı konusunda önemlidir. Bilgisayar içinde biriken toz, PC’lerde önemli bir sorundur. Fan girişlerinin içindeki veya etrafında tozların birikmesi, sıcak havanın çıkmasını zorlaştırabilir ve böylece fan çalışmasını daha da zorlaştırabilir. Yapabilirseniz, PC’nizi açın ve temizleyin. Temizlik yaparken çok titiz ve dikkatli olmanız gerekir.

PC’nizin BIOS’unda fan ayarlarının yapılması

PC’nizi ilk açtığınızda, kullanmadan önce çeşitli kontroller ve ayarlar ile çalışır. Bunlar, erişebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz BIOS (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) adlı bir sistem bulunur.

Bunu yapmak için önce PC’nizi kapatmanız, ardından tekrar açmanız gerekir. “Ayarlara girmek için bilgisayar açılışında XX’ye basın” Burada XX muhtemelen Delete, Escape veya F tuşlarından biri olacaktır. XX tuşu bilgisayarınızın anakart modeminize göre değişiklik gösterir. Bilgisayar açılırken ilk etapta BİOS’a geçişi açamaya bilirsiniz. Bu nedenle hemen vazgeçmeyin tekrar deneyin.

BİOS ekranını açtığınızda PC’nizle ilgili bir bilgi sayfası göreceksiniz. Sistem Yapılandırması seçeneğine bakın, ona gidin genellikle ok tuşlarını kullanarak ve ardından fanınızla ilgili bir ayar arayın.  “Fan Always On” (Fan Daima Açık) olarak adlandırılan bir seçimin etkin olduğundan emin olun.

Bazı PC’ler, fanın içeri girmesini istediğinizde sıcaklık eşiklerini ayarlamanızı sağlar. Bilgisayarınızın çok uzun süre ısınmasına izin vermenin makinenize ciddi zarar verebileceğinden, bunları hassas bir şekilde ayarladığınızdan emin olun. İşiniz bittiğinde, Kaydet ve Çık için F10 tuşuna basın, ardından PC’niz yeni ayarlarla kalıcı bir olarak başlayacaktır.

Üçüncü taraf yazılım

Dizüstü bilgisayarımızda, BIOS’taki tek seçenek fanları tamamen devre dışı bırakmaktır ki bu da çok kötü bir fikirdir. PC’nizde benzer ayarları varsa, yardımcı olacak bazı üçüncü taraf yazılımları kullanmak istersiniz.

Bu konuda bugüne kadar en popüler olanı, 2000’den beri çeşitli seçenekleri olan SpeedFandır. Bu ücretsiz yazılım, sisteminizde etkileyici bir kontrol sağlar. SpeedFan güçlü bir araçtır ve ilk başta kullanımına alışmak biraz zor ve bunaltıcı olabilir. Bu nedenle programı detaylı öğrenmek için özellikte youtube’dan videoları izleyerek öğrenin.

fan

SpeedFan geniş bir anakart yelpazesini kapsarken, hala etkileyici erişiminin bile ötesinde seçenekler vardır. Yazılımı indirmeden önce, anakartınızın listede yer alıp almadığını görmek için destek sayfasını ziyaret edin veya  yazılımı kurup çalışıp çalışmadığını görün.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...