Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir?

pc fan

Fanlar, bilgisayarda donanımların ısınmaya başladığında soğutmaya başlayan masaüstü bilgisayarların en önemli parçasıdır. Isı, hassas elektronikler için iyi bir şey değildir, bu nedenle fanlar, kasadaki tüm sıcak havayı itmeye çalışırken aynı anda PC’nizin iç kısımları için hafif bir esinti sağlar. Bu işlem, bileşenlerin ne zaman ısındığını algılayan anakart tarafından kontrol edilir. PC’de yapılan ufak ayarlar bilgisayarda performansı arttırır.

Bilgisayar temizliği de bilgisayar performansı artışı konusunda önemlidir. Bilgisayar içinde biriken toz, PC’lerde önemli bir sorundur. Fan girişlerinin içindeki veya etrafında tozların birikmesi, sıcak havanın çıkmasını zorlaştırabilir ve böylece fan çalışmasını daha da zorlaştırabilir. Yapabilirseniz, PC’nizi açın ve temizleyin. Temizlik yaparken çok titiz ve dikkatli olmanız gerekir.

PC’nizin BIOS’unda fan ayarlarının yapılması

PC’nizi ilk açtığınızda, kullanmadan önce çeşitli kontroller ve ayarlar ile çalışır. Bunlar, erişebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz BIOS (Temel Giriş / Çıkış Sistemi) adlı bir sistem bulunur.

Bunu yapmak için önce PC’nizi kapatmanız, ardından tekrar açmanız gerekir. “Ayarlara girmek için bilgisayar açılışında XX’ye basın” Burada XX muhtemelen Delete, Escape veya F tuşlarından biri olacaktır. XX tuşu bilgisayarınızın anakart modeminize göre değişiklik gösterir. Bilgisayar açılırken ilk etapta BİOS’a geçişi açamaya bilirsiniz. Bu nedenle hemen vazgeçmeyin tekrar deneyin.

BİOS ekranını açtığınızda PC’nizle ilgili bir bilgi sayfası göreceksiniz. Sistem Yapılandırması seçeneğine bakın, ona gidin genellikle ok tuşlarını kullanarak ve ardından fanınızla ilgili bir ayar arayın.  “Fan Always On” (Fan Daima Açık) olarak adlandırılan bir seçimin etkin olduğundan emin olun.

Bazı PC’ler, fanın içeri girmesini istediğinizde sıcaklık eşiklerini ayarlamanızı sağlar. Bilgisayarınızın çok uzun süre ısınmasına izin vermenin makinenize ciddi zarar verebileceğinden, bunları hassas bir şekilde ayarladığınızdan emin olun. İşiniz bittiğinde, Kaydet ve Çık için F10 tuşuna basın, ardından PC’niz yeni ayarlarla kalıcı bir olarak başlayacaktır.

Üçüncü taraf yazılım

Dizüstü bilgisayarımızda, BIOS’taki tek seçenek fanları tamamen devre dışı bırakmaktır ki bu da çok kötü bir fikirdir. PC’nizde benzer ayarları varsa, yardımcı olacak bazı üçüncü taraf yazılımları kullanmak istersiniz.

Bu konuda bugüne kadar en popüler olanı, 2000’den beri çeşitli seçenekleri olan SpeedFandır. Bu ücretsiz yazılım, sisteminizde etkileyici bir kontrol sağlar. SpeedFan güçlü bir araçtır ve ilk başta kullanımına alışmak biraz zor ve bunaltıcı olabilir. Bu nedenle programı detaylı öğrenmek için özellikte youtube’dan videoları izleyerek öğrenin.

fan

SpeedFan geniş bir anakart yelpazesini kapsarken, hala etkileyici erişiminin bile ötesinde seçenekler vardır. Yazılımı indirmeden önce, anakartınızın listede yer alıp almadığını görmek için destek sayfasını ziyaret edin

 veya  yazılımı kurup çalışıp çalışmadığını görün.

 

Bir yorum bırakınız...

*

McAfee

McAfee Nedir Ne İşe Yarar?

Günümüzde internet siteleri ve uygulamalar üzerinden pek çok yeni virüs cihazlarımızı tehdit ...
bilgisayar yedekleme

Bilgisayar Yedekleme Yöntemleri

Bilgisayar, üzerinden işlediğimiz bilgileri saklayan ve istediğimizde geri veren cihazdır. Bilgisayar, tablet, ...
footbal maneger 2021

Football Manager 2021 Tanıtıldı! İşte Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Günümüzün en popüler oyun serilerinden biri olan Football Manager serisi, yeni oyunuyla ...
twitter sesli dm

Twitter Sesli DM Özelliğini Test Ediyor!

Geçtiğimiz günlerde bazı güncellemeler alarak gündeme gelmeyi başaran Twitter, şimdilerde sesli dm ...
altyazı

Yabancı Film için Türkçe Altyazı İndirme Siteleri

Altyazı, yabancı dilde çekilen dizi, film ve belgesellerin orijinal seslendirilmesi nedeniyle kendi ...
göz yorgunluğu

Göz Yorgunluğunu Azaltan Android Uygulamalar

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için yazılmış, Linux ...
driectx

Bilgisayar DirectX Sürümü Öğrenme

Directx sürümü öğrenme her bilgisayar kullanıcısının merak ettiği oldukça kolay şekilde öğrenilebilen ...
Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...