Yoast Seo Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Yoast Seo Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

yoast-seo-

Son yıllara baktığımız zaman kullanıcılar tarafından çokça tercih edilen Yoast SEO,  wordpress kullanıcıların gerek yazı ve sayfalarıyla birlikte tüm konuları ele alan SEO için gerekli olan bir eklentidir.

Kullanıcıların sitelerinin Google arama motoru sonuçlarında üst sayfalarda çıkmasını sağlayan Yoast SEO wordpress eklentisi eklentiler bölümünden bulunarak kullanılabilir. WordPress kullanıcılarına ücretsiz olarak Yoast SEO kullanımı olanağının olmasıdır. Eğer sizde WordPress sitesine sahipseniz ilk olarak SEO alanında aklınıza gelmesi gereken ilk eklentidir.

Diğer Seo araçlarına kıyasla popüler olmasının ilk nedeni yazılan içeriklerin Seo açısından kayıplara uğramadan paylaşılmasıdır. Bu yüzden Seo uyumlu içeriklerin daha iyi nasıl hazırlanması gerektiği ortaya çıkıyor. Tüm bu durumlarda Yoast SEO nedir? Yoast SEO ayarları nasıl yapılır? Bunlara değinmek gerekiyor.

Yoast SEO Kurulumu

Yoast Seo

Özellikle WordPress kullanmaya yeni başlayanlar için kolay bir kullanım sunan Yoast SEO kurulumu  eklentiler bölümünden hızlıca yapılır. Yukarıda ki resim olduğu gibi eklentiler bölümünden “Yoast SEO” yazıp ‘’Hemen Yükle’’ diyip indirilerek başlatılır.  Burada bizlere verdiği en önemli katkı içeriklerin oluşturulma sürecinde SEO uyumlu olup olmadığını tespit edebilme imkânı sağlar.

Bu üzerinde durduğumuz eklenti bizlere içerikler konusunda SEO uyumlu olması için neler yapılması gerektiği detaylıca bizlere sunuyor. Böyle olunda eklentide bulunan adımların tek tek yapılması ile hem yapısı hem de sunulması bakımından içerikler SEO uyumlu halde getirilmektedir.

Yoast SEO Ayarları

 • WordPress paneli üzerinden eklentiler bölümünde indirme işlemi yapılır.
 • Daha sonra sol bölümde SEO başlığı görünür hale gelir.
 • Seo işlemleri bu şekilde devam ettirilir. Burada eklentiyle ilgili problemlerin olup olmadığını “Dashboard” kısmında gösterilir.
 • “Features” bölümünde de çeşitli özellikler için on/off seçeneği bulunmakla birlikte işlemlere devam edilir.
 •  Burada dikkat edilmesi gereken XML sitemaps kapalı olarak işlemler yapılır.
 • Web yöneticisi araçları kısmı da diğer Yoast SEO ayarları arasında yer alır.

Yoast SEO Nasıl Kullanılır?

Yoast Seo nasıl kullanılır

Yoast SEO kullanımı WordPress sitesine yeni içerik ekleme süreciyle kullanımı başlamış olur. Kullanıcılar ekledikleri yazının belirli şartlarda Seo uyumlu olmasını isterlerse eklentiye göre düzenlemeler yaparlar.  Eklentide bulunan Yoast SEO kullanımı için odak anahtar kelime oldukça önemlidir. Odak anahtar kelime kullanımında hata olduğunda eklenti size uyarı verir. Bu yüzden Google arama kriterlerine içeriğinizi hazırlamanıza yardımcı olur.

Yoast SEO ayarları genelinde de bu durum oldukça önemlidir.  Wordpress sitesinde yazı ekleme işlemi bittikten sonra ise SEO analizi işlemleri başlatılır. Bu durumda birçok link, başlık, açıklama detaylarına ilişkin olarak eklentinin neler sunduğu ekranda belli olmaya başlar.

Yoast Seo Analiz Aşamaları Nelerdir?

Aşağıda belirteceğimiz Yoast SEO analiz aşamaları

sayesinde Google arama motorunda yerinizi daha hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

 • İlk olarak eklediğiniz içeriğin tamamlanması sonrasında diğer sitelerden kendi sitenize link alımı yapabilirsiniz.
 • Yazı içerinde başka sayfalara link gönderimi yapılması da içerik kalitesini arttırır.
 • Özellikle yazının ilk paragrafında anahtar kelimenin kullanımı oldukça faydalıdır.
 • Yazı için kullanılan görsellerde alt etiketleme kullanılmalıdır.
 • Odak kelimelerin yazı içerisinde geçtiği kontrol edilmeli,
 • Meta açıklaması kısmında ki karakter sayısı 165 geçmemelidir.
 • Odak anahtar kelimenin diğer yazılarda geçmemiş olması gerekir.
 • SEO başlık uzunluğu 65 karakteri geçmemesine dikkat edilmelidir.
 • Eklediğiniz İçeriğinizin özgün olmasına dikkat edilmelidir.
 • URL içerisinde odak kelimenin geçmesi de gereklidir.

WordPress Yoast Ayarları

Yoast Seo Analiz Aşamaları Nelerdir

 

Kullanıcılar için son derece kullanışlı bir eklenti olması ile birlikte Yoast WordPress SEO ayarları site kalitesi için belirleyici etkendir.  Eklenti sizlere herhangi bir bölümünde hata olması durumda kırmızı renkte uyarı veriyor. Böyle bir durumda gerekli düzenlemelerin yapılması gereklidir.  Eklenti içerisinde her detay yeşil hale gelene kadar yapılanlardan sonra içeriğiniz arama motorlarında yükselmeye başlayacaktır.

Her wordpress sitesi için Yoast SEO sitemap ayarları oldukça önemlidir.  Eklentide bulunan uyarılarının mutlaka dikkate alınması tavsiye edilir. Ayrıca her zaman için yazıların SEO uyumlu olması görüntülenme sayıları da artacaktır.

Eklentinin uyarılarına uymadığımız zaman arama motoru Google sonuçlarında içeriklerin görüntülenme ihtimali olmayabilir.  Sizlerde hemen var olan wordpress siteniz ilk yapmanız gereken Yoast SEO eklentisi yükleme işlemini yapmanızdır. Google arama motorunda üst sıralarda yer almak için gerekli olan eklenti hakkında sizleri bilgilendirdik.

Bir yorum bırakınız...

*