Chrome’da Sekme Ara Simgesini Devre Dışı Bırakma ∞ Sonsuz Teknoloji

Chrome’da Sekme Ara Simgesini Devre Dışı Bırakma

Chrome'da Sekme Ara Simgesi

Google Chrome tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde küçük bir aşağı ok simgesini fark etmiş olmalısınız.  Nisan 2021’de yapılan güncelleme ile bu özellik varsayılan olarak aktif olarak kullanılmaya başlandı. Peki Chrome’da sekme ara simgesi olarak adlandırılan ok işareti nedir? Ne işe yarar ve nasıl devre dışı bırakılır veya etkinleştirilir? Gelin hep birlikte bu soruların cevabına bu yazımızda bakalım.

Chrome’da Sekme Ara Simgesi Nedir Ne İşe Yarar?

sekme ara

Chrome’da sekme ara simgesi, Chrome tarayıcıda anlık olarak sekmeler açarak yaptığınız ziyaretlerin listesini gösteren ve bu liste içerisinden arama yapmanızı sağlayan bir özelliktir. İnternette gezinirken bir çok sayfayı sekmeler açarak kullananların, kalabalık açık sayfalar içerisinden arama yaparak istediği sayfaya hızlı ulaşmasını sağlayan bir özelliktir.

Chrome’da Sekme Ara Simgesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır veya Etkinleştirilir?

Google Chrome’da sekme ara ok simgesini devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için Chrome tarayıcı kullanarak bu işlemleri  Windows, Mac, Linux ve Chrome OS’de işletim sistemlerinin hepsinde yapabilirsiniz.

enable search

  • Google Chrome’da sekme ara ok simgesini devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için bilgisayarınızda Chrome’u açın.
  • Tarayıcı penceresinin üst kısmındaki adres çubuğuna “chrome://flags” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
  • Artık Chrome’un tüm Chrome özelliklerinin yapılandırıldığı Experiments alanındasınız.  Burada, üstteki arama kutusunu tıklayın ve “Enable Tab Search”  yazın.
  • Chrome sekme arama simgesini devre dışı bırakmak için sağ tarafta “Default” yazan kutucuğunu “Disabled” durumuna getirin.
  • Chrome sekme arama simgesini etkinleştirmek için sağ tarafta “Default” yazan kutucuğunu “Enabled” durumuna getirin.
  • Yaptığınız değişiklikleri etkin hale getirmek için sağ altta yer alan “relaunch”  butonuna tıklayın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.

Chrome’da sekme ara simgesini devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek tamamen Chrome tarayıcıyı nasıl kullandığınıza bağlıdır. İnternette dolaşırken çok fazla sekme açarak kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa Chrome sekme arama simgesini etkin durumda bırakabilirsiniz. İnternette dolaşırken RAM’den tasarruf etmek için veya farklı sebeplerden dolayı, sekmeleri çok fazla açık bırakan bir kullanıcı değilseniz, Chrome sekme arama simgesini devre dışı bırakabilirsiniz. Böylelikle Chrome tarayıcınızda kullanmayacağınız gereksiz bir kalabalıktan kurtulmuş olursunuz.

Bir yorum bırakınız...

*