Microsoft Planner Nedir? Özellikleri Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Planner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

microsoft planner

Microsoft 365 içerisinde ve office 365 içerisinde bulunan ve ekipler için çalışma planı yapma imkanı sunan Microsoft Planner, grupta yer alan kişilere görev dağılımı yapma imkanı sunmaktadır.  Takım çalışmalarında her bir kullanıcının yapacağı işi, işin ne zaman gerçekleşeceği ve görevin mail ile bildirilmesi gibi işlemleri bu program etkili bir şekilde gerçekleştirilir.

Uygulamanın genel özelliklerini öğrendikten sonra uygulamayı daha etkili bir şekilde kullanılabilir. Uygulamaya şu şekilde erişilebilir:

  1. Erişim Office.com adresinden gerçekleşmektedir.
  2. Uygulamaya girdikten sonra “Planner” kutucuğuna tıklanır.
  3. Uygulamaya ulaşamadığınız taktirde tek başına bir lisans ataması yapılmıştır veya hiç lisans atanmamıştır.

Bu maddeleri takip ederek Microsoft Planner uygulamasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Microsoft Planner Kullanımı

İlk aşamada programın giriş kısmında yer alan plan oluştur kısmı tıklanmalıdır. Microsoft Planner plan oluşturma işlemi sonrasında office 365 arka kısmında plan oluşacaktır. Planner bu uygulamaya doğrudan bağlanacaktır.

Plana isim verme işlemi sonrasında görünürlük şıkkını değerlendiriyoruz. Bu kategoride, gizlilik kısmında planın herkes tarafından görülmesi gerekiyorsa bu durumda genel tıklanmalıdır. Sadece belli kişilerin görmesi yeterliyse bu durumda özel şıkkı tıklanmalıdır. Ekle kısmı tıklanınca grupta herkese plan eklenmiş olur. Microsoft Teams kullanıcıları da bu planı görebilir.

Microsoft Planner Nedir?

Görev ekle kutucuğunu tıkladığınız zaman artık grup için ilk görevi ekleyebilirsiniz. Görev ve kişi ekleme işleminin ardından artık herkes görevden haberdar olacaktır. Görevin tarihi, özellikleri ve bitiş işlemleri anlık ekrana yansımaktadır. Görevle ilgili yorumlar da görülebilir.

Görevin bütün özelliklerinin yanı sıra ayrıca Microsoft Planner görev kategorileri de bulunmaktadır. Bu kategoriler sayesinde kolaylıkla görev hakkında bilgi edinilebilir. Görevin alt kısmında bulunan üç noktayı tıkladığınızda, etiket, ata, görevi kopyala, görev bağlantısını kopyala, görevi taşı ve sil şıkları çıkacaktır. Görevi atama, kopyalama veya görevin kategorisini değiştirme bu şıklar sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilir. İsterseniz sil butonu ile görevi silebilirsiniz.

İstatiksel bilgileri de grafik bölümünden takip edebilirsiniz. Yapılan görevler, yapılmayan görevler ve diğer bütün işlemler grafik üzerinde gösterilmektedir. Zamanlama ve durum sekmesinden de görevlerle ilgili konuları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*