DDR, DDR2, DDR3 ,DDR4 VE DDR5 RAM'lerin Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

DDR, DDR2, DDR3, DDR4 VE DDR5 RAM’lerin Arasındaki Fark Nedir?

RAM

 

Bilgisayar ve telefon teknolojilerinde en önemli bileşenlerinden biri de RAM dir. Cihazlarda RAM’in faktörü çok önemlidir. RAM hakkında daha önceden bilgi vermiştik. Kısaca RAM, cihazınızın kısa süreli hafızasıdır. Bilgisayarınızın, şu anda kullanmakta olduğunuz programları ve verileri takip ettiği yerdir. Bilgisayar donanımında RAM ile ilgili en çok karşılaştığınız terim DDR, DDR2 DDR3, DDR4 ve DDR5 arasındaki fark nedir? 

RAM Nedir?

RAM (Random Access Memory) Rasgele Erişim Belleği anlamına gelir. İşletim sistemini ve programları çalıştırmak için dosya verilerini geçici olarak saklayarak kullanıldığı alandır. Bilgisayarınızda bir program çalıştırdığınızda o programın dosyaları çalışma esnasında RAM üzerinden geçici saklanarak çalışır. Birden fazla program çalıştırdığınızda RAM’inizin kapasitesine göre bilgisayarınız performans gösterir. RAM kalıcı bir saklama alanı değildir. Programı ve özellikle bilgisayarınızı kapattıktan sonra RAM temizlenir. RAM temizlemenin en iyi yoplu bilgisayarı kapatmaktır.

DDR Nedir?

Bilgisayarınızda kullandığınız RAM, Çift Veri Hızı Double Data Rate (DDR) kullanarak çalışır . RAM’in veri akış hızını ifade eder. DDR özelliği GPU (Ekran kartları)‘larda da mevcuttur. DDR RAM ilk olarak 2002 yılında kullanılmaya başlandır. 200-400 mhz arasında çalışma hızına sahiptir. DDR RAM, saat döngüsü başına iki aktarımın gerçekleştiği anlamına gelir. DD2 ve daha sonrası rakamlarla devam edenler yeni versiyonlarıdır.

DDR2

DDR2 , en eski RAM türüdür. 240 pime sahiptir. DDR2 eski bir üründür ve en çok kullanılan olmuştur. DDR2, 2004 yılında piyasaya sürülmüştür. 400-1066 mhz arasında çalışma hızına sahiptir.  Yeni nesil bilgisayarlarda pek göremezsiniz.

DDR3

DDR3 , 2007 yılında yeniden piyasaya sürüldü. 2014 yılında DDR4 tarafından resmi olarak yerine geçmesine rağmen, eski RAM standardını kullanan birçok sistemi hahalen mevcuttur.  800-1860 mhz arasında çalışma hızına sahiptir.

DDR3 RAM, DDR2 ile aynı sayıda pime sahiptir.  DDR3 SO-DIMM’lerde DDR2’nin 200 pimine karşı 204 pim vardır. DDR ve DDR2 uyumlu değillerdir.

DDR4

DDR4 , 2014 yılında piyasaya girdi ancak RAM pazarında yüksek fiyatlardan dolayı çok fazla geniş çapta yer alamadı. 2133-3200 mhz arasında çalışma hızına sahiptir. İnsanların genel olarak tercihi yeni çıkan modeller pahalı olduğundan daha uygun fiyata bir önceki teknoloji versiyonlarını tercih eder.

DDR5

DDR5, 2019 yılında tanıtıldı. DDR5, destekli bilgisayarlar muhtemelen dudak uçuklatacaktır. Yeni çıkan bir sürüm olduğu için yeni üst nesil model çıkıp fiyatı düşmeye başladığında performans durumuna bağlı olarak daha sık karşılaşacağımız bir versiyon olacaktır. Yeni bir anakart satın almayı düşünüyorsanız, DDR5 henüz mevcut değil.

RAM voltajı 1,1V’a düşmesine rağmen, DDR5 288 pimli bir tasarımla devam edecek. DDR5 RAM performansının önceki DDR4 neslinin en hızlı standardını ikiye katlaması bekleniyor.

Özetle

DDR, sonuna aldığı rakamlar piyasaya çıkış sıralamasını gösterir. Bu rakamlar gelişen teknojiye ayak uydurarak bilgisayarın diğer bileşenlerine uyum sağlayarak devam eder. Her DDR her donanım ile uyum sağlamaz. Donanıma göre DDR modeli belirlenir. Tüm RAM nesilleri tam olarak aynı fiziksel boyut ve şekilde olsa da, birbirlerine uyumlu değillerdir. DDR3 RAM’i yalnızca DDR2’yi destekleyen bir anakartta kullanamazsınız. Aynı şekilde, DDR3 bir DDR4 yuvasına uymaz.

Bir yorum bırakınız...

*