Dinozorların Yok Olmasının Sebebi Ne? | Sonsuz Teknoloji

Dinozorların Yok Olmasının Sebebi Ne?

dinazorları yok olmasıın sebebi

Bir süredir bilim insanları tarafından dinozorların yok olmasının sebebi hakkında araştırmalar yapılıyordu. Son yapılan çalışmalarda nihayet bu sorunun cevabı bulundu.

Uzun bir süredir bilim insanları ikiye ayrılmıştı; bir tarafta Dünya’ya gök taşı çarptması sonucu dinozorların yok olduğunu savunanlar öbür tarafta ise volkanik hareketler sonucunda dinozorların yok olduğunu savunanlar.

Yale Üniversitesi’nde sürdürülen araştırmalarda senaryo bu iki teori üzerinden tasarlanıyordu. Fakat Paleo-iklim uzmanlarının son yaptığı çalışma ile bu gizem ortaya çıktı.

Dinozorların Yok Olmasının Sebebi Belli Oldu

Bilim insanları yaptığı çalışmalar ile dinozorların yok olmasının sebebi sorularına cevap verdi. Sonuca göre dinozorları yok eden unsur; Gök taşları.

Eskidende dinozorları yok eden şeyin gök taşı olduğu biliniyordu fakat bir grup bilim insanının ortaya attığı volkanik aktiviteler teorisi ortalığı karıştırmıştı. Bu sebeple yeni yapılan çalışmalar sonucunda volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkan kötü gazların, iklim değişikliğine sebep olabileceğini ortaya çıktı. Fakat bu denli küçük iklim değişikliklerinin kitlesel yok oluşlara etkisinin olmayacağı da belirlendi.

Dinozorların yok olmasının sebebi olan gök taşı, 66 milyon yıl önce dünyaya çarpmış. Dünyaya çarpan gök taşı dinozorların soyunun kurumasına yol açarak dünya üzerinden dinozorları silmiş.

Bu gök taşının zararı sadece dinozorlara olmamış! Araştırmacıların verdiği bilgilere göre dünya üzerinde yaşayan canlıların çoğu bu gök taşı ile birlikte yok olmuş. Dünyaya çarpan bu gök taşının gücü, dünya üzerinde bulunan bütün nükleer silahların gücüne eş değer.

Bir yorum bırakınız...

*