Sürücülerin Resmi İndirme Linkleri | Sonsuz Teknoloji

Sürücülerin Resmi İndirme Linkleri

donanım sürücüleri

Bilgisayar ve bağlı donanım cihazlar düzgün çalışıyorsa, muhtemelen sürücüler düzgün çalışıyordur. Windows’u bir bilgisayara yüklediğinizde veya PC’nize bir cihaz bağladığınızda, Windows uygun sürücüleri otomatik olarak karşıdan yükleyip kurar. Aygıt üreticileri bu resmi sürücüleri Windows Update’e yükler, böylece Windows bunları otomatik olarak yükleyebilir. Önemli güncellemeler de Windows Update aracılığıyla teslim edilir. Bu, sürücüleri Windows’ta güncellemenin en güvenli yoludur, çünkü Microsoft tarafından oldukça kapsamlı bir testten geçerler.

Bazı durumlarda, resmi sürücüleri doğrudan Microsoft yerine üreticiden indirmek isteyebilirsiniz. Windows’da her hangi bir çevre birimi cihazınız düzgün çalışmıyorsa, resmi sürücüleri üreticinin resmi indirme sitesinden indirme zamanı gelmiştir.

Ayrıca, bilgisayar oyunları oynarsanız, sisteminizin NVIDIA, AMD veya Intel grafik donanımı için en yeni grafik sürücülerini yüklemenizi öneririz. Windows Update’ten edinilebilen sürücüler daha eski olma eğilimindedir, yani daha yeni oyunlar ile çalışmayacakları anlamına gelir. Windows sürücülerinde, üreticiden aldığınız NVIDIA GeForce Experience ve AMD ReLive gibi kullanışlı araçlar bulunmamaktadır. Bu araçlar, oyunlarınızı optimize etmenize, oyununuzu kaydetmenize ve akışa almanıza, ekran görüntülerini almanıza ve gelecekte grafik sürücülerinizi kolayca güncellemenize olanak tanır.

Cihazınızın Üretici Markası ve Modeli

Bir sürücüyü bir donanım parçası için el ile yüklemek için, donanım üreticisinin yanı sıra model numarasını da bilmeniz gerekir. Bu bilgiler, dikkatle bakarsanız cihazın paketinde, sahip olduğunuz makbuzlarda ve hatta aygıtın kendisinde bile yazılıdır.

Bir markanın masaüstü veya dizüstü bilgisayarını satın aldıysanız, yalnızca hangi üretici firmanın ve bilgisayar modelini bilmeniz gerekir. Örneğin, Acer marka AN515 modeli gibi bir bilgisayar için Acer web sitesine gitmelisiniz ve modele göre sayfaya gidip sürücüsünü indirebilirsiniz. Model adı ve numarası genellikle PC’nin bir yerinde bir etiket üzerine basılır ve sahip olduğunuz herhangi bir kutuda veya makbuzda yazar.

Elbette, kendi PC’nizi oluşturduysanız, hangi dahili bileşenleri kullandığınızı bilmeniz gerekir. Her donanım bileşeninin üreticisini bu üreticinin web sitesinden almanız gerekir.

Windows’da Sorunlu Sürücü Cihazı Görme

aygıt yöneticisi

PC’nize bağlı donanım aygıtlarını görüntülemek için Aygıt Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Windows’da sol alttan Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin veya Windows + R tuşlarına basın, kutuya “devmgmt.msc” yazın ve Enter tuşuna basın.

driver sorun

PC’nize bağlı donanım aygıtlarının isimlerini bulmak için Aygıt Yöneticisi penceresindeki aygıtların listesine bakın. Bu isimler sürücülerini bulmanıza yardım edecek. Herhangi bir “bilinmeyen cihaz” görüyorsanız, herhangi bir sürücünün yüklü olmadığı için düzgün çalışmayan cihazlar bunlardır.

Resmi Sürücü İndirme Bağlantıları

Sürücülerinizi doğrudan donanım üreticisinin resmi web sitelerinden almanızı öneririz. Çevrimiçi görebileceğiniz dolandırıcı “sürücü indirici” uygulamalarını kullanmanıza gerek yok direkt olarak markanızın resmi sitelerinden güncel sürücüleri indirin ve sürücüleri güncelleyin. Bazı önemli yaygın bilgisayarlar donanımların resmi sürücü web siteleri:

Acer  Aspire, Predator, TravelMate ve diğer PC’lerin yanı sıra çeşitli Acer aksesuarları için sürücüler sunar. Model numarasına göre arama yapabileceğiniz Türkçe destekli sitedir.

Alienware  kullanıcıları, Dell’in Alienware markasının sahibi olduğu için Dell’in web sitesinden sürücü yazılımı indirilir. Dell sayfasına gideceğiniz için şaşırmayın normal bir durumdur. Türkçe destekli sitedir. İçeriğinde sürücülerin nasıl indirileceği yazar üst kısımda arama çubuğu mevcuttur.

AMD , Radeon GPU’larının yanı sıra Radeon grafiklerini içeren Ryzen gibi AMD APU’ları için sürücü yüklemeleri sunuyor. AMD’nin web sitesi, AMD yonga setleriyle ana kartlar için ihtiyaç duyabileceğiniz yonga seti sürücülerine de  ulaşabilirsiniz. Kategori seçimi yaparak sürücüyü bulabileceğiniz bir sitedir.

Apple  Mac’inizde Boot Camp aracılığıyla Windows çalıştırdığınız varsayılarak, Mac’leri için Windows sürücüleri içeren Boot Camp destek yazılımı sağlar. Mac üzerinden Windows kullanıcılarının bilmek zorunda olduğu bir programdır.

ASUS  diğer ASUS markalı ürünlerin yanı sıra, ZenBook ve Gamer Gamers (ROG) ürün gamı ​​gibi dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarların sürücülerini de barındırıyor. Arama ve kategori seçenekleri ile sürücü bulmayı kolaylaştıran bir hizmet sunar.

Brother , yazıcıları, faks makineleri ve tarayıcıları için çeşitli sürücüler sunmaktadır. Cihaz resmini tıklayarak marka ve modele göre sürücüye ulaşabilirsiniz.

Canonun web sitesi dijital kameraları, fotoğraf makineleri, yazıcıları ve tarayıcıları için sürücüler sağlar. Modele göre arama yaparak rahatlıkla sürücü güncelleni bulabileceğiniz resmi sitedir.

Corsair, oyun mouseları, klavyesi ve kulaklıkları için donanım araçlarını kullanıma sunar.

Creative , Sound Blaster donanımı ve diğer ses çevre birimleri için sürücü indirmeler sağlar. Creative yılların ses donanım firmasıdır. Cihaz resimlerini tıklayarak sürücüye ulaşabilirsiniz.

Dell , Inspiron, Latitude, XPS ve diğer PC donanım ürünleri için sürücülere ve diğer Dell ürünleri için sürücülere sahiptir. Ayrıca bilgisayarınızın sürücü tespiti sağlayan bir butonu vardır.

Epson, yazıcıları, tarayıcıları, projeksiyonlar ve diğer donanım aygıtları için indirmeler sunar. Modele göre aram ve resimlere göre sürücü bulmanıza yardımcı olacak özellikleri mevcuttur.

HP Pavilion, EliteBook, ProBook, Envy, Omen ve diğer PC hatlarının yanı sıra HP yazıcıları ve diğer ürünleri için sürücüler sağlar.

İntel, Intel entegre grafiğinden Wi-Fi donanımına, Ethernet denetleyicilerine, Intel yonga setli ana kartlara ve İntel katı hal sürücülerine kadar her şey için sürücü yüklemeleri sunuyor. En geniş kapsamlı sürücü arşivi olduğunu söyletebiliriz.

Lenovo, ThinkPad, IdeaPad, Yoga ve diğer bilgisayarların sürücülerini karşıdan yükler.Donanımınızın modelini tarar ve yükleme yapar. pratik bir sistemi vardır. Sizi uğraştırmaz. Türkçe olması da ayrı bir kolaylıktır.

Logitech‘in web sitesi, mouse, klavye, web kamerası ve diğer çevre birimleri için indirmeler sunuyor. Türkçe desteği vardır cihazınızın sürücüsünü çok kolay bulabilirsiniz.

Microsoft, Microsoft fare ve klavye gibi ürünler için sürücü indirmeleri sunmaktadır. Yüzey aygıtları için, Microsoft normalde sürücüleri yalnızca Windows Update aracılığıyla dağıtır. Ancak, gerçekten ihtiyacınız olduğunda el ile Yüzey sürücü yüklemeleri de sunmaktadır.

MSI , dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarlar, ana kartlar, grafik kartları, oyun çevre birimleri ve diğer ürünler için indirmeler sağlar. Türkçe desteği olan kategoriye göre ve arama seçeneği ile kolay sürücü bulmayı sağlar.

NVIDIA  Oyunda ekran kartı denince akla gelen markadır. GeForce grafik donanımı ve TITAN serisi GPU’lar gibi diğer NVIDIA ürünleri için sürücüler sunmaktadır. Kategori seçenekleri ile sürücü bulması kolaydır.

Razer, Razer’ın oyun mouseları, klavyeler ve kulaklıklar için tasarlanmış Razer Synapse ve Razer Surround yardımcı programları için yazılım yüklemelerini barındırıyor.

Realtek, web sitenizde ses sürücüleri sunmakta, ancak PC’niz veya ana kart üreticinizden PC’niz için Realtek yüksek tanımlı ses sürücüleri de vardır.

Samsung‘un indirme merkezi, Samsung katı hal sürücüleri de dahil olmak üzere, tüm Windows ürünlerine ve Windows dizüstü bilgisayarlarına ve masaüstü bilgisayarlarına yönelik sürücüler sunmaktadır.

Sony, Marka model araması ile firmanın her türlü sürücüsünü bulabilirsiniz.

SteelSeries, oyun kulaklıkları, mouseları ve klavyeleri için SteelSeries Engine adlı programı kurarak cihazların kullanılmasına  kolaylık sağlar.

Synapticsin web sitesi sadece Synaptics touchpad sürücülerini jenerik sürücüleri kullanmak yerine dizüstü üreticilerin sayfasına giderek güncelleme yapmayı öneriyor. Touchpad dizüstü özelliği olduğu için firmanın resmi sitelerinde bulunur.

Toshiba, bilgisayarları ve diğer çevre birimleri için sürücü yüklemelerini barındırır. Model araması yaparak sürücülere ulaşabilirsiniz.

Western Digital, Western Digital depolama hard diskleriyle kullanılmak üzere tasarlanmış ürün yazılımı ve yardımcı programları sunar.

Diğer markalar için, sadece üreticinin resmi web sitesine gidin ve destek (support) veya indirme (downloads) sayfası arayın. Genellikle bu menülerin altında yer alır.

  1. Gökhan
    22:08 8 Mart 2020 22:08

    Merhaba,
    PRODIGY ES-1002 Bluetooth Usb sürücüsünü nereden bulabilirim? teşekkür ederim.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...