Sürücülerin Resmi İndirme Linkleri | Sonsuz Teknoloji

Sürücülerin Resmi İndirme Linkleri

donanım sürücüleri

Bilgisayar ve bağlı donanım cihazlar düzgün çalışıyorsa, muhtemelen sürücüler düzgün çalışıyordur. Windows’u bir bilgisayara yüklediğinizde veya PC’nize bir cihaz bağladığınızda, Windows uygun sürücüleri otomatik olarak karşıdan yükleyip kurar. Aygıt üreticileri bu resmi sürücüleri Windows Update’e yükler, böylece Windows bunları otomatik olarak yükleyebilir. Önemli güncellemeler de Windows Update aracılığıyla teslim edilir. Bu, sürücüleri Windows’ta güncellemenin en güvenli yoludur, çünkü Microsoft tarafından oldukça kapsamlı bir testten geçerler.

Bazı durumlarda, resmi sürücüleri doğrudan Microsoft yerine üreticiden indirmek isteyebilirsiniz. Windows’da her hangi bir çevre birimi cihazınız düzgün çalışmıyorsa, resmi sürücüleri üreticinin resmi indirme sitesinden indirme zamanı gelmiştir.

Ayrıca, bilgisayar oyunları oynarsanız, sisteminizin NVIDIA, AMD veya Intel grafik donanımı için en yeni grafik sürücülerini yüklemenizi öneririz. Windows Update’ten edinilebilen sürücüler daha eski olma eğilimindedir, yani daha yeni oyunlar ile çalışmayacakları anlamına gelir. Windows sürücülerinde, üreticiden aldığınız NVIDIA GeForce Experience ve AMD ReLive gibi kullanışlı araçlar bulunmamaktadır. Bu araçlar, oyunlarınızı optimize etmenize, oyununuzu kaydetmenize ve akışa almanıza, ekran görüntülerini almanıza ve gelecekte grafik sürücülerinizi kolayca güncellemenize olanak tanır.

Cihazınızın Üretici Markası ve Modeli

Bir sürücüyü bir donanım parçası için el ile yüklemek için, donanım üreticisinin yanı sıra model numarasını da bilmeniz gerekir. Bu bilgiler, dikkatle bakarsanız cihazın paketinde, sahip olduğunuz makbuzlarda ve hatta aygıtın kendisinde bile yazılıdır.

Bir markanın masaüstü veya dizüstü bilgisayarını satın aldıysanız, yalnızca hangi üretici firmanın ve bilgisayar modelini bilmeniz gerekir. Örneğin, Acer marka AN515 modeli gibi bir bilgisayar için Acer web sitesine gitmelisiniz ve modele göre sayfaya gidip sürücüsünü indirebilirsiniz. Model adı ve numarası genellikle PC’nin bir yerinde bir etiket üzerine basılır ve sahip olduğunuz herhangi bir kutuda veya makbuzda yazar.

Elbette, kendi PC’nizi oluşturduysanız, hangi dahili bileşenleri kullandığınızı bilmeniz gerekir. Her donanım bileşeninin üreticisini bu üreticinin web sitesinden almanız gerekir.

Windows’da Sorunlu Sürücü Cihazı Görme

aygıt yöneticisi

PC’nize bağlı donanım aygıtlarını görüntülemek için Aygıt Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Windows’da sol alttan Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin veya Windows + R tuşlarına basın, kutuya “devmgmt.msc” yazın ve Enter tuşuna basın.

driver sorun

PC’nize bağlı donanım aygıtlarının isimlerini bulmak için Aygıt Yöneticisi penceresindeki aygıtların listesine bakın. Bu isimler sürücülerini bulmanıza yardım edecek. Herhangi bir “bilinmeyen cihaz” görüyorsanız, herhangi bir sürücünün yüklü olmadığı için düzgün çalışmayan cihazlar bunlardır.

Resmi Sürücü İndirme Bağlantıları

Sürücülerinizi doğrudan donanım üreticisinin resmi web sitelerinden almanızı öneririz. Çevrimiçi görebileceğiniz dolandırıcı “sürücü indirici” uygulamalarını kullanmanıza gerek yok direkt olarak markanızın resmi sitelerinden güncel sürücüleri indirin ve sürücüleri güncelleyin. Bazı önemli yaygın bilgisayarlar donanımların resmi sürücü web siteleri:

Acer  Aspire, Predator, TravelMate ve diğer PC’lerin yanı sıra çeşitli Acer aksesuarları için sürücüler sunar. Model numarasına göre arama yapabileceğiniz Türkçe destekli sitedir.

Alienware  kullanıcıları, Dell’in Alienware markasının sahibi olduğu için Dell’in web sitesinden sürücü yazılımı indirilir. Dell sayfasına gideceğiniz için şaşırmayın normal bir durumdur. Türkçe destekli sitedir. İçeriğinde sürücülerin nasıl indirileceği yazar üst kısımda arama çubuğu mevcuttur.

AMD , Radeon GPU’larının yanı sıra Radeon grafiklerini içeren Ryzen gibi AMD APU’ları için sürücü yüklemeleri sunuyor. AMD’nin web sitesi, AMD yonga setleriyle ana kartlar için ihtiyaç duyabileceğiniz yonga seti sürücülerine de  ulaşabilirsiniz. Kategori seçimi yaparak sürücüyü bulabileceğiniz bir sitedir.

Apple  Mac’inizde Boot Camp aracılığıyla Windows çalıştırdığınız varsayılarak, Mac’leri için Windows sürücüleri içeren Boot Camp destek yazılımı sağlar. Mac üzerinden Windows kullanıcılarının bilmek zorunda olduğu bir programdır.

ASUS  diğer ASUS markalı ürünlerin yanı sıra, ZenBook ve Gamer Gamers (ROG) ürün gamı ​​gibi dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarların sürücülerini de barındırıyor. Arama ve kategori seçenekleri ile sürücü bulmayı kolaylaştıran bir hizmet sunar.

Brother , yazıcıları, faks makineleri ve tarayıcıları için çeşitli sürücüler sunmaktadır. Cihaz resmini tıklayarak marka ve modele göre sürücüye ulaşabilirsiniz.

Canonun web sitesi dijital kameraları, fotoğraf makineleri, yazıcıları ve tarayıcıları için sürücüler sağlar. Modele göre arama yaparak rahatlıkla sürücü güncelleni bulabileceğiniz resmi sitedir.

Corsair, oyun mouseları, klavyesi ve kulaklıkları için donanım araçlarını kullanıma sunar.

Creative , Sound Blaster donanımı ve diğer ses çevre birimleri için sürücü indirmeler sağlar. Creative yılların ses donanım firmasıdır. Cihaz resimlerini tıklayarak sürücüye ulaşabilirsiniz.

Dell , Inspiron, Latitude, XPS ve diğer PC donanım ürünleri için sürücülere ve diğer Dell ürünleri için sürücülere sahiptir. Ayrıca bilgisayarınızın sürücü tespiti sağlayan bir butonu vardır.

Epson, yazıcıları, tarayıcıları, projeksiyonlar ve diğer donanım aygıtları için indirmeler sunar. Modele göre aram ve resimlere göre sürücü bulmanıza yardımcı olacak özellikleri mevcuttur.

HP Pavilion, EliteBook, ProBook, Envy, Omen ve diğer PC hatlarının yanı sıra HP yazıcıları ve diğer ürünleri için sürücüler sağlar.

İntel, Intel entegre grafiğinden Wi-Fi donanımına, Ethernet denetleyicilerine, Intel yonga setli ana kartlara ve İntel katı hal sürücülerine kadar her şey için sürücü yüklemeleri sunuyor. En geniş kapsamlı sürücü arşivi olduğunu söyletebiliriz.

Lenovo, ThinkPad, IdeaPad, Yoga ve diğer bilgisayarların sürücülerini karşıdan yükler.Donanımınızın modelini tarar ve yükleme yapar. pratik bir sistemi vardır. Sizi uğraştırmaz. Türkçe olması da ayrı bir kolaylıktır.

Logitech‘in web sitesi, mouse, klavye, web kamerası ve diğer çevre birimleri için indirmeler sunuyor. Türkçe desteği vardır cihazınızın sürücüsünü çok kolay bulabilirsiniz.

Microsoft, Microsoft fare ve klavye gibi ürünler için sürücü indirmeleri sunmaktadır. Yüzey aygıtları için, Microsoft normalde sürücüleri yalnızca Windows Update aracılığıyla dağıtır. Ancak, gerçekten ihtiyacınız olduğunda el ile Yüzey sürücü yüklemeleri de sunmaktadır.

MSI , dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarlar, ana kartlar, grafik kartları, oyun çevre birimleri ve diğer ürünler için indirmeler sağlar. Türkçe desteği olan kategoriye göre ve arama seçeneği ile kolay sürücü bulmayı sağlar.

NVIDIA  Oyunda ekran kartı denince akla gelen markadır. GeForce grafik donanımı ve TITAN serisi GPU’lar gibi diğer NVIDIA ürünleri için sürücüler sunmaktadır. Kategori seçenekleri ile sürücü bulması kolaydır.

Razer, Razer’ın oyun mouseları, klavyeler ve kulaklıklar için tasarlanmış Razer Synapse ve Razer Surround yardımcı programları için yazılım yüklemelerini barındırıyor.

Realtek, web sitenizde ses sürücüleri sunmakta, ancak PC’niz veya ana kart üreticinizden PC’niz için Realtek yüksek tanımlı ses sürücüleri de vardır.

Samsung‘un indirme merkezi, Samsung katı hal sürücüleri de dahil olmak üzere, tüm Windows ürünlerine ve Windows dizüstü bilgisayarlarına ve masaüstü bilgisayarlarına yönelik sürücüler sunmaktadır.

Sony, Marka model araması ile firmanın her türlü sürücüsünü bulabilirsiniz.

SteelSeries, oyun kulaklıkları, mouseları ve klavyeleri için SteelSeries Engine adlı programı kurarak cihazların kullanılmasına  kolaylık sağlar.

Synapticsin web sitesi sadece Synaptics touchpad sürücülerini jenerik sürücüleri kullanmak yerine dizüstü üreticilerin sayfasına giderek güncelleme yapmayı öneriyor. Touchpad dizüstü özelliği olduğu için firmanın resmi sitelerinde bulunur.

Toshiba, bilgisayarları ve diğer çevre birimleri için sürücü yüklemelerini barındırır. Model araması yaparak sürücülere ulaşabilirsiniz.

Western Digital, Western Digital depolama hard diskleriyle kullanılmak üzere tasarlanmış ürün yazılımı ve yardımcı programları sunar.

Diğer markalar için, sadece üreticinin resmi web sitesine gidin ve destek (support) veya indirme (downloads) sayfası arayın. Genellikle bu menülerin altında yer alır.

  1. Gökhan
    22:08 8 Mart 2020 22:08

    Merhaba,
    PRODIGY ES-1002 Bluetooth Usb sürücüsünü nereden bulabilirim? teşekkür ederim.

Bir yorum bırakınız...

*

Kablosuz Dosya Aktarımı

Kablosuz Dosya Aktarımı Uygulaması AirDrop Nedir?

Günümüzde birçok kullanıcı bilgisayardan telefona kablosuz dosya aktarımı yapmak isteyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda kullanıcıların karşısına AirDrop uygulaması çıkıyor. Çünkü AirDrop sayesinde Apple kullanıcıları ...
whatsapp çift faktörlü doğrulama

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir Nasıl Yapılır?

WhatsApp iki adımlı doğrulama WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu en faydalı özelliklerden biridir. WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunduğundan şüphe duyanlar ya da mesajları kimsenin okumasını istemeyenler ...
Uydu telefonu

Uydu Telefonu Nedir? Normal Telefonlardan Farkı

Uydu telefonu normal telefonlardan oldukça farklı şekilde çalışan bir cihaz. Bu cihazı kullanarak yapılan aramalar, normal telefonlardan yapılan aramalardan daha farklı şekilde gerçekleşiyor. Yani ...
Capture Card

Capture Card Nedir Ne İşe Yarar?

Capture Card özellikle yayıncılar tarafından çok fazla tercih edilen bir cihaz. Bu cihaz sayesinde yayıncılar farklı cihazları birbirine bağlayarak istedikleri ekranı yayına verebiliyorlar. Bildiğiniz ...
WinOptimizer 2021 Ne İşe Yarar

WinOptimizer 2021 Nedir? Özellikleri Neler?

Günümüzde WinOptimizer 2021 gibi bilgisayarda ki bazı işlemleri hızlı şekilde yapabilmenizi sağlayan birçok program mevcut. Ancak WinOptimizer programı bu programlar arasında en çok özelliğe ...
ram sorunları

Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ile iligili sorun yaşandığında RAM, bilgisayar kullanıcıların ilk etapta aklına gelmeyen sebeplerdendir. Bilgisayar ile ilgili sorun meydana geldiğinde genellikle yazılım sorunları  ve sabit ...
Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...