Dünyanın ilk insan gübre tesisi 2021’de açılıyor | Sonsuz Teknoloji

Dünyanın ilk insan gübre tesisi 2021’de açılıyor

 

Gübre yani kısaca kompost; bitki ve hayvan atıklarının nemli veya oksijenli alanlarda bozulmak üzere organik gübre halini almasına kompostlaşma denilmektedir. Kompost terimi ise farklı araçlara kullanılarak ve değişik şekiller ile kullanılmak üzere elde edilebilir.

Bir kişi öldüğü zaman sahip olduğu kültüre ya da dinine göre farklı farklı şekillerde cenaze işlemi olmaktadır. Dünya genelinde bu işlemler ölen kişinin yakılması ya da gömülmesi şeklinde olmaktadır. Fakat 2021 yılında açılması tahmin edilen bu tesis ise bu işlemler dışına çıkarak yeni bir işlem ile karşımıza çıkmakta.

Recompose yani yeniden oluşturma adına sahip olan bu tesis 2021 yılında Washington eyaletinde bulunmakta olan Seattle şehrinde hayat geçmek için planlanıyor. Bu tesis insan vücuduna ait olan kalıntıları uygun ve kibar bir şekilde toprağa dönüştürmeyi amaçlıyor. Tesis planlamış oldukları bu işlemin adını da doğal organik indirgeme olarak belirlemiştir.

Dünyanın ilk insan gübre tesisi

Sistemin kurucusu olan Katrina Spade önderliğindeki toplumun yararına olarak kurulmuş olan şirket uzun yıllardan beri çalışmalar yapmaktadır. Ancak yaptıkları diğer çalışmalardan farklı olarak bir ilke imza atarak eyaletten konu ile alakalı yasal izinde alarak bu planı uygulanabilecek bir hizmet haline getirdiler. Bu durum sonucunda Washington eyaleti insan vücudunun gübre haline dönüştürülmesi adına ABD eyaletleri arasında ilk izin veren eyalet unvanına sahip oldu.

İlk insan gübresi tesisinin gerçekleşmesi için yasa 2020 Mayıs ayında yürürlüğe girmeyi bekliyor
Bu tesis için çıkartılacak olan yasa 2020 yılının mayıs ayında yürürlüğe girecek. Çıkacak olan bu yasaya göre ölmüş olan kişilerin vücutları şirket tarafından üretilmiş olan altıgen kabinler içine konularak gübre haline dönüştürülecek. Bu işlemin süreci toplumun geleneksel cenazelerdeki gömme işlemine uygun şekilde yapılmaktadır. Ancak kalıcı olan bir mekanda değil yeniden kullanılabilecek kabinlerde gerçekleşmektedir.

Dünyanın ilk insan gübre tesisi

Recompose’un güncel web adresinde ise “bedenler, doğal olarak oluşan faydalı bakteriler ve mikroplar için mükemmel bir ortam sağlayan, ağaç yongaları ile kaplanmış ve havalandırılmıştır” şeklinde bir yazı yazılarak bu işlemin temel anlamda nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi verilmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*