Excel'de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Excel'de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

excel metin sütun

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde yer alan özellik sayesinde birçok metni tek tıklamayla sütunlara dönüştürebilir ve zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca söz konusu özellik sayesinde karmaşık olan tüm verileri düzenli bir şekilde sütunlar içerisinde görebilirsiniz. Peki, Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi nasıl yapılır? Office kullanıcıları tarafından oldukça merak edilen ve özellikle son dönemlerde sıklıkla araştırılan bu sorunun yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

Adım Adım Metinleri Sütunlara Çevirme İşlemi

Excel’de metinleri sütunlara çevirme işlemi oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. Program içerisinde yer alan sihirbaz sayesinde tüm karmaşık verilerinizi tek tıklama ile düzenleyebilir ve düzenlenen içeriklerinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Aşağıda yer alan görsel anlatımı takip ederek metinleri sütunlara çevirme işlemi hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

excelde veri

Yukarıda yer alan görsel de görüldüğü gibi metinleri sütunlara çevirme işlemi için örnek bir tablomuz mevcuttur. Bu işlemi başarı ile yapabilmek için öncelikli olarak “Veri” sekmesine tıklayın.

excel metin

“Veri” seçeneğini seçtikten sonra karşınıza yukarıda yer alan görselde görüldüğü gibi özel bir menü gelecektir. İşleme başarı ile devam edebilmek için öncelikli olarak verileri seçmeli ve hemen ardından menü içerisinde yer alan “Metni sütunlara dönüştür” simgesine basın.

excel metin birleştirme

“Metinleri sütunlara dönüştür” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda ki gibi bir arayüz gelecektir. Metinler arasında herhangi bir özel karakter olmadığı için “Sınırlandırılmış” seçeneğini seçin.

excel metin sütun

“Sonraki” butonuna bastıktan sonra karşınıza yukarıda yer alan görselde görüldüğü gibi özel bir arayüz seçeneği daha gelecektir. Karşınıza gelen bu arayüz içerisinde “Boşluk” seçeneğini seçin ve sonraki butonu ile devam edin.

excel sütunlar

Tüm bu işlemleri başarı ile tamamladıktan sonra karşınıza son olarak yukarıdaki gibi bir arayüz gelecektir. Karşınıza gelen arayüz içerisinde yer alan “Bitir” butonuna basarak işlemi başarı ile sonlandırabilirsiniz.

excel sonuç

İşlemi tamamladıktan sonra yukarıda ki görsel de görüldüğü gibi metinleriniz başarı ile sütunlara bölünecektir. Tüm bu görsel anlatımı dikkatle takip ederek siz de Excel de metinleri sütunlara dönüştürme işlemini oldukça kolay ve bir o kadar da hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...