Apple'ın iPhone Yazılımı "İOS Ne Demektir?" | Sonsuz Teknoloji Apple'ın iPhone Yazılımı "İOS Ne Demektir?" | Sonsuz Teknoloji

Apple’ın iPhone Yazılımı “İOS Ne Demektir?”

apple ios

Masaüstü bilgisayarınızda muhtemelen Windows, macOS veya Linux işletim sistemini çalıştırıyorsunuz. Mobil cihazlar için Apple’ın iOS ve Google’ın Android’i en popüler olanlarıdır. Peki hiç düşündünüz mü? İOS ne demektir?

İOS Ne demektir?

Basitçe söylemek gerekirse, iOS, Apple’ın iPhone ve iPod Touch’a güç veren mobil işletim sistemidir. Bir işletim sistemi bilgisayarın tüm yönlerini yöneten bir yazılım türüdür. Aygıtın donanım ve yazılımının etkileşim kurabilmesi için bir platform sağlar, ayrıca bilgisayarınızda çalışan birçok işlemi yönetir.

İOS’un Açılımı Nedir?

İOS’un tam anlamı biraz daha açıklama gerektirse, İPhone 2007’de piyasaya sürüldüğünde, işletim sistemine orijinal olarak “iPhone OS (Operating System)” adı verildi. Operating System, türkçe kaşılığı ise işletim sistemi demektir.

2010 yılında Apple, aynı işletim sistemini çalıştıran iPad’i tanıttı. Bu tantımdan sonra, Apple artık işletim sisteminin adını “iOS” olarak yeniden markalamaya karar verdi.

Apple’daki “İ” harfi Ne Anlama Geliyor?

“İ” markasının nereden geldiğini de merak ediyor olabilirsiniz. Apple, iMac’in 1998’de piyasaya sürülmesinden bu yana ürün yelpazesinde kullandı.

O zamanlar Steve Jobs, “iMac, Macintosh’un sadeliği ile internetin heyacanının bir araya gelmesi sonucu karşımıza çıkan bir ürün. Bu ürünümüz ile kullanıcının bir bilgisayardan beklediği ilk şeyi yerine getiriyoruz; internete hızlı ve kolayca ulaşmak” olarak söyledi. Bu söylemden “i” harfinin İnternet’i temsil ettiğini anlayabiliriz. Apple daha sonraları “İ” harfinin ”individual (bireysel)”, ”instruct (bilgilendirmek)”, ”inform(eğitmek)” ve ”inspire (ilham)’ı ifade ettiğini belirtse de “İ” harfinin İnternet’i ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Phone, zaten bildiğiniz gibi, Telefon demektir. İphone’nun tam karşılığı “İnternet Telefonu” İOS (İnternet Operating System)’un tam karşılığı ise “İnternet İşletim Sistemi” olarak tanımlayabiliriz.

İPadOS Nedir?

2010’dan bu yana iPhone, iPod Touch ve iPad’in hepsi iOS kullanıyor. Bununla birlikte, zamanla Apple, daha büyük ekrandan yararlanan iPad’e özgü bazı özellikler geliştirdi. Bunlar arasında bir yuva, sürükle ve bırak desteği ve resim içinde resim modu vardı.

Böylece, 2019’da iOS 13’ün piyasaya sürülmesi ile şirket, tablet işletim sisteminin adını iPadOS olarak değiştirdi. İOS ile büyük ölçüde aynı olsa da, iPadOS, tablete özgü özelliklerin artan listesi için özel bir ürün oluşturmak için ayrıldı. Apple ayrıca iOS’un sürümüyle eşleşmek için iPadOS’u sürüm 13’te başlattı.

İnsanlar hala Apple’ın mobil ürün grubuna atıfta bulunmak için genelde “iOS cihazları” terimini kullanıyorlar, bu nedenle bunu gördüğünüzde hem iPhone hem de iPad aklınıza gelebilir.

En Son iOS Sürümü Hangisidir?

iOS’un en son sürümü 10 Aralık 2019’da piyasaya sürülen iOS 13.3.’tür. Yeni özelliklerden bazıları için iOS 13’teki yeniliklere göz atın . Bunlar, sistem genelinde geçerli olan karanlık bir modu, bilinmeyen tüm arayanları engelleme seçeneğini ve çok daha fazlasını içerir.

Yeni iOS Sürümleri Ne Zaman Çıkıyor?

Genel olarak Apple, iOS’un en son sürümünü her yıl Haziran ayında WWDC’de duyurur. Bu geliştiricilere yönelik olduğundan, test için yalnızca beta sürümleri mevcuttur.

Yılın ilerleyen szamanlarında Apple, genellikle Eylül ayının ikinci haftasında düzenlenen Özel Etkinliğinden hemen sonra en yeni iOS sürümünü yayınlar. İOS güncellemesi konferans bittikten kısa bir süre sonra kullanıma sunulur ve uyumlu bir cihaza sahip olan herkes ücretsiz olarak indirebilir. Sonuç olarak, iOS 14’ün 7 Eylül 2020 haftasında yayınlanmasını bekleyebilirsiniz.

İPhone’da iOS Nasıl Güncellenir?

İPhone’unuz kullanılabilir olduğunda yeni güncellemeleri indirmenizi ister. Ayrıca istediğiniz zaman Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’yi ziyaret ederek manuel olarak güncellemeleri kontrol edebilirsiniz . En son güncellemeniz zaten varsa, bu sayfa hangi iOS sürümünü yüklediğinizi size bildirir.

Bir yorum bırakınız...

*

kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...