Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırma

boyutlandırma

Hemen hemen her fotoğraf düzenleme programı fotoğraf boyutunu değiştirmenize yardımcı olur. Fotoğraf boyutlandırma nedir? Fotoğrafın pikseller ile ifade edildiği 2200 × 1938 gibi rakamlarla çözünürlük ebat ölçütleridir. Çözünürlük yüksek olursa dosya disk kaplama alanı bakımından da 5mb-10mb gibi değer de olur. Çözünürlük boyutu azaltılırsa disk kaplama alanı da azalmış olur.

Yeniden Boyutlandırma Nedir?

Örneğin elinizde  1920 × 1080 pikselden oluşan bir fotoğraf var. Bu bunun boyutlarını  bir siteye sığması için değiştirmek istiyorsunuz.  Bu fotoğrafı yüzde 50 oranında fotoğrafın 960 × 540 gibi düşük bir değere düşürülmesi yeniden boyutlandırmadır.   Düşük ölçekteki fotoğrafın ölçeğini arttırmak fotoğraf kalitesini arttırmaz. Yüksek ölçekteki fotoğrafın ölçeğini düşürmekte çok fazla düşürme olmadığı sürece kaliteyi bozmaz. Sadece sığdırmak istediğiniz yere boyutlandırma yapmış olursunuz. Fotoğraf kalitesini arttırmak makine öğrenme sistemi ile yapılır.

Fotoğraf boyutlandırmaya neden ihtiyaç duyarız?

Sosyal medya hesaplarında kapak resimleri ve profil resimlerinin her sosyal medya hesabının farklı boyutlandırma ölçütleri vardır. Bu nedenle istediğimiz fotoğrafı istediğiniz sosyal medya hesabına göre boyutlandırmak istersiniz. Birde fotoğrafı mail gönderirken veya bir siteye bir ek gönderirken gönderdiğiniz sistemin disk alan sınırı olur. Örneğin, maksimum yükleme boyutu 5mb dendiğini zaman o fotoğrafın boyunu da düşürmek için yeniden boyutlandırmaya başvurulabilir.

İnternet’te fotoğraf düzenleme ile ilgili çok fazla program vardır. Bunların başını elbette Photoshop çeker. Photoshop ve diğer programları kullanmanın karışık olacağını düşünen kişiler fotoğraf boyutlandırma işlemini her Windows işletim sistemi versiyonunda olan ücretsiz “Paint” ile veya bilgisayarda Microsoft Office yüklü ise Office uygulamasının fotoğraf düzenleyicisi ile  başka programa ihtiyaç duymadan yapabilirler.

Fotoğrafları Yeniden Boyutlandırmak için Paint

Paint en yaygın dosya türlerini (BMP, PNG, JPG, TIFF ve GIF) açar ve görüntüleri yeniden boyutlandırmak için çok basit bir yöntem sunar.

Her Windows işletim sisteminde “paint” uygulaması vardır. Ayrıca yükleme yapmaya  gerek olmayan uygulamadır. Peki paint programına nasıl ulaşırız. Bilgisayarınızda programların bulunduğu Uygulamalar kısmındaki arama kısmına “paint” yazarak bulabilirsiniz. Eğer bu şekilde bulamıyorsanız “C:\Windows\System32\mspaint” dizininden uygulamayı bulup çalıştırabilirsiniz.

paint aç
Paint’i açtıktan sonra, sol üstte “Dosya” menüsünü açıp “” komutunu tıklayarak görüntünüzü açın veya resmi sağ tıklayıp “Birlikte Aç“ı tıklayıp “paint” ile açabilirsiniz.

yeniden boyutPaint üst araç çubuğunun “Giriş

” sekmesinde, “Yeniden boyutlandır” düğmesine tıklayın.

boyut

Paint size yüzde veya piksel olarak yeniden boyutlandırma seçeneği sunar.  “Yüzde” ile yapacağınız yeniden boyutlandırma orantılı olarak yapılır. Belirli bir boyuta ihtiyacınız varsa, pikselleri kullanabilirsiniz. Örneğin Facebook’un kapak boyutu 851 x 315’tir bu tür özel ayarlamalarda “Piksel” menüsü kullanılır.  Piksel’de Yatay’a veya dikey’a bir değer yazdığınızda, Paint orijinal görüntünün boyutlarını korumak için otomatik olarak değer oluşturur. İstediğiniz yüzdeyi veya istediğiniz boyutları seçin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Paint uygulaması ile bilgisayarınızın ekran görüntü alma işlemi de yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayınız.

Microsoft Office

Microsoft Office versiyonları çok fazladır. Bu anlatım 2010’da anlatılmıştır. Arayüz görünümünde farklılık olsa da işlevler aynıdır. Microsoft Office Paket Programı kullanımı çok fazla olduğundan Office uygulamasına da değineceğiz.  Microsoft Office uygulamasının fotoğraf düzenleyicisini de boyutlandırma için kullanabilirsiniz. Resmi sağ tıklayıp “Birlikte Aç“ı tıklayıp “Microsoft Office 2010 (Office sürümüne göre)” ile açabilirsiniz.

office boyutlandır

Resmi açtıktan sonra üst araçlardan “Resimleri Düzenle” seçeneğini seçin sağ tarafta Resimleri düzenle menüsü açılacaktır. Alt kısımda yer alan “Yeniden Boyutlandır” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği tıklayarak yeniden boyutlandırma işlemini “Paint”te olduğu gibi yüzdelik ve manuel olarak yapabilirsiniz. Microsoft Office’de hazır sık kullanılan boyutlandırma şablonları da vardır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

ZTE Watch Live

Fiyatıyla Dikkat Çeken Yeni Akıllı Saat ZTE Watch Live Tanıtıldı!

Çin merkezli teknoloji şirketi ZTE, yeni ürünlerini tanıtmaya devam ediyor. Önceki günlerde ...
sip nedir

SIP (Oturum Açma Protokolü) Nedir?

SIP ya da diğer adıyla Oturum Açma Protokolü; Session Initiation Protocol kelimelerinin ...
awesome screenshot

Chrome Ekran Görüntüsü Alma Awesome Screenshot & Screen Recorder Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarda ve tarayıcılarda ekran görüntüsü alma için birçok eklenti ve uygulama mevcuttur ...
Redmi Note 9 5G

Redmi Note 9 5G Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Muhteşem Özellikleri ve Fiyatı

Redmi Note 9 5G tanıtıldı! Son dönemin en popüler akıllı telefon üreticilerinden ...
google pay

Google Pay Ödeme Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Geçtiğimiz senelerde karşımıza çıkan Google Pay, birçok ülkede kullanıma sunulmuş durumda. Bildiğiniz ...
karanlık mod nedir

Karanlık Mod Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Birçok yerde karşımıza çıkabilen karanlık mod, son dönemlerde de yaygınlaşmaya devam ediyor ...
AMD Virtual Super Resolution

AMD Virtual Super Resolution Teknolojisi Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

AMD Virtual Super Resolution birçok noktada kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Bildiğiniz üzere birçok ...
Flight Simulator

Flight Simulator İçin Yeni Bir Güncelleme Yayınlandı! İşte Tüm Detaylar

Son dönemin en iddaalı yapımlarından biri olan Flight Simulator, hız kesmeden büyümeye ...