SCP ve SFTP Dosya Aktarımı Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

SCP ve SFTP Dosya Aktarımı Arasındaki Fark Nedir?

ftp

SCP (Secure Copy Protocol – Güvenli Kopyalama Protokolü) ve SFTP (Secure File Transfer Protocol – Güvenli Dosya Aktarım Protokolü), dosya aktarımları için yararlı olan FTP (Dosya Aktarım Protokolü) alternatifleridir. Üçü de Ethernet üzerinden dosyaların bir konumdan diğerine taşınmasına yardımcı olur. Ancak, FTP verileri düz metin olarak gönderirken, diğer ikisi iletişim için Secure Shell (SSH) protokolünü kullanır.

SCP (Secure Copy Protocol – Güvenli Kopyalama Protokolü)

SCP, dosyaları iki bilgisayar arasında güvenli bir şekilde iletmek için uzak komutu kullanan etkileşimli olmayan bir dosya aktarımıdır. FTP, kimlik doğrulama için benzer bir komut satırı söz dizimi ile SSH protokolünü kullanır. SFTP yardımcı programına güçlü bir şekilde dayanmasına rağmen, SCP genellikle katılımsız dosya aktarımlarını ayarlamak için komut dosyalarını kullanırken uygun bir seçenektir.

Komut, bir sunucuya dosya göndermek veya almak için kullanılabilir. Temel olarak, dosyaların baytlarını SSH tüneline yazar ve SSH’nin bütünlük ve sıkıştırma gibi daha karmaşık işlemlerle uğraşmasını sağlar. SCP, seçtiğiniz ölçütlere göre birden fazla dosya aktarır ve bilgisayarlar arasında dosyaları kopyalar.

SFTP (Güvenli Dosya Aktarım Protokolü)

Etkileşimli olmayan SCP’den farklı olarak SFTP, şifrelenmiş SSH aktarımı üzerinden tüm işlemleri yürüten etkileşimli dosya aktarım protokolü veya programıdır.

Belirli ana bilgisayara bağlanmak ve oturum açmak için sıkıştırma veya genel anahtar kimlik doğrulaması gibi çeşitli özellikler kullanır ve etkileşimli komut moduna girer.

SFTP, Basit Dosya Aktarım Protokolü veya SSH Dosya Aktarım Protokolü’ne başvurabilir. SSH ile güvenli dosya transferleri için kullanılmak üzere tasarlanmıştır, Basit Dosya Transfer Protokolü ise TFTP’nin lehine terk edilmiş hafif bir FTP sürümüdür. 115 numaralı TCP bağlantı noktasında çalışır.

Etkileşimli olmayan bir kimlik doğrulama yöntemi kullanıyorsanız, dosyaları otomatik olarak almak için de kullanılır. Birçok protokolle çalışsa da, SFTP güvenli kimlik doğrulama için genellikle SSH kullanır. SFTP, SSH üzerinden FTP değildir ancak tamamen yeni bir protokoldür.

SCP ve SFTP arasındaki farklar

Her iki dosya aktarma programı arasında, ikisi de TCP bağlantı noktası 22’yi kullanmak ve SSH üzerinde çalıştırmak gibi güvenlik açısından eşit olmasını sağlayan birkaç benzerlik vardır.

Her ikisi de veriler için şifreleme ve ortak anahtar kimlik doğrulaması özelliklerini sunar. Ek olarak, her iki protokol de dosya boyutu sınırlamaları olmadığından büyük dosyaların aktarmayı destekler.

  • SCP, müdahaleye karşı koruma ile verileri aktarırken, SFTP dosya erişimi, aktarımı ve yönetimi işlevlerini gerçekleştirir. Bu nedenle SCP, iki ağlı bilgisayar arasında veya İnternet üzerinden uzaktan bir seferde dosya aktarımı için daha iyi tasarlanmış olsa da, SFTP verileri de yönetir.
  • SCP, uzak dizin listesi veya dosya kaldırma gibi bazı işlemleri gerçekleştiremiyor; sadece dosya aktarabilir. Diğer yandan SFTP, dosya kaldırma ve dizin listeleme görevleri dahil her şeyi gerçekleştirir.
  • SFTP daha fazla uzaktan yönetim için bir GUI bileşeni sunar ve uzaktan erişilen bir dosya sistemine benzer, ancak SCP bunu yapamaz.
  • SCP’nin bir avantajı, dosya transferleri için daha verimli bir algoritma kullanmasıdır.
  • SCP etkileşimli değildir ve komut dosyalarını okuyamaz, bu nedenle her şeyin komut satırlarına yazılması gerekir. Öte yandan SFTP etkileşimlidir, bu nedenle dosyalardan komutları okuyabilir.

Bir yorum bırakınız...

*

Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
google tag manager

Google Tag Manager Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager, reklam görüntülemek ve web sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarını birkaç kodla ...
backlinks

Edu ve Gov Backlink Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte icat edilen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sayesinde internet ...
viral vdeo

Viral Video Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Viral Video, klasik pazarlama yöntemlerinin dışında kalan dikkat çekici ve çarpıcı reklamlar ...
hashtag

Hashtag Nedir ve Nasıl Doğru Kullanılır?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz çok fazla hashtag görmüşsünüzdür. Bu makalede hashtag nedir?hashtag’lerin ...