Geleceği Şekillendirecek 5 Programlama Dili | Sonsuz Teknoloji

Geleceği Şekillendirecek 5 Programlama Dili

programlama dili

Geleceğin programlama dilleri için birçok yazılımcı farklı programlama dillerini öneren bir liste yapabilir. Ancak biz bu listeyi oluştururken hem mevcut kullanım oranları hem de programlama dillerinin geliştiricisi olan firmaları da dikkate almaya çalıştık. Bunun nedeni, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin de artık kendi ekipleri tarafından geliştirilmiş olan programlama dillerinin bulunmasıdır. Bu diller bugün beklendiği kadar popüler olmasa bile, ileride beklenmedik şekilde parlayabilirler.

Geleceği şekillendirecek olan programlama dilleri listemizde dikkat ettiğimiz bir başka çok önemli nokta ise web teknolojilerinin yanı sıra mobil teknoloji için kullanılan programlama dillerine de yer vermemizdir.

Şimdi, sözü daha fazla uzatmadan geleceğin programlama dilleri listemize hep birlikte bakalım.

Go (Golang)

go programlalama dili

Go veya Golang programlama dili, 2007 yılından beri yazılım devi Google tarafından geliştirilmeye devam edilen bir dildir. Golang dilinin geliştirilmesinde temel amaç C++, Python ve JavaScript dillerinin özelliklerini barındıran ancak onlardan daha hızlı, verimli ve okuması kolay bir programlama dili yaratmaktır.

Go programlama dili, özellikle eşzamanlı olarak programlama yapılması gereken durumlar için oldukça ideal bir programlama dilidir. Karmaşık programlar, uygulamalar ve büyük networkleri işlemek için de Go dili oldukça kullanışlı bir dildir. Go dilinin sahip olduğu tüm bu özellikler hem yapay zekâ hem de blockchain alanında, gelecekte bugün olduğundan çok daha sevilen bir programlama dili olacağını göstermektedir.

Go dilinin nesne tabanlı diğer dillerden farklı bir yanı ise, class (sınıf) mirası kullanmamasıdır. Bu sayede Go, programcıya parent-child durumunun yarattığı sınırlayıcı durumu aşarak daha küçük kod parçaları üzerinde de detaylı çalışma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca Go programlama dili söz dizimi karmaşık olmayan bir dildir. Bu özelliği Go’yu, öğrenmesi kolay programlama dillerinden biri haline getirmektedir.

Python

python

Python dilini son 5-10 yıl içerisinde yazılımla ilgilenmeyen ya da bu alanda çalışmayanlar dahi duymuştur. Python’un son yıllarda popülerliğini arttırmasının altında birçok sebep yatmaktadır. Örneğin, dünyanın birçok üniversitesinin yazılım ya da bilgisayar programcılığı bölümlerinde öğretilen ilk programlama dili Python’dur. Bunun en önemli nedeniyse Python’un, öğrenmesi en kolay programlama dillerinin başında gelmesidir. Bunların dışında çok sayıda kütüphaneye sahip olması ve geliştirici ekibinin de oldukça geniş olması, özellikle nesne tabanlı programlama yapmak isteyenler için oldukça konforlu bir ortam sunmaktadır.

Python öğrenmesi kolay bir dil olsa da arkasında çok derin bir altyapı vardır. Günümüzün en büyük online platformları olan YouTube ve Instagram bu dil ile yazılmışlardır. Bunun yanı sıra, yapay zekâ, veri bilimi ve makine öğrenmesi gibi yeni alanlarda da en çok tercih edilen dil Python’dur. Python’un günümüzdeki kullanım yaygınlığı ve özelliklerine bakıldığında, gücünü gelecekte de arttırarak yoluna devam edeceği çok açıktır.

Solidity

solıdıty programlama dili

Eğer gelecekte kripto paraların daha da önem kazanacağına inanıyorsanız, o zaman Solidity dilinin de yıldızının parlayacağına inanıyorsunuz demektir. Çünkü en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, onlarca altcoin ve birçok merkezi olmayan uygulama  Solidity programlama diliyle geliştirilmiştir.

Solidity programlama dilinin son yıllarda giderek daha fazla önem kazanmasının başka bir nedeni ise, 2017 yılında startup’lar için bir fonlama aracı olarak yükselişe geçen ICO’dur. ICO’nun yükselişiyle birlikte Solidity bilen yazılımcılara da talep artmıştır.

Gelecekte Ethereum yerini başka kripto birimlere bırakabilir. Ancak şu an ve daha uzun bir süre kripto para piyasasında iki numara olarak kalmaya devam edeceğinden, bu dili öğrenmek isteyenler tereddüt etmeden öğrenmeye başlayabilirler.

Kotlin

kotlin programlama dili

Android ekosisteminde her ne kadar hâlâ Java’nın hakimiyeti devam etse de ileride Java’nın, yerini Kotlin programlama diline bırakılacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Özellikle Android platformu için Google’ında 2017’den beri Kotlin diline tam destek vermesi bunun en açık kanıtıdır.

Son yıllarda internet devlerinden Pinterest ve Expedia gibi şirketlerin Android uygulamaları için Java’dan Kotlin’e geçmeleri de Kotlin’in geleceğiyle ilgili bizlere bazı ipuçları vermektedir. Zira Kotlin’in Java’ya göre daha hızlı ve verimli olmasının yanı sıra Swift benzeri kod yapısının olması da Kotlin’i öğrenilmesi kolay ve değerli bir programlama dili haline getirmektedir.

Swiftswift programlama dili

Diğer programlama dillerine göre çok genç sayılabilecek olan Swift, 2014 yılından beri Apple tarafından geliştirilmeye devam etmektedir. Swift’ten önce Objective-C kullanan Apple, Objective-C’deki eksikliklerden yola çıkarak ondan çok daha verimli, hızlı ve çok daha az hata içeren bir programlama dili olan Swift’e geçmiştir. Apple’ın Swift programlama diline geçmesinin ardından tüm dünyada bu dile karşı büyük bir ilgi oluşmuştur.

Açık kaynak kodlu bir olan Swift, sadece İOS için kullanılsa da son yıllarda Apple ekosisteminin dışında da kullanılmaya başlamıştır.

Swift’inApple ekosistemine has olmasından dolayı bu programlama dilini öğrenmeye karşı çekinceleri olan geliştiriciler olabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki Apple hâlâ dünyanın en popüler ve çok satan markalarından biridir. Bu durumun kısa ve orta vadede değişeceğini gösteren herhangi bir veri de bulunmamaktadır. Bu yüzden bu dili öğrenmek isteyenlerin çekinmesini gerektirecek bir sebep yoktur.

Geleceğin programlama dilleri arasından, parlayacağını çeşitli veriler ışığında değerlendirdiğimiz 5 programlama dilini sizlere sunduk. Umarız bu yazımızlakafanızdaki soru işaretlerini az da olsa giderebilmişizdir.

Bir yorum bırakınız...

*