Yeni Bir Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Yeni Bir Bilgisayar Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

hangi_ozellikte_masaustu_bilgisayar_alinmali_h48444_ce645

Her geçen gün teknoloji daha da gelişiyor ve teknolojinin gelişmesi beraberinde yeni ürünleri – özellikleri de getiriyor. Bu bağlamda kullanmakta olduğunuz bilgisayar özellik ve donanım bakımından yeterli gelmiyor olabilir. Zira yeni çıkan oyunlar ve uygulamaların çok büyük bir kısmı, artık daha güçlü ve yüksek donanımsal özellikler ile çalışabiliyor.

Bilgisayarınız eskiyse ya da yeni bir bilgisayar almayı planlıyorsanız; elbette her teknolojik ürün alışverişinde olduğu gibi yeni bilgisayar alırken de dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar mevcut.

Bugün, bu içeriğimizde sizler için bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususları sıraladık. Aşağıda yer alan rehbere uyarak; sorun ya da sıkıntı yaşamadan dilediğiniz bilgisayarı satın alabilirsiniz.

İşlemci ve Bellek

Hiç şüphesiz bir bilgisayarın atar damarlarını ve kalbini işlemci ve bellek oluşturuyor dersek; yalan olmaz. Zira işlemci ve bellek gücü, bilgisayarınızın hızını; özelliklerini kullanabilmenizi ve dahasını karşılamaktadır. Bu nedenle yeni bir bilgisayar alırken; işlemci ve bellek gücünün yüksek olmasına mutlaka ama mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde üzücü sonuçlar ile karşılaşmanız muhtemel olacaktır.

Ekran Kartı

Tıpkı işlemci ve bellek gibi ister diz üstü isterse masaüstü olsun, bir bilgisayarın en önemli hayati parçalarından birisi de ekran kartıdır. Alacağınız bilgisayarın ekran kartı; bilgisayarınızın RAM kapasitesini işgal etmeyecek modellerden olmalıdır. Aksi durumlarda; ekran kartınız Ram belleğinizden beslenerek; bilgisayarınızın sık sık donmasına ve rahat kullanılmamasına neden olacaktır. Özellikle de ekran kartı ram bellekten beslenen bilgisayarlarda; 1080P ve üzeri videolar açılmamakta – sık sık donmaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak bilgisayarınızın ekran kartına dikkat etmeniz gerekmelisiniz. Oyun oynamayı seven birisi iseniz ekran kartını iyiseçmelisiniz. Oyuncular için iyi bir ekran kartı olmazsa olmazdır.

Disk / SSD

Eğer bilgisayarınızın isteklerinize hızlı bir şekilde cevap vermenizi istiyorsanız; mutlaka SSD ve diskin güçlü olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Zira günümüzde artık disk ya da SSD’ler depolama alanlarının dışında bilgisayarın performanısını büyük ölçüde etkileyen parçalar haline geldi. Bu nedenle güçlü bir bilgisayar için; kullanılan disk ve SSD’nin gücüne – markasına ve modeline mutlaka ama mutlaka çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Bir yorum bırakınız...

*

excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...
cymera kamera

Cymera Camera Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde günümüzde birçok akıllı telefon ve ...
Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...