Google Chrome 86 Güncellemesi Yenilikleri | Sonsuz Teknoloji

Google Chrome 86 Güncellemesi Yenilikleri

chrome-logo

Chrome 86, Google’ın Chrome için sunduğu en son güncellemesidir. Google Chrome 86’ın en göze çarpan özelliklerinden  biri zayıf parolaları hızla değiştirmenize yardımcı olmasıdır. Chrome 86, Chrome tarayıcıda arka planda çalışan CPU kaynakları için önemli iyileştirmeler sunmaktadır. Google, 6 Ekim 2020’de Chrome 86’yı yayınladı. Chrome, güncellemeyi otomatik olarak yükleyecek veya sizden yüklemenizi isteyecektir. Manuel olarak kontrol etmek istiyorsanız  yazıyı okumaya devam edin.

Chrome 86 Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Chrome 86 ile Chrome tarayıcıda sayfa yüklemeleri daha hızlı olacak, Ancak,ilk yapmanız gereken Google Chrome güncellemesini yapmaktır. Chrome, bu güncellemeyi otomatik olarak yükleyecektir. Ancak güncellemeyi kontrol etmek ve güncellemeyi manuel olarak yapmak istiyorsanız;

yardım

Chrome’da sağ üç nokta menü> Yardım> Google Chrome Hakkında’yı tıklayın. Eski versiyon varsa Chrome  otomatik olarak güncellemeyi denetleyecek ve güncelleme yapmaya başlayacaktır.

Google chrome güncelleme

 

Güncelleme tamamlandığında, yeni versiyonun aktif olması için Chrome tarayıcıyı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Chorme 86 güncellendi

Chrome tarayıcıyı yeniden başlattığınızda Chrome 86 güncellemesini göreceksiniz.

Savunmasız Parolaları Daha Kolay Sıfırlayın

Google Chrome, şifrelerin zayıf ve savunmasız olduğunu kontrol ederek sizi uyaracaktır.  Chrome 86 güncellemesi ile birlikte zayıf güçsüz şifreler için  “Şifre Değiştir” düğmesi yer alıyor. Sizi doğrudan web sitesinin şifre sıfırlama sayfasına götürecektir. Bu özellik sadece Apple Safari’de sunulan “şifreleri değiştirmek için iyi bilinen URL” biçimini destekleyen web siteleri için kullanılabilecek.

Arka Planda Çalışan Sekmeler

Başlangıçta Chrome 85′e dahil edilmesi planlanan Arka Plan Sekmesi güncellemesi, Chrome 86’da hayata geçiyor. Arka planda açık olan sekmeler, beş dakika veya daha uzun süre etkin olmadıklarında işlemcide maksimum % 1 seviyesinde azalma sağlanarak taracıya hız kazandıracak. Arka planda sekmelerin dakikada bir kez uyanacak. Bu özellik, aynı anda çok sayıda açık sekme olduğunda performansı artıracaktır.

HTTPS Sayfalarında Güvenli Olmayan Formlar İçin Kullanıcıları Uyarı

Güvenli HTTPS şifrelemesi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak daha az güvenli HTTP içeriği internette görünmeye devam edecektir. Güvenli olmayan bir siteye bilgi girmek istenildiğinde Chrome 86 sizi uyaracaktır. Chrome artık web site sayfalarının form doldurulan alanlarında https olmayan sitelerde kırmızı metinle birlikte çok daha belirgin bir “Bu form güvenli değil” mesajı görüntüleyecektir. Bu tür web sitelerinden form gönderilmek istendiğinde, “Göndermek üzere olduğunuz bilgiler güvende değil” konusunda sizi uyaran ve sizi geri dönmeye teşvik eden bir onay sayfası göreceksiniz

Geliştirilmiş Odak Vurgulama

Chrome’da klavye veya farklı bir donanımla Chrome kullanan kullanıcılar için odak göstergesi, sayfada gezinirken seçimleri görsel olarak vurgulayacak. Odak göstergesi, neyi seçtiğinizi netleştiriyor.

Chrome OS’de Tek Tip Simgeler

Chrome OS 86’da yapılacak küçük bir değişiklik, uygulama simgelerinin daha tek tip görünmesini sağlayacaktır. İster Android uygulamaları, Chrome uygulamaları veya Aşamalı Web Uygulamaları olsun, tüm uygulama simgeleri yuvarlak olacaktır. Çoğu kullanıcının fark etmeyeceği bu özellik, arka planı olmayan herhangi bir uygulama otomatik olarak yuvarlak beyaz bir simgeye yerleştirilecektir.

Chrome 86, kullanıcıların fark edeceği veya edemeyeceği bir çok yeni özellikle geliyor. Elbette geliştiririciler için de bir çok özellik mevcut.

Bir yorum bırakınız...

*