Google Hesabınız Ne Kadar Güvenli ve Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Hesabınız Ne Kadar Güvenli ve Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılır?

google güvenlik kontrolüTeknolojiyi kullanıyorsanzı Google hayatınızda kesinlikle yer etmiş demektir. Özellikle Android telefon kullananların hayatında büyük yeri vardır. Bir Google kullanıcısı olarak, başka hiç kimsenin erişememesi için hesabınızdaki tüm bilgileri kontrol altında nasıl tutabilirsiniz? Google’ın kendisi, güvenlik ayarlarınızı ve bağlı cihazlarınızı görüntüleyen bir site olan güvenlik kontrolü’a yardım etmeye çalışır, böylece bunları inceleyebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Google Güvenlik Kontrolü Nasıl Çalıştırılır?

Google’ın Güvenlik kontrolü görüntülemenin birden fazla yolu var. Herhangi bir tarayıcıyı kullanarak, Google Hesabı sitenizi açın veya hesabınız zaten açıksa sağ üste bulunan hesabınza ait profil resmini tıklayın ve google hesabı butonunu tıklayarak hesap sayfanıza giriş yapınız.

hesap koruma

Artık Google hesabınızın ana sayfasındasınız. Google herhangi bir potansiyel güvenlik sorunu tespit ettiğinde, Güvenlik bölümünde “Güvenlik sorunları bulundu” yazıyor. Bu durumda, Güvenli hesap bağlantısını tıklayın. Sorun keşfedilmediyse, bölüm bunun yerine “Hesabınızın koruma altında tutarız” seçeneği çıkar. Bu seçeneğe Sol tarafta “Güvenlik” sekmesi ile de ulaşabilirsiniz. Hesabınızı koruma altında tutarız seçeneği altın yer alan “Başlayın“a tıklayarak detayları görebilirsiniz.

güvenlik kontrolü

Google olası güvenlik sorunlarını ve öğelerini belirli kategorilere ayırır: Cihazlarınız, Son güvenlik etkinlikleri ve Oturum Açma ve kurtarma seçenekleri yer alır. Bir kategorinin yanındaki sarı ünlem işareti bir veya daha fazla olası sorunu belirtir; Yeşil onay işareti, temiz bir sağlık tasarısının bir işaretidir. Ancak yine de tüm kategorileri incelemekte fayda vardır.

Cihazlarınız

Cihazlarınız, adı verilen kategoriyi seçin. Bu kategori, şu anda oturum açmış olan tüm cihazların yanı sıra, siz buradan kaldırmadığınız sürece hesabınızla bağlandığınız tüm cihazları gösterir. Artık kullanmadığınız bir cihazı kaldırmak için yanındaki üç noktayı tıklayarak “Kaldır” düğmesine tıklayın.

google cihaz

Google hesabınıza giriş yapmış bir cihazı kontrol etmek için yanındaki elips düğmesini () tıklayın. Bu cihaza yabancıysanız, “Bu cihazı tanımıyor musunuz?” Girişini tıklayın. Google daha sonra şifrenizi değiştirmenizi ister. Cihazı bu menüden de kaldırabilirsiniz.

Google hesabınız ile tüm cihazlardan nasıl oturum kapatılacağına ilişkin makaleye buradan bakınız. Şifrenizi değiştirirseniz, tüm cihazlarınızda tekrar oturum açmanız gerekir. Bu kulağa ne kadar uygunsuz gelse de, bir cihazın veya parolanın yanlış ellere geçtiğini düşünüyorsanız, almak isteyeceğiniz bir seçenektir.

Son Güvenlik Etkinlikleri

Güvenlik Kontrolü sayfasına döndüğünüzde, Son güvenlik etkinlikleri kategorisini seçin. Bu kategori, varsa, Google Hesabınızla belirli cihazlarda oturum açmak ve şifreleri değiştirmek gibi kaydedilmiş olayları gösterir. Google, farklı cihazlarda gerçekleşen etkinlikleri işaretler ve bu işlemin sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığını onaylamanızı ister.

Bu işlemleri yapıp yapmadığınız sorusuna cevap verin. Evetse, Google eylemi onaylandığı şekilde görecektir. Bir cihazı veya yeni bir etkinliği tanımıyorsanız, Google’a bu konuda bilgi verin. Daha sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir.

Son güvenlik olayları bölümünün altındaki Başkalarını göster’i tıklatarak Google hesabınız ve cihazlarınızla ilgili her yeni güvenlik olayını görüntüleyin. Bir veya daha fazla etkinlik tanıdık görünmüyorsa, “Tanımadığınız bir etkinlik mi var?”

bağlantıyı tıklayın. Bu durumda, Google sizden şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir.

Oturum Açma ve Kurtarma

Oturum açma ve kurtarma, hesabınızı kilitlemeniz durumunda kurduğunuz tüm kurtarma yöntemlerini görüntüler. Ayrıca, kimliğinizi doğrulamak için kullanabileceğiniz tüm güvenilir mobil cihazları da gösterebilir.

Kurtarma telefon numaranızı ayarlamak veya değiştirmek için, o girişin yanındaki kurşun kalem simgesini tıklayın. Daha sonra numarayı değiştirmek için Google şifrenizi girmeniz gerekir. Gerekirse, kurtarma e-postanızla da aynısını yapın.

doğrulama yöntemi

Kaldırmak istediğiniz güvenilir bir mobil cihaz görürseniz, bu giriş için sağ taraftaki “Bilgi” simgesini tıklayın. Pencerede, “son kullanılan cihazlardan” bağlantısını tıklayın.

Son kullanılan cihazlar sayfasında, tanıdığınızdan emin olmak için her bir cihazı gözden geçirin. Bir cihaz yabancı görünüyorsa, Chrome sürümü ve kullanılan son konum gibi daha fazla ayrıntı görmek için onu tıklayın. Cihazı bulamıyorsanız veya onunla ilgili şüpheli etkinliklerden endişe ediyorsanız, İlk güvenlik bildirimi Cihazlarınız kısmından cihazı kaldırabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, Google Hesabı sayfanıza dönün. Ekranın sol tarafındaki Güvenlik girişini tıklatarak daha fazla ayar bulacaksınız. Burada ele aldıklarımız temel güvenlik ayarlardır ve Google hesabınızı ve cihazlarınızı daha iyi korumanıza yardımcı olmalıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...
CloudFlare

CloudFlare Nedir, Avantajları Nelerdir?

CloudFlare şirketi, internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Özellikle son dönemlerde artan siber saldırılar nedeniyle söz konusu şirkete ...
Favicon

Favicon Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşturulur? | 2021

Favicon nedir sorusunun yanıtı, özellikle internet sitesi sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmakta ve merak edilmektedir. SEO açısından da son derece önemli olan bu ...
Google Family Link

Google Family Link Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Family Link, günümüzün en popüler mobil uygulamalarından biridir. Android ve İOS işletim sistemleri için özel olarak geliştirilen bu uygulama sayesinde ebeveynlerde çocuklarını kolaylıkla ...