Google Hesabınız Ne Kadar Güvenli ve Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Google Hesabınız Ne Kadar Güvenli ve Güvenlik Kontrolü Nasıl Yapılır?

google güvenlik kontrolüTeknolojiyi kullanıyorsanzı Google hayatınızda kesinlikle yer etmiş demektir. Özellikle Android telefon kullananların hayatında büyük yeri vardır. Bir Google kullanıcısı olarak, başka hiç kimsenin erişememesi için hesabınızdaki tüm bilgileri kontrol altında nasıl tutabilirsiniz? Google’ın kendisi, güvenlik ayarlarınızı ve bağlı cihazlarınızı görüntüleyen bir site olan güvenlik kontrolü’a yardım etmeye çalışır, böylece bunları inceleyebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Google Güvenlik Kontrolü Nasıl Çalıştırılır?

Google’ın Güvenlik kontrolü görüntülemenin birden fazla yolu var. Herhangi bir tarayıcıyı kullanarak, Google Hesabı sitenizi açın veya hesabınız zaten açıksa sağ üste bulunan hesabınza ait profil resmini tıklayın ve google hesabı butonunu tıklayarak hesap sayfanıza giriş yapınız.

hesap koruma

Artık Google hesabınızın ana sayfasındasınız. Google herhangi bir potansiyel güvenlik sorunu tespit ettiğinde, Güvenlik bölümünde “Güvenlik sorunları bulundu” yazıyor. Bu durumda, Güvenli hesap bağlantısını tıklayın. Sorun keşfedilmediyse, bölüm bunun yerine “Hesabınızın koruma altında tutarız” seçeneği çıkar. Bu seçeneğe Sol tarafta “Güvenlik” sekmesi ile de ulaşabilirsiniz. Hesabınızı koruma altında tutarız seçeneği altın yer alan “Başlayın“a tıklayarak detayları görebilirsiniz.

güvenlik kontrolü

Google olası güvenlik sorunlarını ve öğelerini belirli kategorilere ayırır: Cihazlarınız, Son güvenlik etkinlikleri ve Oturum Açma ve kurtarma seçenekleri yer alır. Bir kategorinin yanındaki sarı ünlem işareti bir veya daha fazla olası sorunu belirtir; Yeşil onay işareti, temiz bir sağlık tasarısının bir işaretidir. Ancak yine de tüm kategorileri incelemekte fayda vardır.

Cihazlarınız

Cihazlarınız, adı verilen kategoriyi seçin. Bu kategori, şu anda oturum açmış olan tüm cihazların yanı sıra, siz buradan kaldırmadığınız sürece hesabınızla bağlandığınız tüm cihazları gösterir. Artık kullanmadığınız bir cihazı kaldırmak için yanındaki üç noktayı tıklayarak “Kaldır” düğmesine tıklayın.

google cihaz

Google hesabınıza giriş yapmış bir cihazı kontrol etmek için yanındaki elips düğmesini () tıklayın. Bu cihaza yabancıysanız, “Bu cihazı tanımıyor musunuz?” Girişini tıklayın. Google daha sonra şifrenizi değiştirmenizi ister. Cihazı bu menüden de kaldırabilirsiniz.

Google hesabınız ile tüm cihazlardan nasıl oturum kapatılacağına ilişkin makaleye buradan bakınız. Şifrenizi değiştirirseniz, tüm cihazlarınızda tekrar oturum açmanız gerekir. Bu kulağa ne kadar uygunsuz gelse de, bir cihazın veya parolanın yanlış ellere geçtiğini düşünüyorsanız, almak isteyeceğiniz bir seçenektir.

Son Güvenlik Etkinlikleri

Güvenlik Kontrolü sayfasına döndüğünüzde, Son güvenlik etkinlikleri kategorisini seçin. Bu kategori, varsa, Google Hesabınızla belirli cihazlarda oturum açmak ve şifreleri değiştirmek gibi kaydedilmiş olayları gösterir. Google, farklı cihazlarda gerçekleşen etkinlikleri işaretler ve bu işlemin sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığını onaylamanızı ister.

Bu işlemleri yapıp yapmadığınız sorusuna cevap verin. Evetse, Google eylemi onaylandığı şekilde görecektir. Bir cihazı veya yeni bir etkinliği tanımıyorsanız, Google’a bu konuda bilgi verin. Daha sonra şifrenizi değiştirmeniz istenir.

Son güvenlik olayları bölümünün altındaki Başkalarını göster’i tıklatarak Google hesabınız ve cihazlarınızla ilgili her yeni güvenlik olayını görüntüleyin. Bir veya daha fazla etkinlik tanıdık görünmüyorsa, “Tanımadığınız bir etkinlik mi var?”

bağlantıyı tıklayın. Bu durumda, Google sizden şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir.

Oturum Açma ve Kurtarma

Oturum açma ve kurtarma, hesabınızı kilitlemeniz durumunda kurduğunuz tüm kurtarma yöntemlerini görüntüler. Ayrıca, kimliğinizi doğrulamak için kullanabileceğiniz tüm güvenilir mobil cihazları da gösterebilir.

Kurtarma telefon numaranızı ayarlamak veya değiştirmek için, o girişin yanındaki kurşun kalem simgesini tıklayın. Daha sonra numarayı değiştirmek için Google şifrenizi girmeniz gerekir. Gerekirse, kurtarma e-postanızla da aynısını yapın.

doğrulama yöntemi

Kaldırmak istediğiniz güvenilir bir mobil cihaz görürseniz, bu giriş için sağ taraftaki “Bilgi” simgesini tıklayın. Pencerede, “son kullanılan cihazlardan” bağlantısını tıklayın.

Son kullanılan cihazlar sayfasında, tanıdığınızdan emin olmak için her bir cihazı gözden geçirin. Bir cihaz yabancı görünüyorsa, Chrome sürümü ve kullanılan son konum gibi daha fazla ayrıntı görmek için onu tıklayın. Cihazı bulamıyorsanız veya onunla ilgili şüpheli etkinliklerden endişe ediyorsanız, İlk güvenlik bildirimi Cihazlarınız kısmından cihazı kaldırabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, Google Hesabı sayfanıza dönün. Ekranın sol tarafındaki Güvenlik girişini tıklatarak daha fazla ayar bulacaksınız. Burada ele aldıklarımız temel güvenlik ayarlardır ve Google hesabınızı ve cihazlarınızı daha iyi korumanıza yardımcı olmalıdır.

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...