WhatsApp Yedeklemesi Şifrelenir mi? | Sonsuz Teknoloji

WhatsApp Yedeklemesi Şifrelenir mi?

whatsapp şifre yedek

Android’de mesajlaşma istemcisinin yerleşik yedekleme seçeneği tarafından oluşturulan WhatsApp yedeklemeleri, Google Drive’da depolandıklarında şifrelenmez.

Android’deki WhatsApp kullanıcıları, uygulamanın otomatik yedekleme işlevlerini, cihazdaki yedekleri depolamak veya Google’ın Google Drive web depolama hizmetine yedeklemeleri yüklemek için etkinleştirebilir.

Yedeklemeler, başlangıçta oluşturuldukları cihazdaki verileri geri yüklemek için kullanıldıkları için faydalıdır, aynı zamanda kullanıcının yeni cihazlarında da kullanılabilir, böylece medya ve mesajlar yeni cihazda kullanılabilir hale gelir.

Yeni bir cihaza geçme veya bir sıfırlama cihazında WhatsApp’ı yeniden kurma konusunda uzaktan yedeklemeler oldukça yararlı olsa da, WhatsApp kullanıcılarının uzaktaki yedeklerin Google Drive’da şifrelenmiş biçimde saklanmadığını bilmesi gerekir.

Başka bir deyişle: Erişimi olan herkes, tüm mesajı ve medya geçmişini yedeklemeyi kullanarak erişebilir. Ortamınızın ve iletilerinizin güvenli olduğundan emin olmak istiyorsanız, uygulamanın uzaktan yedekleme özelliğini kullanmamalısınız.

WhatsApp bunu uygulamanın kendisinde ve resmi şirket web sitesinde bulunan bir SSS sayfasında vurgulamaktadır. “Yedeklediğiniz medya ve iletiler, Google Drive’dayken WhatsApp uçtan uca şifreleme ile korunmaz.”

Android’deki WhatsApp kullanıcıları, yedekleme ayarlarını aşağıdaki şekilde doğrulayabilir:

Android cihazında WhatsApp uygulamasını açın.

  • Menü> Ayarlar seçeneğini belirleyin.
  • Sohbetler> Sohbet Yedekleme’yi açın.
  • Sayfa, varsa, son yerel yedeklemenin tarihini ve saatini ve Google Drive yedeğini listeler. WhatsApp’ın uzaktan yedekleme seçeneklerini değiştirmek için Google Drive ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Google Drive’a yedekle özelliği, özelliği “hiçbir zaman” veya “yalnızca” Yedekleme’ye dokunduğum zaman “olarak ayarlamak için seçenekleri görüntüler.

Ancak, varolan yedeklemeleri WhatsApp uygulamasından silemezsiniz. Google Drive’daki yedeklemeyi silmeniz gerekir.

Android cihazınızda veya daha iyisi bir masaüstü bilgisayarda https://drive.google.com/ adresini ziyaret edin.
Mobil sürümü kullanıyorsanız, mobil sürümdeki verileri yönetemediğiniz için masaüstü sürümüne geçmek için

  • Menü> Masaüstü Sürümü’nü seçin.
  • Menü> Ayarlar seçeneğini belirleyin.
  • Google Drive’a bağlı tüm uygulamaları listelemek için “Uygulamaları Yönet’i geçin.
  • WhatsApp Yöneticisi’nin yanındaki Seçenekler’i ve orada “Gizli uygulama verilerini sil” seçeneğini belirleyin.
    Google Drive, verileri silmek istediğinizi doğrulamak için bir uyarı görüntüler. Silme işlemine devam etmek için “Sil” i seçin.

Yeni bir cihazda WhatsApp verilerini geri yüklemek için yerel yedeklemeyi kullanabilir, ancak yedeklemeyi yeni cihaza kopyalamanız gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*