Hem Profesyonel Olarak Hem de Hobi Amaçlı Kullanılabilecek Pratik Adobe Programları | Sonsuz Teknoloji

Hem Profesyonel Olarak Hem de Hobi Amaçlı Kullanılabilecek Pratik Adobe Programları

adobe

Adobe programları özellikle profesyoneller arasında oldukça yaygındır. Flash player, Acrobat reader ve çok daha fazlası. Adobe her bilgisayar kullanıcısı için aslında farklı bir önem taşır. Kimi insanlar bu programlardan birisiyle çizim yaparken kimileri ise video düzenlemek için kullanırlar.

Bahsettiğimiz Flash player programını daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. Ancak tabi ki Adobe sadece bunun gibi programlarla sınırlı değildir. Firmanın ürettiği özellikle profesyonel kullanıcıları hedefleyen ama basit şekilde de kullanabilen programlar mevcuttur. Bu programlar senelerdir geliştirilerek daha da güçlenmişler ve kullanıcılara birçok kolaylık sağlamışlardır. Size bahsedeceğimiz programları deneme süresiyle ücretsiz kullanabilirsiniz ancak tüm özelliklere erişmeniz için satın almanız gerekmektedir.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Adobe Programları

Adobe XD

adobe xd

Adobe programları arasında önemli bir yere sahip olan Adobe XD çok fazla bilinmeyen bir programdır. Bu program ile tanışan kullanıcılar genel de işlerini eğlenerek yapabilirler. Çünkü program ile bir web sitesi veya mobil program gibi tasarımlar hazırlayabilirsiniz. Kodlamaya hakim olmadığınızı veya kodlarla uğraşmak istemediğinizi varsayalım. İşte bu program burada ön plana çıkıyor. Adobe XD, hiçbir kod kullanmadan tamamen kendi hayalinize bağlı kalarak web sitesi gibi tasarımları yapmanıza olanak tanıyor. Profesyonel tasarımcılar genelde bu uygulama ile tasarımlarını yapıyorlar ve tasarımın kodlara dökülmesi için işi bir yazılımcıya bırakıyorlar.

Adobe Photoshop

photoshop

Photoshop aslında Adobe programları arasında en çok bilinen programlardan birisidir ve birçok kullanıcı bu program ile tanışmıştır. Programın ismini duyduğunuzda muhtemelen basit bir fotoğraf düzenleme uygulaması olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bu uygulama sadece fotoğraflar üzerinde düzenleme yapmanıza olanak tanımıyor. Adobe Photoshop ile logo tasarımı, afiş tasarımı gibi aklınıza gelemeyecek kadar çok fazla şey yapabilirsiniz. Ayrıca programın temelini öğrenmek için çok fazla vakit ayırmanıza gerek yok. Programı canınız sıkıldığında açıp bir şeyler karalasanız bile zamanla geliştiğinizi fark edeceksiniz.

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator

Yine bir başka Adobe programı olan Illustrator aslında diğerlerinden biraz farklı. Çünkü bu programvektörel çizim yapmanıza ve bu sayede tasarımlarınızı daha da özgürleştirmenize olanak tanıyor. Adobe Illustrator bu özelliği ile Adobe programları arasında farklı bir değere sahip. Özellikle profesyonellerin logo tasarımı için kullandıkları bu uygulama işlerini daha kaliteli ve profesyonelce yapmalarına olanak tanıyor. Logo tasarımının yanı sıra bu programda yine broşür, afiş tasarımı gibi birçok şey daha yapabilirsiniz. Ayrıca Illustrator üzerinden yaptığınız çalışmalar vektörel olduğu için ortaya daha kaliteli bir görüntü çıkacaktır.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Tasarımlar için uygun olan Adobe programları hakkında biraz olsun bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Şimdi size bahsedeceğimiz Adobe Premiere Prodiğerlerinden biraz daha farklı. Çünkü bu program video düzenlemek için birebir. Program üzerinden videolarınıza animasyonlar ekleyebilir, istemediğiniz yerleri kesebilir hatta sesleri bile düzenleyebilirsiniz. Yine özellikle video düzenleme işlerini profesyonel olarak yapan kişilerin tercihi olan program, sizlere çok fazla olanak tanıyor. Özellikle Youtube, Instagram gibi sosyal medya platformları için içerik üretmek istiyorsanız bu program tam size göre. Adobe Premiere Pro üzerinde ustalaşmanız veya programı anlayabilmeniz uzun zaman alabilir ancak endişelenmeyin programı tanımaya başladığınızda ortaya çok güzel işler çıkarabileceksiniz.

Adobe Indesıgn

Adobe Indesıgn

Adından da anlaşılabileceğiAdobeIndesıgn, özel dizaynlar için çok uygun bir program. Indesgn, diğer programların aksine özellikle broşür gibi şeyler tasarlayanlar için uygun bir Adobe programı. Bu program ile profesyonel şekilde broşür, afiş ve banner gibi şeyler hazırlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde program üzerinden gazete, dergi gibi zor gördüğünüz tasarımları kolayca yapabilirsiniz. Programı diğerleri gibi başta anlayamayabilirsiniz ancak endişelenmeyin denedikçe öğreneceksiniz ve öğrendikçe profesyonelleşeceksiniz. Eğer Adobe programları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve diğer ürünlere göz atmak istiyorsanız https://www.adobe.com/tr/products/catalog.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*