Hırsızlar Neden Apple Ürünlerini Çalmaz ? | Sonsuz Teknoloji

Hırsızlar Neden Apple Ürünlerini Çalmaz ?

Hırsızlar Neden Apple Ürünlerini Çalmaz ?

Apple, satışa sunduğu ürünler ve cihazlara entegre ettiği veri koruma ve güvenlik özellikleri ile dünya genelinde teknolojik ürün üreticiler arasında oldukça farklı bir konumda. Öyle ki, Apple cihazları kullanıcılar için o kadar güvenli ki, her ne kadar değeri yüksek ve talebi fazla da olsa, hırsızlar Apple ürünlerini çalmaya pek yanaşmıyor.

Dünya üzerinde her gün büyük – küçük milyonlarca hırsızlık olayı gerçekleşiyor. Hırsızların marka ve model seçmeksizin, buldukları her şeyi çaldıklarını düşünebilirsiniz fakat durum böyle değil. Hırsızlar, genellikle Apple ürünü olan teknolojik aletleri çalmaya pek yanaşmıyor.

Apple ürünleri genellikle hırsızların ana odağı olarak görünebilir; bunun ana sebebi müşterisinin fazla olması ve değer olarak pahalı olmasıdır. Lakin istatistiklere bakılacak olursa; Apple ürünleri en az hırsızlığa maruz kalan ürünlerdir. Peki bunun ana sebebi ne? Apple ürünleri neden çalınmaz?
Etkinleştirme kilidi

Hırsızlar Neden Apple Ürünlerini Çalmaz ?

Olası bir hırsızlık durumunda hırsız biyometrik doğrulamanızı ya da şifrenizi kırabilirse; bu durumu engelleyen bir Apple algoritması olaya direkt müdahale ediyor. Bu algoritmanın ismi Etkinleştirme kilidi. 2015 yılında tanıtılan bu güvenlik sistemi, tanıtıldığı günden bu güne kadar iPhone telefon hırsızlık vakalarında oldukça büyük bir düşüş yaşattı.

iOS güvenliği

iPhone model telefonlar, en zor ele geçirilen telefonlar arasında yer alıyor. Öyle ki, telefonunuz bir başkasının eline geçse dahi; Apple telefonunuzu ele geçirmeye çalışan kişilere çok büyük zorluklar çıkarmaktadır. Yani, kişisel bilgileriniz ya da telefonunuz kötü niyetli kişilerin elinde dahi olsa korunabiliyor.

Hırsızlar Neden Apple Ürünlerini Çalmaz ?

‘Bul’ uygulaması

Apple cihazların korunmasında hiç şüphesiz oldukça büyük bir önemi olan Bul uygulaması, kaybolan ya da çalınan iOS işletim sistemli cihazınızı kolaylıkla bulmanızı sağlıyor. Bul uygulaması, öte yandan hırsızların en çok çekindiği ve Apple cihazlarına dokunmamalarının en büyük sebebi. Cihazınızın yerini anlık olarak gösteren bu uygulama; internet bağlantınız olmadığında dahi, oldukça başarılı bir şekilde görevini yerine getirerek; telefonunuzun kötü kişilerin elinden kurtarmanızı sağlamakta. Üstelik telefonunuza format atıldığında dahi, bu uygulama devrede kalmakta ve telefonunuzun sizin dışınızdaki kişiler tarafından açılmasını engellemektedir.

Bir yorum bırakınız...

*