İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el dizüstü bilgisayar

Dizüstü bilgisayar kullanımı çok yaygındır. Herkes, yeni pahalı dizüstü bilgisayarları alamayabilir. İkinci el bilgisayarı satın alırken, neleri kontrol edeceğinizi bilmelisiniz.

Bazı İpuçları:

  • İkinci el bir dizüstü bilgisayarı satın almadan önce, ne yapacağınız ve hangi amaç için kullanacağınızı belirlemelisiniz. Tam olarak neye ihtiyacın olduğunu bilmelisin. Oyun için mi İnternet’te gezinmek için mi veya grafik tasarım işlerinizde kullanmayı planlıyorsunuz ne aradığınızı bilmelisiniz.

 

  • Dizüstü bilgisayar dış görünümünü dikkatle incelemek çok önemlidir. Kullanılan dizüstü bilgisayarın çalışma durumunu kontrol etmelisiniz. Herhangi bir çatlak, eksik vida veya başka boşlukların olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Daha önce açılıp açılmadığını vidalardan anlayabilirsiniz. Vidalar özellikle siyaha boyalıdır ve bir metalle sert bir temasa geçtiğinde boyası çizilir ve yıpranmış görünür. Bu vidalar özellikle bu şekilde yapılır ki vidalardan bilgisayarın sökülüp sökülmediği anlaşılsın diye. Ayrıca Bilgisayarın arka kapağında kapağın söküldüğü herhangi bir noktada bandrolün yerinde olup olmadığını kontrol edin. Bu bandroller firma tarafından kendileri dışında başkalarınca sökülüp sökülmediğini anlamak için konulmuştur.

 

  • Tercihen bilgisayarın piyasaya çıkış tarihi üç yıldan fazla olmaması aklınızda olsun. Çıkış tarihini öğrenmek için marka modele göre İnternet’ten araştırma yapabilirsiniz.

 

  • Dizüstü bilgisayarlardaki en yaygın sorunlardan biri batarya sorunudur. Genellikle eski bilgisayarların yanlış kullanımdan dolayı batarya ömrü kısa sürmektedir.  Bunu göz önünde bulundurarak pazarlık sırasında batarya fiyatı düşerek bilgisayarın fiyatını daha aşağı indirebilirsiniz. Karşı taraf arızalı değil desende batarya yıpranmıştır ve batarya ömrü azalmıştır. Her an batarya elinizde kalacaktır. Batarya, en sık karşılaşılan sorundur.
  • Aynı özellikteki bir bilgisayarın ikinci pazarını araştırın. İnternet fiyatları genelde daha yüksektir. O nedenle İnternet pazarındaki fiyattan daha aşağıya çekin. Batarya konusunu pazarlıkta kesinlikte kullanın.

 

  • Dizüstü bilgisayarın önemli çevre birimleri incelemek gerekir. En çok kullanılan parçalar sadece klavye ve trackpad’dir. Bozuk veya çalışmayan tuşlara bakın, fare tuşları mevcut ve pürüzsüz olmalıdır. CD sürücülerinin düzgün çalıştığından emin olun. USB portu, kulaklık girişi, SD kart yuvası vb. gibi diğer tüm girişleri kontrol edin. Web kamerasını ve hoparlörleri de test edin.

 

  • Dizüstü bilgisayarın hızı RAM miktarına göre önemlidir, bu nedenle RAM bellek alanlarını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarın İnternet’te yazan RAM özellikleri ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Kullanılan standart dizüstü bilgisayarlarda bulunan programların ve uygulamaların çoğunu çalıştıramayacağından, tavsiye olarak 4GB ‘dan daha az belleğe sahip kullanılmış bir dizüstü bilgisayarı satın almayın. Artık 4GB bile az sayılır. Çünkü yeni işletim sistemleri en 2GB RAM harcar size 2GB RAM kalacaktır. RAM ile daha fazla bilgi için bu makaleye
    göz atabilirsiniz.

 

  •  Orijinal yazılım CD’lerini, kurtarma CD‘sini ve sürücü CD’lerini istemeyi unutmayın.

Özetle,

Dizüstü bilgisayar markası, boyutu, ağırlığı, pil ömrü, bağlantı, depolama, bellek ve işlem gücü gibi önemli faktörleri her zaman incelenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yapılan incelemelerden sonra tespit ettiğiniz hasarlı noktaları belirterek fiyatı düşürün. Unutmayın batarya konusunu kesinlikle dile getirin. Harcadığınız paranın karşılığını veren en iyi teklifi alın.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...