Wi-Fi Kanalı Nedir Nasıl Değiştirilir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi Kanalı Nedir Nasıl Değiştirilir?

wifi kanalı
İnternet yavaşlamasına neden olan sebeplerden biri de Wi-fi kanalıdır. Wi-Fi modeminiz başkalarıyla aynı kanaldan yayın yapıyor olabilir.  Wi-fi, radyo gibi, Wi-Fi yayınlamak için sinyaller kullanır. Aynı kanaldan iki yayın aynı anda yapılmaz. Bu nedenle internet sorunu ile karşılaşırsınız. Wi-Fi kanalını değiştirmek, İnternet hız sorununuzu çözecektir. Ayrıca, daha geniş menzil sağlayacaktır. Bu yazımızda Wi-fi kanalı nedir ve nasıl değiştirilir? konusunu işleyeceğiz.

Wi-Fi Kanalı nedir?

Wi-fi modemleri iki farklı frekans bandında yayın yapar: 2,4 GHz ve 5 GHz. GHz, Gigahertz. Hertz, saniyedeki döngüleri veya dalgaları gösteren birimdir. Wi-Fi sinyali havada bir dalga olarak hareket eder. Giga, milyar demektir. Modem, saniyede 2,4 milyar veya 5 milyar döngüde yayın yapar. 2,4 GHz için, frekanslar 2,400 GHz ile 2,499 GHz arasında değişebilir.

  • wifi kanal hz

Düşük frekans, sinyal daha uzun mesafede çalışır, ancak sinyal kalitesi iyi olmaz. Yüksek frekans, iyi kaliteli sinyal gönderir, ancak uzun mesafe sinyal göndermez.  Modeme yakın olduğunuzda, telefonunuz veya bilgisayarınız 5 GHz frekansına atlayacaktır. Cihazınız modemden uzaklaştığında 5 GHz frekansının kalitesi 2,4 GHz frekansına atlar.

Wi-Fi Kanalı Neden Değiştirilir?

Wi-Fi kanalını sebepsiz yere değiştirmeye gerek yoktur. Öncelikle Wi-Fi sorunu varsa bunun sebebinin Wi-fi kanalı ile ilgili olup olmadığını anlamak gerekir. Bunu yapmak için iyi bir Wi-Fi analiz uygulamasına ihtiyacınız olacak . Bu makale için Android’de Wi-Fi Analyzer

kullanacağız.

Wi-fi kanallar

Her yay bir Wi-Fi modemini temsil eder. 2,4 GHz grafikte 1’den 13’e kadar kanallar kullanılmaktadır. Bazı kanallar, birden çok modem tarafından kullanılıyor. Yani bu kanallardaki hiç kimse iyi sinyal alamaz. İnternet’in yoğun kullanıldığı zamanlar İnternet’te yavaşlamalar olacaktır. Kendi modeminizin adı fazla modemin kullanıldığı ortak kullanılan kanalda ise Wi-fi kanal değişikliği yapabilirsiniz. İşte Wi-fi kanalı nasıl değiştirilir yakından inceleyelim.

Modemde Wi-Fi Kanalları Nasıl Değiştirilir?

Bu anlattıklarımız modeme göre değişiklik gösterecektir. Ancak ifadeler her modemde de benzerdir sadece ara yüz değişikliği gösterir.

wifi modem

  • Modeminizin ara yüzüne ulaşmanız gerekir. Modem ara yüzüne nasıl ulaşılacağı hakkından bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Modem ara yüzüne girdikten sonra “Kablosuz” seçeneğine ilerleyin.
  • “Kablosuz” ayarlarda “Kanal” kısmından yoğun olmayan kanalı seçin ve kaydedin.
  • Modeminizi yeniden başlatın

Modem Wi-fi sorunları yaşadığınızda,  İnternetin yavaş olduğu zamanlarda kanal değişikliği yapabilirsiniz. İnternet hızının normale döndüğünü göreceksiniz.

Bir yorum bırakınız...

*