İphone'da Jailbreak Güvenli mi? | Sonsuz Teknoloji İphone'da Jailbreak Güvenli mi? | Sonsuz Teknoloji

İphone’da Jailbreak Güvenli mi?

jailbreak

Apple uzun zamandır Jailbreak ile rekabete önem vermeye başladı. Apple, tüm ürünlerinde güvenlik konusuna son derece önem veriyor. Apple, İOS açıklarını kapatmak için güvenlik uzmanları ile çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.  Telefonların kullanıcılar tarafından Jailbreak yapılmaması için elinden geleni yapıyor. Ancak bu konuda yüzde yüz başarı sağlayamadır.

Sahte Jailbreak uygulamaları iOS için risk taşıyor!

iOS işletim sistemi Android tabanlı telefonlara göre daha sıkı kontrolden geçiyor. Uygulama mağazasının denetim aşamaları ve iOS Özellikleri uygulamalara sunduğu izinler Android telefonlara nispetle daha sert. Ancak iOS telefonlar JailBreak yapıldığında uygulamalar istedikleri yetkiye sahip olabiliyor. Bu nedenden dolayı da telefonunuza sahte JailBreak uygulamaları kurduğunuzda kötü niyetli kişilerce cihazınıza erişebilir riski durumu meydana geliyor.

Geçtiğimiz haftalarda A12 Bionic işlemcili telefonlar dışındaki hemen hemen bütün telefonları ilgilendiren bir açık keşfedilmişti. Bu açık sayesinde telefonunda değişiklik gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için muhtelif vasıtalar yayınlandı. Birkaç gün evvel Cisco Talos, bilgisayar korsanlarının sahte JailBreak sitesi kurduğunu keşfetti. Bu site üstünden indirip kurulan uygulama kullanıcı verilerinin çalınmasına neden oluyor.

Uygulamayı kurarak gerekli profil izinlerini veren kullanıcılar, bilgisayar korsanlarının click fraud olarak da malum olan tıklama sahtekarlığı yapmasına imkan sağlamış oluyor. Checm8 adı verilen açık sayesinde bu jailbreak, işlemleri yapabilen bilgisayar korsanları telefonunuza tam erişim yetkisi de elde edebilir. Özellikle bu tarz işlemleri oluşturduktan sonra SSH gibi protokolleri kapatmak kullanıcılar bakımından yararlı olacaktır.

Kullandığınız Tweak de risk taşıyor olabilir

Benzer biçimde bilmediğiniz kaynaklardan kurduğunuz Tweak gibi eklentiler de bilgisayar korsanlarının telefonunuza erişmesine izin veriyor olabilir. Bu tarz işlemlerin bilinçli kullanıcılar aracılığıyla ve malum olan kaynaklardan yararlanarak yapılması risk nispetinin eksilmesini sağlayacaktır.

Apple, JailBreak kousunda daha geniş güvenlik tedbirleri alabilmek için vaat ettiği mükafat nispetlerini arttırdı. Güvenlik araştırmacılarının bulduğu açıkları kapatarak kullanıcıların güvenliğini arttıran işletme, Apple alıcılarını bu konuda uyarıyor.

Sonuç

Normal şartlarda Jailbreak kullanmanın cihaza zararı yoktur. Deneyimli ve bilinçli bir kullanıcı iseniz Jailbreak çok kullanışlı bir özellik diyebiliriz. Ancak sahte yazılımlarla gelecek tehditlere karşı tedbirli ve duyarlı olmalısnız. Kaynağı belli olmayan yazılımlardan uzak durduktan sonra Jailbreak kullanım açısından size bir çok kullanım kolaylığı kapısını açacaktır. Burada Jailbreak kullanıp kullanmamak tamamen sizin tercihinize ve bu konudaki tecrübenize bağlıdır. Kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız Jailbreakten uzak durmak iyi bir fikirdir.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...