Laptop Nasıl Şarj Edilmelidir? | Sonsuz Teknoloji

Laptop Nasıl Şarj Edilmelidir?

laptop

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte laptopların hayatımızın adeta bir parçası olması söz konusudur. Laptopların güç kaynağı olan bataryalarının daha fazla dayanabilmesi ve daha uzun süre güç performansı sunabilmesi de bizler için önemlidir.

Zamanla laptop pillerinin ömrü zayıflarken tamamen çalışamaz duruma da gelebilmektedir. Pilin farklı şekillerde kullanımının etkisi olmakla birlikte çalışma ortamının sıcaklığı, ekran parlaklığı ve çalışan uygulamalar gibi tüm etkenler pilin performansı ve kullanım ömrünü doğrudan etkilemektedir. Laptop batarya ömrünüzün ne kadar kaldığını bu makaleden bakabilirsiniz.

Laptop sarjı bu konuda en önemli işlemdir. Bu nedenle ilk önerilen kullanım aşaması ise pili tamamen asla boşaltmamaktır. Pili kısmi boşaltma döngüleriyle kullanmak gereklidir. Pil kapasitesinin %20’lere indirilmesi öncelikle Li-ion pillere zarar verebilmektedir.

Laptop pilleri normal kullanım ve çalıştırma koşullarında yaklaşık 300 ile 500 döngü arasındabir kullanım ömrüne sahiptir. Pilin kullanım ömrünü uzatmak için ise güç adaptörünü sık sık fişe takıp çıkarmaktan uzak durmanız da önemlidir. Laptop şarjı için bu adımı unutmamalısınız.

Laptopunuzu uzun süre kullanmadıysanız pili tamamen şarj etmeyin ve asla tamamen de boşaltmayın. Her 2 ayda bir güç kapasitesini %60 olacak şekilde laptop şarjı çok daha sağlıklıdır. Ayrıca laptop sarjı konusunda cihazınızda bir uyum sorunu yaşamamak için laptopunuzun  orijinal adaptörünü kullanmanız gereklidir. Muadil ürünler veya orijinal olmayan ürünler cihazınıza ciddi zararlar verebilmektedir.

Laptopu mümkünse genellikle batarya ile kullanınız. Güç adaptörü ile çalışırken bataryanın %100 dolu olduğu ikazını alınca adaptör bağlantısından çıkarmanız da bataryanın şişmemesi için önemlidir. Laptop sarjı olurken ya da sarjda değilken laptopunuzdan bataryayı asla çıkarmamalısınız.

Sökme takma işlemi gibi bir işlem yapacaksanız mutlaka laptopunuz kapalıyken ve sarjda değilken bu işlemi yapmanız gereklidir. Akımda yaşanan değişimler ve çalışırken devam eden işlemlerin sona ermesi nedeniyle cihazınızda donanımsal sorunların yaşanmasının önüne geçmeniz bu şekilde mümkündür.

Bir yorum bırakınız...

*