Mac Bilgisayarda Olası Sorunlar ve Çözümleri | Sonsuz Teknoloji

Mac Bilgisayarda Olası Sorunlar ve Çözümleri

mac sorunları

Mac bilgisayarlar, Windows işletim PC’lere nazaran daha sağlam ve güvenli bilgisayarlardır. Ne kadar sağlam ve güvenli olursa olsunlar Mac bilgisayarlar da sorunsuz değildir. Mac bilgisayarda yavaşlama? Fan gürültüsü ani kapanma gibi sorunlar Mac bilgisayarlarda da olabilir. Bu makalede olası Mac bilgisayar sorun ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Mac Bilgisayarı kendi kendine başlıyorsa

Bilgisayarda ani ve sık yeniden başlamalar, özellikle ekran uyarısı eşliğinde olanlar, çekirdek panikleri olarak bilinir. Bu, Microsoft’un Mavi Ölüm Ekranının Mac eşdeğeridir ve makineniz yeniden başlatıldığında genellikle “Bilgisayarınız bir sorun nedeniyle yeniden başlatıldı” hatasını görürsünüz.

Birçok şey bunun nedeni olabilir. RAM, CPU, herhangi bir donanım veya disk alanı az sorunu olabilir. Çekirdek panikleri nadiren olur, ancak haftada birkaç kez sık sık bu sorunla karşılaşıyorsanız, ciddi bir sorun var demektir.

Olası düzeltmeler:

Soruna neden olabilecek donanımları gözden geçirin. Özellikle son zamanlarda yenilediğiniz bir donanım sorunun sebebi olabilir.  Örneğin, sorun yalnızca web kameranız takılıyken gerçekleşirse, sorun web kameranızda demektir. Bunun için donanımları takip etmelisinz.

Depolama alanınızda yeterli boş alanınız olup olmadığını kontrol edin. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, daha fazla alan oluşturmak için dosyaları silebilirsiniz.

Mac’inizin RAM belleğini test etmek için “memtest86” komutunu çalıştırın. RAM ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, mümkünse değiştirmeden başka çareniz yoktur.

Apple Diagnostics’i çalıştırın. Bunu yapmak için Mac’inizi yeniden başlatırken klavyede “D” tuşunu basılı tutun ve ardından herhangi bir donanım sorununun algılanıp algılanmadığını takip edin.

Güvenli Modda önyükleme yapın. Sisteminiz Güvenli Mod’da önyükleme yapmak için bilgisayar açılırken “Shift” tuşunu basılı tutun. Güvenli modda sorunun devam edip etmediğine kontrol edin. Güvenli Mod, soruna neden olabilecek üçüncü taraf çekirdek uzantılarını hariç tutar. Ayrıca, hataları tarar ve bulduğu her şeyi düzeltir.

MacOS’u sıfırdan yeniden yükleyin. Bu en son çare seçenek, ancak muhtemelen soruna neden herhangi bir yazılım olabilir. o zaman sisteminiz temizlenecektir.

Donmalar ve Program Kilitlenmeleri

Sürekli dönen döngü, uygulamalar yanıt vermiyor, yavaşlıyor veya tamamen kilitleniyor mu? Mac’iniz sebepsiz yere aniden donuyor mu?

Birçok şey bu sorunlara neden olabilir, ancak bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Düşük disk alanı, özellikle Mac’inizi Uyku Modundan uyandırdığınızda genellikle performans sorunlarına neden olur.

Aşağıdaki olası düzeltmeleri deneyin:

Bilgisayarınızda daha fazla disk alanı açın. MacOS’a nefes almak için biraz yer vermeniz gerekebilir. MacOS’da her zaman  en az 10 GB boş alan bırakmaya çalışın. Mac’inizde daha fazla yer açmak için dosyaları silebilir ve taşıyabilirsiniz.

Mac’inizin belleğinde sorun olup olmadığını kontrol etmek için yine “memtest86” komutunu çalıştırın. Mac’iniz Apple Diagnostics’i çalıştırmak ve diğer donanım sorunlarını taramak için açılırken “D” tuşunu basılı tutarak yularıda yaptığımız işlemleri yapın.

Disk İzlencesi’ni çalıştırın. Makinenizde bir sabit sürücü varsa, Disk İzlencesi’ni başlatın, sürücüyü seçin ve ardından “Diski Doğrula” yı tıklayın. Herhangi bir hata görürseniz, “Diski Onar” ı tıklayın. Bu, bozuk sektörleri düzeltmeye çalışır

RAM ve CPU gibi kaynakları fazla kullanan uygulamaları kaldırın. Artık eskimiş donanımdan kaynaklı sorunlar olduğunu düşünüyorsanız Evernote ve Photoshop gibi programlar yerine alternatif programlar olan SimpleNote ve GIMP kullanmayı deneyin.

MacBook Pro’da Servis Pil Uyarısı

Piller sonsuza kadar dayanmaz . Zamanla, hepsi ömrünün bittiklerine dair belirtileri gösterir.  Güç sorunları, Sistem Yönetim Denetleyicisi (SMC) ile ilgili sorunlara da işaret edebilir.

Pil sorunlarını fark ettiyseniz, aşağıdaki olası düzeltmeleri deneyin:

Pilin sağlığını kontrol edin. Kötü pil ömrünün en yaygın nedeni, kötü durumda olmasıdır. Neyse ki, macOS size pilinizin tam olarak hangi durumda olduğunu, kaç şarj ve deşarj döngüsünün geçtiğini ve değiştirilme zamanının geldiğini gösterebilir.

Sistem Yönetimi Denetleyicisini (SMC) sıfırlayın. Pil iyi durumdaysa, SMC’nin sıfırlanması, şarj edilmeyen bir Mac gibi güçle ilgili bazı sorunları çözebilir.

Mac’inizin pilini uzatın. Mac’inizi ana güç kaynağı olmadan uzun süre düzenli olarak kullanıyorsanız, bu iyi bir fikirdir.

Pil gücünü kullanırken alışkanlıklarınızı ayarlayın. Etkinlik İzleyicisi’ni başlatın ve hangi uygulamaların pilinizi kullandığını görmek için “Enerji” sekmesine tıklayın. Video ve fotoğraf düzenleme gibi görevleri yalnızca Mac’iniz bir güç kaynağına bağlıyken gerçekleştirin. Web’de gezinmek için Safari’yi kullanın;Mac bilgisayarda Chrome veya Firefox’tan çok daha verimlidir.

Mac Bilgisayar Açılmıyor

Bilgisayar doğru önyükleme yapmadığında düz siyah veya gri bir ekran, soru işaretli siyah bir ekran veya farklı bir sorunla ilgili bir hata mesajı görebilirsiniz. Sistem çökmeleri gibi, bir Mac’in DOA gibi görünmesinin birçok nedeni vardır. Bir kablo, SMC, bir yazılım güncellemesi veya bir işletim sistemi yükseltmesi ile ilgili bir sorun olabilir.

Mac’iniz düzgün önyükleme yapmıyorsa, şu olası düzeltmeleri deneyin:

Kabloları kontrol edin. Her şeyin takılı olduğundan emin olun.

Güvenli Modda önyükleme yapın. Bunu yapmak için Mac’iniz açılırken “Shift” tuşunu basılı tutun. Güvenli Mod, diskinizi doğrular ve ardından makinenizi çalışması için gereken minimum düzeyde başlatır. Daha sonra normal şekilde yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

MacOS’u yeniden yükleyin. Her şey başarısız olduğunda, Kurtarma Moduna önyükleme yapabilir ve işletim sistemini sıfırdan yeniden yükleyebilirsiniz.

Düzensiz Çalışan Fanlar, Garip LED Davranışı ve Güç Sorunları

Sistem Yönetim Denetleyicisi (SMC), ana işletim sistemine dayanması gerekmeyen düşük düzeyli işlemlerden sorumludur. Bu işlemler işletim sistemi önyükleme yapmadan önce gerçekleşir ve Intel tabanlı Mac’lerde SMC çipi bunları kontrol eder.

SMC’de bir sorun varsa, sürekli çalışan fanlarla, hatalı çalışan pil ve gösterge LED’leriyle veya denetimlere yanıt vermeyen klavye arka ışıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, ani kapanmalar ve açılmayı reddetme gibi güç sorunları da yaşayabilirsiniz.

SMC ayrıca düşük CPU yükü altında bile pil şarjı, harici çevre birimleri algılanmama ve düşük performansla ilgili sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar çoğunlukla rahatsız edicidir, ancak bazıları makinenizi kullanma şeklinizi ciddi şekilde etkileyebilir.  Bunu düzeltilmek için Mac’in SMC sıfırlayın

Mac Bilgisayar Aşırı Isınıyor

Mac’iniz aşırı ısınıyorsa,  rastgele yeniden başlatmalar ile karşılaşırsınız. İç sıcaklığı kontrol etmek için smcFanControl gibi bir uygulama yükleyebilirsiniz.

Mac bilgisayarda aşırı ısınma, görmezden gelmemeniz gereken ciddi bir durumdur. Dahili soğutma veya sıcaklık sensörlerinde bir sorun varsa ve Mac’inizi kullanmaya devam ederseniz, ona zarar verebilirsiniz.

Mac’iniz aşırı ısınıyorsa, şu olası düzeltmeleri deneyin:

SMC’yi sıfırlayın. Fanları kontrol ettiği için, bu sorununuzu çözebilir.

Herhangi bir fan sesi duymuyorsanız, Mac’inizdeki soğutma sistemi veya sıcaklık sensörü ile ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda, sürekli kullanım makinenize zarar verebileceğinden bilgisayarınızı bir teknisyene götürün.

Mac Bilgisayar Düzgün Kapanmıyor Düzgün Kapanmıyor

Kapanmayan Mac, önyükleme sorunu kadar yaygın büyük bir sorun değildir. Ancak, bu sık sık gerçekleşirse, arka planda çalışan ve kapatma prosedürünü engelleyen muhtemelen üçüncü taraf bir yazılım vardır.

Mac’iniz kapanmazsa şu olası düzeltmeleri deneyin:

Açık uygulamaları kapatın. Kilitlenen bazı uygulamalardan kapatmaya zorlamanız gerekebilir. Yanıt vermeyen işlemleri denetlemek için Etkinlik İzleyicisi’ni de kullanabilirsiniz . Her şeyi kapattıktan sonra Mac’inizi tekrar kapatmayı deneyin.

Mac’inizi kapanmaya zorlayın. Ekran kararana kadar Güç düğmesine veya Touch ID parmak izi okuyucusuna basılı tutun.

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...