İPhone’da ProRAW Fotoğraf Biçimi Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

İPhone’da ProRAW Fotoğraf Biçimi Nedir?

apple proraw

İPhone 12 Pro ve Pro Max, Apple’ın RAW görüntü formatı ProRAW’ı destekleyen ilk iPhone’lardır. Profesyonel fotoğrafçılıkta RAW dosyaları önemli bir rol oynar. Bu yazımızda Apple’ın İphone telefonlarda kullandığı ProRAW  fotoğraf biçimi Nedir? konusunu ele alacağız.

ProRAW Nedir?

ProRAW, Apple’ın iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve gelecekteki iPhone’larda bulunacak olan RAW görüntü formatının görüntüleme uygulamasıdır. RAW formatı genellikle orta ve üst düzey kameralarda bulunur ve fotoğrafçıların detaylı bir fotoğraf görüntüsü almasını sağlar. Yaygın olarak kullanılan JPEG gibi fotoğraf formatları , bazı bilgileri kayıt altına almazken, RAW formatları tüm bilgilerini ham hali ile kayıt eder.

RAW dosyaları,  ham verinin gölgelerde ve açık tonlarda daha fazla ayrıntıyı kayıt ettiği için fotoğraf üzerinde değişiklik yapmak için mükemmel bir formattır. RAW dosyasının en önemli özelliği ne kadar değişiklik yaparsanız yapın fotoğrafın orjinali bozulmaz.

RAW fotoğrafları film döneminin negatifleri gibi düşünebilirsiniz. RAW dosyaları, Photoshop ve Lightroom gibi uygulamalarda düzenlemeler için fazla zaman harcayan profesyoneller ve fotoğraf meraklıları tarafından yaygın olarak kullanılır .

xiphone 12 rawpro
Apple’ın ProRAW’ı, yaygın olan dijital negatif dosya formatı .DNG‘yi kullanır.  ProRAW’ı iPhone 12 Pro veya Pro Max’inizdeki tüm lenslerle kullanabilirsiniz. Format ayrıca SmartHDR, Deep Fusion ve Gece modu gibi özelliklerle de uyumludur. ProRAW yalnızca fotoğraflar için kullanılabilir ve video ile uyumlu değildir.

ProRAW Dezavantajları

ProRAW, kullanmanın en önemli dez avantajı depolama boyudur. JPEG gibi fotoğraf formatları her bilgiyi kayıt etmedikleri için az yer kaplar ancak RAW dosyaları ham olarak her veriyi kayıt ettikleri için çok daha fazla yer kaplar.

Bir ProRAW dosyası boyutu ortalama 25 megabayttır, Bu da 1 gb için yaklaşık 40 fotoğraf anlamına gelir. Bu bir telefon için ciddi anlamda çok fazla depolama alanı demektir. ProRAW kullanmakta ısrarlı iseniz, İCloud fotoğrafları kullanmanız gerekecektir. Elbette bu da maaliyet demektir. İcloud fotoğrafalarında yüksek değolama alanları için ücret ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

ProRAW Dezavantajları

İPhone’da ProRAW Nasıl Etkinleştirilir?

ProRAW’ı kullanmak için önce iPhone’unuzun Ayarlarında ProRAW özelliğini etkinleştirmeniz gerekir . Ayarlar> Kamera> Biçimler bölümüne gidin ve Apple ProRAW’ı etkinleştirin.

Unutmayın, 2020 sonu itibariyle bu, iOS 14.3 veya sonraki bir sürümünü gerektiren bir iPhone 12 Pro özelliğidir. Bir iPhone 12 Pro modeliniz varsa ve seçeneği görmüyorsanız, iPhone’unuzun yazılımını güncellemeliniz. 2021’de veya daha sonra piyasaya sürülen gelecekteki iPhone’lar muhtemelen ProRAW’ı da destekleyecektir.

Bir yorum bırakınız...

*