MacBook Format Nasıl Atılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

MacBook Format Nasıl Atılır?

MacBook

MacBook Format Nasıl Atılır? Kullanılan bilgisayarlara yada telefonlara zaman zaman format işlemi uygulanarak sıfırlanmak istenebilir. Bu durumlarda izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Depolama alanınız dolduğu zaman, yazılımlara bağlı sorunlar yaşadığınız zaman ya da bir virüs sisteminizi işgal ettiği zaman hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda format yöntemine başvurulur.

Format nasıl atılır? Özellikle Macbook cihazlarda format nasıl atılır? Windows ve diğer işletim sistemlerinden farklı olan MacBook aslında format konusunda sanıldığı kadar korkulacak bir durumda değil. Anlatılan adımları doğru şekilde uyguladığınız zaman sorunsuz bir şekilde format atma işlemini tamamlama durumunuz bulunmakta.

Adım Adım Apple MacBook Format Atma

Apple MacBook format atma konusundaki işlemlere başlamadan önce cihazınızı kapalı konuma getirin. Kapalı konuma getirme işleminin ardından vereceğimiz adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • MacBook cihazınızı tamamen kapalı konuma getirin.
  • Kapalı konumda olan MacBook klavyenizden CMD+R tuşlarına basılı tutun ve açma tuşuna basın.
  • MacBook açılma işlemi devam ederken ellerinizi CMD+R tuşlarından kesinlikle çekmeyin. 1 -2 dakika süren bu sürecin sonunda karşınıza OS X yönetim paneli gelecektir. Bu alana ulaştıktan sonra ellerinizi çekebilirsiniz.
  • Bu aşamada karşınıza gelecek seçenekler arasından “Disk Yönetimi” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza gelecek olan yeni menüde sol tarafta yer alan ve sisteminizin yer aldığı depolama birimini seçmeniz gerekiyor. Seçim yaparken ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekmekte.
  • Seçim işleminden sonra sağ alt kısımda yer alan “Sil” veya “Erase” seçeneğine tıklayın ve diskinizin silinmesini bekleyin. (Bu işlem, depolama alanı içerisinde bulunan bütün bilgileri kalıcı olarak silecektir)
  • Tüm silme işlemi tamamlandıktan sonra pencereyi kapatabilirsiniz.
  • Pencereyi kapattıktan sonra otomatik olarak ilk ekran olan OS X yönetim ekranına aktarılacaksınız.
  • Karşınıza gelecek olan yönetim panelinden “Re İnstall OS X” seçeneğini veya “OS X’i Yeniden Yükle” seçeneğini seçebilirsiniz.
  • Bu işlemden sonra yaklaşık bir saat kadar beklemeniz gerekmekte. Beklemenin ardından otomatik olarak sisteminiz açılacaktır.

Format Atmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Format Atma

Format atamdan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? Formatı ister bir Windows cihaza, ister bir Mac cihaza isterseniz farklı bir cihaza atın. Söz konusu adımları her seçenek için uygulamanız ilerleyen zamanlarda sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirecektir.

Öncelikle tüm bilgilerinizi varsa ekstra bir depolama alanına yedek olarak alın. Yoksa kendi depolama alanınızı ikiye bölerek içinde bir yedek alanı oluşturun. Yedek oluşturma aşaması ciddi anlamda önemlidir. Yedekler oluşturulmadığı zaman geri dönüşü olmayan veri kayıpları meydana gelebilir.

Sistem özelliklerinize uygun olan yazılımları depolama işlemi, her ne kadar format sonrasında her şey basit bir şekilde ilerleyecek gibi gözüküyor olsa da durum her zaman böyle olmuyor.

Sisteminize uygun olan driver dosyalarını ve diğer ek dosyaları önceden indirerek hem zamandan tasarruf edebilir hem de format sonrasında yaşanma ihtimali olan internet sorunlarının önüne geçebilirseniz. Özellikle dizüstü cihazlarda format sonrasında internete bağlanma sorunu görülmekte. Bu sorunun önüne geçmek için internet kartınızın driverını mutlaka yedekte bulundurun.

Bir yorum bırakınız...

*