HD Tune Nedir? Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

HD Tune Nedir? Nasıl Kullanılır?

hd tune

Günümüzde SSD kullanımı oldukça yayınlaşsa da, HDD hard disklerin devri hala bitmiş değil. Bunun çok net sebepleri var. SSD  hard diskler fazla pahalı ve insanlar dosya depolama için kullanmıyor, oyunlar için kullanıyorlar. Büyük boyutlu arşivler hala HDD hard disklerle sağlanmakta. HDD hard disk teknolojisi günümüze göre fazla ilkel kalıyor. Hard disk içerisindeki diskin üstüne yazma, okuma işlemleri yapılıyor. Bu fiziki işlem, beraberinde bazı sorunları doğuruyor. HD Tune programı ise bu sorunların tespiti ve çözümü açısından önem arz eden bir program.

HDD Hard disklerde BadSector Nedir?

HDD hard disklerde yapılan işlemler tamamen fizikidir. Okuma, yazma işlemlerinde diskin fazla kıpırdatılmaması, sert darbe almaması gerekir. İşlem yapılırken diskin oynatılması veya teknik bir problemden dolayı fiziki hatalar oluşabilir. Bu hatalar sonucunda disk üzerinde bazı bölgeler çizilir ve kullanılamaz duruma gelir. Bu bölgelere Bad Sector adını veriyoruz. Fiziki problemlerin yanı sıra, yazılımsal hatalarla da BadSector’ler oluşabilir. Bundan dolayı BadSector’ler fiziki ve yazılımsal olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar.

BadSector Tespiti

BadSector olup olmadığını tespit etmek veri güvenliğiniz açısında önem arz etmektedir. Depoladığınız verilerin bir anda kaybolmasını istemiyorsanız Bad Sector tespit adımlarını uygulamalısınız. Bu noktada ise kurtarıcı olarak devreye HD Tune programı giriyor. HD Tune programı hard diskiniz üzerinde BadSector taraması yapacak ve size bir rapor sunacak.

HD Tune Nasıl Kullanılır?

HD Tune programı internette arama yaparak rahatça bulabileceğiniz bir programdır. Programın iki kullanım lisansı vardır. Ücretsiz normal ve ücretli Pro sürümü olarak ikiye ayrılır. Kişisel ev kullanımı için ücretsiz versiyon yeterli düzeydedir.

hd tunes

Programı ilk açtığınızda bilgisayarınızdaki diskleri tarayacak, sıcaklığını gösterecek. Hard disk sıcaklığının 55 derecenin üzerinde olmasının normal olmadığını belirtmek isterim. Sıcaklığı da incelemeyi unutmayın. Hard diskiniz hakkındaki raporu almak için programı çalıştırmadan önce arkaplandaki tüm programları kapatın. Rapor sonucuna etki etmesin. Öncelikle yukarıdaki görselde gördüğünüz “Health” butonuna tıklayın. Bu bölüm hard diskin sağlık durumunun analizini yapacaktır. Analiz sonucunda size renklerle bir özet çıkartacak. Gri renkler hiçbir problem yok, sarı renkler uyarı, kırmızı renkler ise ciddi bir problem olduğunu gösteriyor. HD Tune raporun bütününü değerlendirip “OK” veya “Failed” şeklinde bir sonuç verecek. “OK” sonucunu aldıysanız korkmanıza gerek yok, bu bölümü kapatabilirsiniz.

İkinci olarak yukarıdaki menüden “Error Scan” butonuna tıklayın. Bu bölüm ise BadSector taramasının yapılacağı kısımdır. Program hard diski 2500 parçaya ayırır ve her parçayı ayrı ayrı inceleyerek bir sonuç verir. Tarama sonucunda karşınızdaki ekranda kırmızı kareler görüyorsunuz onlar hasarlı bölgelerdir, diğer bir deyişle BadSector’dür. Bu durumda hard diskinizde bir sorun var demektir ve teknik yardım almalısınız. Verilerinizin güvende olmadığını bilmelisiniz.

Her iki testte de başarılı bir şekilde geçtiyseniz, hard diskinizde herhangi bir sorun bulunmadığı anlamına gelir. Güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*