Oyun için Dizüstü Bilgisayar Satın Almak Gerekir mi? | Sonsuz Teknoloji

Oyun için Dizüstü Bilgisayar Satın Almak Gerekir mi?

oyun dizüstü

Birkaç yıl öncesine kadar, oyun dizüstü bilgisayarları çok  iyi performansta değildi. Birkaç yıl içinde teknoloji dünyasında işler çok değişebilir ve oyun dizüstü bilgisayarlarını her zamankinden daha canlı hale getirmek için bazı oyun gelişmeleri olacağı kaçınılmazdır.

İşte bir oyun dizüstü bilgisayarının 2019’da buna değip değmeyeceğine ilişkin değerlendirme;

Fiyat

Dizüstü bilgisayarlarda oyun oynamak ucuz değildir. Aynı özelliklerdeki masaüstü bilgisayara nazaran  daha fazla para ödemeniz gerekir. En modern oyunları en yüksek kalitede çalıştırabilen bir oyun dizüstü bilgisayar 1000 $’dan başlayacaktır.

Burada önemli bir karar vermeniz gerekir. Oyun için kullanacağınız bilgisayar için bir dizüstü mü yoksa masa üstüne mi ihtiyacınız var? Oyunu sadece evde oynayacaksanız daha iyi performanslı bir masaüstü satın alabilirsiniz.

Çok seyahat ediyorsanız veya bir arkadaşınızın evine gidip oyun oynamak gibi hobileriniz var ise dizüstü bilgisayarı satın almayı daha fazla düşünmelisiniz.

Güç

Dizüstü bilgisayarların aşırı ısınmasını önlemek için dizüstü bilgisayarların bileşenlerini düşük hızda kullanma eğilimi vardır. Dizüstü bilgisayar OEM’leri GPU’larda saat hızını sınırlandıran çok fazla alana sahiptir ve bazen masa üstlerinden yüzde otuz ile yüzde 50 daha düşük bir hızda çalıştırılabilir.

Yeni bir dizüstü bilgisayar alırken GPU (Grafik kartı)’nun ve CPU (işlemci)’nun saat hızlarını her zaman kontrol etmek gerekir, çünkü teknik olarak aynı donanımda olsa bile değişebilir ve neredeyse kesinlikle bir masaüstü eşdeğerinden biraz daha düşük bir saatte çalışacaktır.

Büyük güçlü oyun dizüstü bilgisayarlarının yüksek seste olduğunu unutmayın bu nedenle termal kurulum tüm bu ısıyı bastırmak için çok daha fazla çalışır. Bu, dizüstü bilgisayarlarda yaygın bir sorun olmaya devam ediyor.

Ağırlık ve Yapı

Çoğunlukla, üst seviye oyun dizüstü bilgisayarlarında hala GPU’lar ve geniş bir form faktörü verecek bir havalandırma derecesi bulunur. Ancak istisnalar var ve parayı harcamak istiyorsanız, ince ve hafif oyun dizüstü bilgisayarları elde edebilirsiniz. Düşük güçlü grafik yongalarının artan gücü sayesinde daha ucuz seçenekler de daha erişilebilir hale geldi.

Bu GPU’lar, MAX-Q muadili olmayanlardan biraz daha zayıftır, ancak çok daha az güç harcarlar ve ince formlu dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. 700 $ ‘ın altında, Radeon Vega 8-10 GPU’lu sporcu dizüstü bilgisayarları araştırmanız gerekir; bu da orta sınıf oyun için yeterli olacaktır.

Oyun dizüstü bilgisayarlarındaki teknoloji gelişiyor ve performans ve form faktörü arasında bir denge bulma açısından son yıllarda orta seviyeye daha iyi hizmet vermek için büyük çaba sarf edildi.

1000 – 1500 dolara dizüstü bilgisayara para vermek yerine, evde kullanabileceğiniz masaüstü bilgisayar da satın almayı düşünebilirsiniz. Oyun yayıncılığı hizmetlerinin artmasıyla, düşük kaliteli donanımda da en iyi oyunları oynamak giderek daha da kolaylaşıyor ve bu da gelişmeye devam edecektir.

Bir yorum bırakınız...

*