Oyun Yapma Programları ve Oyun Geliştirme | Sonsuz Teknoloji

Oyun Yapma Programları ve Oyun Geliştirme

oyun yapma

Video oyunları yapmak isteyen yüz binlerce gençte yetenek var ama bu insanlar nereden ve nasıl başlayacaklarını bilmiyorlar. Bu insanların büyük bir bölümü kodlama olayına hiç girmek istemiyorlar. Bazı oyunların, hiç kod bilmeden de geliştirilebileceğini bilmiyorlar. Kod bilmeyen kişi oyun geliştiremez algısı yanlış bir algıdır. Tıpkı, kod bilmeden web sitesi sahibi olan ve bu sitelerden para kazanan milyonlarca insan olduğu gibi…

“Game Maker” Oyun Geliştirme Programı

Game Maker

Oyun geliştirmek isteyenler için başlangıç noktası Game Maker programı olabilir. Bu programla sürükle ve bırak tarzı parçaları birleştiriyorsunuz ve oyun oluşturuyorsunuz. Bu oyunlar basit oyunlar oluyor ama en azından tamamen sizin ürettiğiniz bir oyun oluyor. Belki de bu oyunu profesyonel anlamda yaparak satabilirsiniz. Fakat profesyonel sürümü 800 dolar fiyatla satılıyor.

“Stencly” Oyun Geliştirme Programı

stencyl

Sürükle bırak tarzında oyun geliştirmenizi sağlayacak bir diğer Stencly isimli program daha vardır. Bu program da basit bir ara yüze sahiptir. Düşük paketi 100 dolar bir üst versiyonu 200 dolar fiyatla satılıyor. Mobil platformda ve web platformunda ve masa üstü platformda oyun geliştirilebilir.

“Construck 3” Oyun Geliştirme Programı

Construck 3

Kodlama işleri ile uğraşamam, ama oyun geliştirmek istiyorum diyenlerin kullanacağı bir başka program var bu da Construck 3 oyunudur. Bu oyun programı ile web oyunlar geliştirebiliyorsunuz. Oyunu satın aldığınızda kullanacağınız müzikleri de programın kendi sitesinden ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.  Program geliştirici oyun 130 dolara satılıyor.

“Unıty 3D” Oyun Geliştirme Programı

unity 3d

2 boyutlu oyunlardan sıkılanlar 3D oyun geliştirmek istediklerinde biraz daha kaliteli grafikleri olan Unity 3D

 programını kullanabilirler. Bu programın kullanımı daha zordur. Yazılım kodlama dilleri olan C# ve Boo kodlama dillerini bilmek şart. Fakat kod bilmek o kadar zor bir iş değil. Belli başlı kodları ezberlediğinizde, gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Bu programı satın almak yok ama kiralama imkanı var. Ayda 125 dolar ödeyerek zamanla yarışmanız gerekiyor. Bir oyunu 2 ayda bitirdiğinizde, 250 dolar ödersiniz, ağırdan alıp 10 ayda bitirdiğinizde ise 2.500 dolar ödeme yapmak zorundasınız.

“Unreal Engine 4” Oyun Geliştirme Programı

Unreal Engine 4

Yine de en gözde 3D oyun geliştirme programı Unreal Engine 4 programıdır. Bu programı kullanabilmek için C++ kodlama dili yeterlidir. Bu dili bildikten sonra, kısıtlayıcı faktör sadece hayal gücünüz olacak.  Yine de Call Of Duty tarzında oyun geliştirmeyi hayal etmeyin.  O Oyun için onlarca yazılım mühendisi onlarca müzik bestecisi ve senarist çalışıyor.  Hayaller sınırsız dediysek o kadar da değil…

“Cry Engine” Oyu Geliştirme Programı

Cry Engine

Oldukça popüler mobil oyun geliştirme programlarının başında Cry Engine programı geliyor.  Bu program satılmıyor ama aylık abonelik parası vermeniz gerekiyor. Bu da 150 dolardır.

 1. Avatar
  zynel
  15:51 28 Mart 2020 15:51

  indir mek isterim

 2. Avatar
  DeaTiDaY
  10:45 24 Nisan 2020 10:45

  hangisi daha iyi ben anlayamadım yazarsanız çok sevinirim

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   12:40 24 Nisan 2020 12:40

   Game Maker, Stencly ve Construck 3 kodlama bilgisine ihtiyaç olmadan kullanabileceğiniz programlar. Diğerleri daha profesyonel programlama dili bilmeniz gerektiren programlardır. Unıty bilinen profesyonel bir oyun geliştirme programıdır.

 3. Avatar
  Muttalip
  01:22 22 Temmuz 2020 01:22

  Gamemakerda normal bilgisayar oyunu yapabilirmiyim tamamen kendi emegimle almayi dusunuyorum oyun yapmak istiyorum en buyuk hayalim

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   10:26 22 Temmuz 2020 10:26

   Elbette başlangıç için normal basit oyunlar yapabilirsiniz. Daha sonra 3d destekli oyunlara geçmek için iyi bir başlangıç olur

 4. Avatar

  Cok iyi guzel bir sey

 5. Avatar
  METE56452
  10:33 2 Aralık 2020 10:33

  güzele benziyor bence yukleyin

 6. Avatar
  Brawl stars
  23:48 20 Şubat 2021 23:48

  Çok iyi bence

Bir yorum bırakınız...

*