PhotoShop'da Arka Planı Şeffaf Yapma | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

PhotoShop’da Arka Planı Şeffaf Yapma

photoshop şeffafÖzellikle İnternet’te gezinirken resimdeki bir yazının, kişinin veya bir nesnenin arka planı şeffaf olur. Bu tür fotoğraflar “.png” dosya uzantılı resim türleridir. Genellikle İnternet ortamında web sitelerinde tercih edilen resim dosyası türüdür. Arka planı saydam yapmak için tercih edilir. Multimedya kullanımda çok fazla kullanılır. Örneğin bir videoda logonun şeffaf olarak görünmesi  de bu tür dosya türleri aracılığı ile olmaktadır.

Png uzantılı şeffaf bir dosyanın nasıl oluşturulacağını  arka plan düz bir resim ve bir de karmaşık resim  üzerinden anlatacağız. İlk önce PhotoShop programını açalım.

Fotoğrafı Photoshop programına yükleme

  • Sol üst köşede File (Dosya) > Open(Aç)
  • Ctrl + O (Harf) kısa yolu
  • Photoshop’un boş alanına çift tıklayarak bu üç seçeneği kullanarak istediğiniz fotoğrafı programa yükleyerek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu işlemi ilk önce arka planı düz renk olan kolay bir resim üzerinde yapacağız.

photopng

Resmi yükledikten sonra sağ alt köşede “Layers” bölümü vardır. Hangi işlemi yaparsanız yapın bu alanda işlem yapmak istediğiniz Layer seçili olması gerekir.  Layer’ın olduğu bölümde resmin hemen sağ tarafında kilit işareti vardır. Kilit işaretine çift tıklayın karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Burada isterseniz “Name” yazan yerde adı değiştirebilirsiniz. Çoklu resimler ile yapılan çalışmalarda isim değiştirmek işinizi kolaylaştırır. Bu ekran çıktıktan sonra hiç bir işlem yapmadan “Ok”basıp devam edin. Artık arka plan düzenlemesi etkin hale gelmiştir.

photopng1

Bu fotoğraf arka planı tek renk olan kolay bir işlemdir. Neden kolaydır? Çünkü PhotoShop işlemleri renk algılamasına göre yapmaktadır. O nedenle tek renk olduğunda işlem kolay olur. Şimdi sol menüden sihirbaz çubuğu olan yıldız işreti olan menüyü seçin. Eğer orada görünmüyorsa yukarıdaki resme göre yerini bulun sağ tık yaparak bulabilirsiniz. Bu işareti seçtikten sonra fotoğraf üzerindeki beyaz alan tıklayın ve “Delete” tuşuna basın. Delete tuşuna bastıktan sonra seçtiğiniz alan silinecektir. Sonra kalan diğer beyaz alanların üzerine tıklayarak ve “delete”e basarak arka plan rengini silebilirsiniz. Photoshop renk bazlı çalıştığı için diğer renkler arasında kalan arka plan renklerine tıklayarak siliniz. Silinen alanlar yukarıda göründüğü gibi kareli alan görünecektir. Arka plan tek renk olduğu için arka plan renklerini silmek kolay oldu.

photopng2

Arka planını şeffaf görünmesi için resmi png formatında kayıt etmemiz gerekecektir. Farklı formatta kayıt  yaparsanız arka plan beyaz olur. Şimdi bu dosyayı “png” olarak kaydetmeye geldi. Sol üst köşeden File (Dosya)> Save As (Farklı Kaydet)’i tıklıyoruz.  Karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Burada “Format” alanından “PNG” formatını seçerek istediğiniz yere kayıt yapın. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi uyarı çıkacaktır. Buraya da “OK” diyerek işlemi bitiriyoruz. İşlem bu kadar.

photopng5

İşlem bittikten sonra resmi açtığınızda resim arka planı beyaz görünebilir. Bazı resim görüntüleyicilerde arka plan beyaz görünür. Ancak çoğunda saydam olduğu anlaşılır ve herhangi bir web veya arka saydam kullanılması gereken bir program veya alanda kullanacağınız zaman bu resim dosyasının arka planı şeffaf olacaktır. Genel itibari ile bilgisayar masa üstünde aşağıda sağdaki gibi görünür.

photopng4

Arka planı karışık olan resmin arka planının şeffaf yapma

Yine aynı şekilde arka planı karışık renkli bir fotoğraf ekleyelim. Yine yukarıda yaptığımız gibi sağ alttan resmin yanından kilidi açalım. Bundan sonra farklı bir araç kullanacağız.

photopng3

Yukarıda resimde görünen araçlar kısmına sağ tıkladığımızda resimde görünen 3 araç karşımıza çıkacaktır. Bu işlemi yaparken en altta olan “Magnetic Lasso Toll” olanı seçeceğiz. Bu araç renklere duyarlıdır daha hassas çalışma yapmanızı sağlar.

Burada monalize resmindeki kadının arka planını saydam yapacağız. Aracı seçtikten sonra kadının dış alanın herhangi bir yerinde dikkatlice ve yavaş bir şekilde gezinmeye başlayın sık sık tıklama yaparak kendinize kontrol noktası oluşturun seçtiğim araç renge duyarlı olduğu için ona göre bir ilerleme sergileyecektir. Daha az hata yapmak için ctrl + “+” tuşu ile çalışma yaptığınız alanı yaklaştırın.

Seçim yaptıktan sonra kadının çevresini dolaşarak başladığınız noktada bitirin. Sonra “ctrl + C” diyerek kopyalayın ve “ctrl+V” diyerek yapıştırın.

monaliza

Sonra sağ altta iki adet “Layer” göreceksiniz bir kopyaladığınız biri de orijinal olandır. Orijinal olanın yanındaki göz işaretini kaldırın. Şimdi sadece kopyaladığınız alan görünecektir. İl yaptığınızda resmin etrafında fazla kalmış veya eksik kalmış alanlar görebilirsiniz. Bunları şimdi ince işçilik yaparak daha düzgün hale getirebilirsiniz. Bunun için sol tarafta resimde işaretli iki alan bulunmaktadır. Üstte bulunan araç ile silinmiş alanda gezdirdiğinizde o alan eski haline gelir.  Altta bulunan ise fazla kalmış kısımları silmenize yardımcı olur. Tüm düzenlemeleriniz bittikten sonra yukarıda anlatıldığı gibi “png” olarak kayıt edebilirsiniz. Unutmayın sağ altta bulunan “Layers” hangi işlemi yaparsanız yapın bu alanda işlem yapmak istediğini layer seçili olması gerekir.

Videolu anlatımı da aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

VİDEOLU ANLATIM

 

  1. Avatar

    Images in PNG format are required to publish good images. The PNG image quality is extremely good, people can convert jpg to png to do the job better.

Bir yorum bırakınız...

*

Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
google tag manager

Google Tag Manager Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager, reklam görüntülemek ve web sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarını birkaç kodla ...
backlinks

Edu ve Gov Backlink Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte icat edilen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sayesinde internet ...
viral vdeo

Viral Video Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Viral Video, klasik pazarlama yöntemlerinin dışında kalan dikkat çekici ve çarpıcı reklamlar ...
hashtag

Hashtag Nedir ve Nasıl Doğru Kullanılır?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz çok fazla hashtag görmüşsünüzdür. Bu makalede hashtag nedir?hashtag’lerin ...