Joomla Nedir Nasıl Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji Joomla Nedir Nasıl Kullanılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Joomla Nedir Nasıl Kullanılır?

joomla site kurma

İnternetin yaygınlaşması ile web sitesinin daha önem kazandığı günümüzde joomla yardımı ile birden faza içerik tek bir yerden kontrol edilebiliyor. Peki Joomla nedir? Nasıl kullanılır?

Joomla Nedir?

Joomla açılım olarak “content management system” olup Türkçe anlamı ile içerik yönetim sistemi şeklinde tanımlanıyor. Yönetim paneli ile içerikler hazırlanıp yayınlandığı gibi birden çok içerikte aynı yerden kontrol edilebilen bir web sitesi yapma platformudur. 2000 yılında kullanıma açılan uygulama, dünya üzerinde en çok tercih edilen yönetim sistemlerinden biridir. Kullanımı bakımın üst sıralarda olup 2 milyona yakın aktif kullanıcısı vardır. Joomla, WordPress paltfomuna benzer bir platformdur.

Uygulamayı kullanarak pek çok içerik üretmek mümkündür. Oyun sitesi, forum sitesi, arkadaşlık, video, alışveriş, ilan, e-ticaret ya da kobi siteleri gibi pek çok site bu uygulamanın kullanımı ile gerçekleştirilebiliyor. Ücretli ya da ücretsiz temalara erilmenin de kolay olduğu uygulamanın eklenti paketlerinin kullanılması ile seçilen tema daha da cazip hale getirilebilir.

Türkçe yazılan içerikler aynı zamanda uygulamanın çoklu dil seçeneği ile farklı dillere de uyarlanabiliyor. Web siteleri günümüzde yerli ziyaretçi kadar yabancı ziyaretçide çekmek istediği için çoklu dil seçeneği ile ayrı avantaj elde ediliyor.

Joomla Nasıl Kullanılır

Joomla Nasıl Kullanılır

İlk etap Joomla resmi sitesinden Joomlanın en son sürüümünü indirin. Kurulum için öncelikle domain ve hosting hesabına ihtiyaç vardır. Domain adının ve hosting’in alınmasının ardından hosting firmasından alınan kullanıcı ve şifre kullanımı ile Mysql veri tabanı oluşturuluyor. Bu işlemlerin yapılmasının ardından Joomla sitesinden indirdiğiniz dosyayı Winrar şekli ile masaüstüne kaydedip daha sonra winrar dosyası içindeki dosyaları FTP programı ile dosyanın siteye aktarımı gerçekleştirin.

FTP programının çalıştırılmasının ardından sol üstte olan boşluklara hosting firmasının verdiği kullanıcı adı ve şifre girilerek bağlan butonuna tıklanıyor. Bu aşamadan sonra kullanıcının karşısına dosyalar çıkıyor. Public_html dosyasından her şey silinerek bu dosyaya uygulama klasöründeki dosyalar atılıyor böylelikle içerik yönetim sistemi hosting’e atılmış oluyor.

ftp

Tarayıcıya domain adresi yazıldığında çıkan uygulamanın kurulum sayfasından ayarları karşınıza gelecektir.  Burada kullanılan e-mail, kullanıcı adı ve şifre her yerde gerekli olacağından unutulmaması ve bir yere not alınması gerekiyor. Bilgilerin doldurulmasından sonra sonraki butonu ile bir sonraki adıma geçiliyor.

Sonraki adımda veri tabanı yapılandırılması yapılıyor. Mysql, veri tabanı olarak seçiliyor ve gerekli boşlukların doldurulması ile bir sonraki sayfaya geçiliyor. Buraya kadar gerekli adımların atılmasının ardından tüm bilgilenin bulunduğu özet sayfası geliyor. Özet sayfasındaki bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek bir sonraki sayfaya geçiliyor.

Uygulamanın kurulmasından sonra kurulum klasörünün kaldırılması gerekiyor. Tüm bu işlemlerin ardından son bir işlem kalıyor. FTP programdan “httpdocs” klasörüne gidilerek “htaccess.txt” isimli dosyanın ismini değiştiriliyor ve “htaccess” yapılıyor. Son işlemin yapılması ile joomla kurulumu gerçekleşmiş oluyor.

Bir yorum bırakınız...

*

wayfair olayı nedir

Wayfair Olayı Nedir?

Gün geçmiyor ki, internetin hızı kesilmesin. Her geçen gün dünyada internet kullanımı ...
Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu

Kablosuz Mouse Çalışmıyor mu? İşte Çözüm Yolları

Windows 10 bilgisayarlar artık bir çok kişi tarafından kablosuz mouse ile kullanılıyor ...
ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...