Minecraft Server Kurma İşlemi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Minecraft Server Kurma İşlemi Nasıl Yapılır?

minecraft

Bir zamanların trendi olarak da bilinen Minecraft günümüzde halen en çok oynanan oyunlar arasında yer almaktadır. Sadece en çok oynan oyunlar arasında yer almıyor halen daha en çok satanlar listesinde bulunuyor.Kare tasarımlı ancak gelişmiş craft sistemine sahip olan hayatta kalma oyunu arkadaşlar ile oynandığı zaman daha bir vaz geçilmez oluyor. Arkadaşlar ile oynayabilmek için bir Minecraft sunucusuna ihtiyacınız var. Peki, Minecraft server kurulumu nasıl yapılır?

Minecraft server kurma konusunda önünüzde iki adet seçenek bulunuyor. Bu seçenekler ücretli ve ücretsiz olarak değişiklik gösterebilmekte. Ücretli olan sunucularda daha detaylı düzenlemeler yapabilmekte. Ancak ücretsiz olan sunucuların asıl amacı arkadaşlarınız ile bir arada survival macerası yaşamak.

Bedava Minecraft Sunucu Kurmak

Arkadaşlar ile oyun oynamanın en iyi çözümü elbette Bedava Minecraft sunucusu kurmak olacaktır. Söz konusu bedava sunucular sadece hayatta kalma oyunu için uygundur. Yani bu sunucular üzerinde sürekli işleyen bir HUB sunucu kurulamaz.

HUB sunucular ya da başka amaçlara hitap eden sunucuları kurmak için ücretli sunucu kurma adımlarını izlemeniz gerekmekte. Bedava Minecraft sunucusu kurma konusunda tercih edilen ve en bilindik sistem elbette Aternos sistemidir. Aternos üzerinden kuracağınız sunucular sadece belirli zaman aralığı boyunca açık kalacaktır.

Sunucunun uzun bir süre açık kalmasını istiyorsanız oyun içerisinde en az bir Minecraft hesabının açık kalması gerekmekte. Sunucuda 10 dakika içerisinde bir aktiflik olmazsa sunucu kendini kapatacaktır. Bu sorunu ufak bir ücret ile aşabilirsiniz ancak ücretsiz sürümde de kapanma sonrasında sadece sunucuyu yeniden başlatmanız gerekmekte.

Aternos Minecraft Sunucusu Nasıl Kurulur?

Aternos üzerinden ücretsiz Minecraft sunucusu nasıl kurulur?

  • İlk olarak Buraya tıklayarak Aternos ücretsiz Minecraft sunucusu kurma sistemine erişim sağlamanız gerekiyor.
  • Giriş işleminden sonra sol alt köşede bulunan “Oyna” yazan seçeneğe tıklamanız gerekmekte.

aternos

  • Tıklama işleminden sonra gelecek olan kayıt veya giriş ekranında hesabınız varsa giriş yapabilirsiniz. Yoksa kayıt olabilirsiniz. Kayıt işlemleri için Google ya da Facebook sistemini de tercih edebilirsiniz.
  • Kayıt sırasında sizden istenilen bilgileri güncel bilgileriniz ile ve doğru bilgileriniz ile doldurmanız gerekmekte. Kayıt işlemi sonrasında E-Posta hesabınıza gelecek olan doğrulama bağlantısı ile hesabınızı doğrulamanız gerekmekte.
  • Kayıt işleminden sonra sunucu oluşturabileceğiniz sayfaya yönlendileceksiniz.
  • Sunucu oluşturma sayfasında herhangi bir sunucunuz yoksa ortada bulunan “Sunucu Oluştur” seçeneğine tıklayın.

minecraft sunucu oluştur

  • Tıklama işleminden sonra bu ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekran üzerinde Minecraft sunucusunun türünü seçebilir, adresini düzenleyebilir ve açıklama kısmını değiştirebilirsiniz. Düzenleme ve değiştirme işleminden sonra “+ Oluştur” seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiş sağlayın.

minecraft sunucu admin yapma

  • Kısa bir bekleme sonrasında 20 kişilik sunucunuz hazır hale gelecektir. Söz konusu oyunun sürümünü değiştirmek için sağ tarafta bulunan panelleri kullanabilirsiniz. İstediğiniz sürümü oluşturmanın yanı sıra vanilla ya da modlu bir Client seçimi de yapabilirsiniz.
  • Ücretsiz Minecraft sunucusu oluşturma işleminden sonra sunucuyu başlatmak için yeşil renkteki “Başlat” butonuna basmanız gerekir.

Ücretsiz Minecraft Sunucusunda Nasıl Admin Olunur?

Sunucu kurma işlemi tamamlandı peki ya sonrasında yapılacak ayarlar ne durumda. Her Minecraft sunucusunda olduğu gibi bu sunucuda da ilk doğulan alanda 50 blok itibari ile kırılma ya da koyulma işlemi yapılamamakta. Bu sorunun önüne geçmenin en bilindik yolu admin yetkisi vermektir.

Ücretsiz Minecraft sunucusunda nasıl admin olunur? Sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Birkaç adım uygulayarak sunucuda admin olabilir isterseniz arkadaşlarınızı da admin yapabilirsiniz.

minecraft consol

İlk olarak sunucunuzun yönetim panelinden “Konsol” seçeneğine giriş yapın. Konsol alanında yapacağınız işlemler doğrudan sunucunuzun kendini etkileyecektir.

minecraft consol arayüz (1)

Konsol alanına ulaştıktan sonra ayarlamalar yapabileceğiniz bir alan bulunmakta. Bu alana istediğiniz komutları yazabilir ve işlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanda pratik şekilde sunucunuzu yeniden başlatabileceğiniz gibi istediğiniz zaman kapatma şansınız da bulunmakta.

minecraft consol arayüz (2)

Sunucuda bir oyuncuya admin yetkisi vermek için uygulamanız gereken komut “/op Oyuncu_Adi” şeklinde olacaktır. Verdiğiniz adminliği geri almak için “/deop Oyuncu_Adi” komutunu kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*