RTF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

RTF Dosyası Nedir ve Nasıl Açılır?

rtf1

.RTF dosya uzantısına sahip bir dosya, Zengin Metin Biçim dosyasıdır. Normal bir metin dosyası sadece düz metinleri saklarken, RTF dosyaları font stili, biçimlendirme, resimler ve daha fazlası hakkında ek bilgi içerebilir. Çok sayıda uygulama tarafından desteklendiğinden, platformlar arası belge paylaşımı için mükemmeldir.

RTF Dosyası Nedir?

RTF, Microsoft Word ekibi tarafından 1980’lerde kuruldu. Pek çok kelime işlemci tarafından kullanılabilecek, insanların Word belgelerini Word kullanmayan kişilerle paylaşmasını kolaylaştıran evrensel bir biçim olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, Windows’un yerleşik WordPad uygulaması tarafından kullanılan bir hafif kelime işlemci olan varsayılan biçim olarak da kullanılmıştır.

HTML dosyaları tarafından değiştirilmeden önce RTF, Windows yardım dosyalarının temeli olarak da kullanılmıştır.

Çoğu kelime işlemci bir RTF dosyasını okuyabiliyor ve yazabiliyor. Windows’da oluşturduğunuz bit RTF dosyasını MacOS  veya Linux’de herhangi bir sorunla karşılaşmadan kullanabilirsiniz. Ayrıca, e-posta istemcileri gibi diğer uygulama türlerinde de yaygın olarak kullanılır.

Microsoft, 2008’de RTF’nin geliştirilmesini durdurdu, ancak neredeyse tüm işletim sistemlerinde uygulamalar tarafından yaygın olarak destekleniyor.

RTF Dosyası Nasıl Açılır?

Denenecek ilk şey, RTF dosyasını doğrudan açmak için sadece çift tıklamak  veya telefonda dokunmak. RTF dosyalarını açmak için sisteminizde zaten kurulu bir uygulama vardır. Başlamak için, yüklü herhangi bir kelime işlemci uygulamanız varsa (Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, AbiWord vb.), Bununla birlikte bir RTF dosyası açabilirsiniz.

Dropbox, OneDrive ve Google Drive gibi dosya senkronizasyon hizmetlerinin çoğu, orada düzenleyemeseniz bile en azından bir RTF dosyasını okumanıza izin veren görüntülemeler oluşturdu. Google Dokümanlar, RTF dosyalarını düzenlemenize izin verir.

Çoğu işletim sisteminde RTF dosyalarını açabilen yerleşik bir düzenleyici bulunur. Windows’da, bu WordPad. MacOS’ta Apple TextEdit veya Apple Pages’ı kullanabilirsiniz. Yeni bir Windows yüklemesinde, bir RTF dosyasını çift tıkladığınızda WordPad’de açılır.

Windows’da bunu yaptığınızda açılan pencere macOS benzerdir. RTF dosyalarını açabilen uygulamaların bir listesini gösterir. Sadece kullanmak istediğinizi seçin. Ayrıca, uygulamanın varsayılan hale gelmesi için “.rtf dosyalarını açmak için bu uygulamayı her zaman kullan” seçeneğini de belirleyebilirsiniz.

RTF Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Birçok uygulama RTF dosyalarını desteklerken, bunları başka bir dosyaya dönüştürmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, bu uygulamada RTF dosyasını açmak ve daha sonra farklı bir biçimde kaydetmek için bu uygulamayı kullanmaktır.

Örneğin, RTF dosyanızı Microsoft Word’de açarsanız ve “Farklı Kaydet” komutunu kullanırsanız, Farklı Kaydet iletişim kutusuna gelirsiniz. Daha sonra, farklı biçimlerden bir tür seçmek için “Farklı Kaydet Türü” açılır menüsünü kullanabilirsiniz.

Tam bir kelime işlemci yüklü değilse, işletim sisteminizle birlikte gelenleri de deneyebilirsiniz. Örneğin, WordPad Farklı Kaydet penceresi, Microsoft Word’ün yaptığı kadar çok biçim sunmuyor, ancak hala birkaç tane yararlı olan var.

 

Bir yorum bırakınız...

*

windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...
cymera kamera

Cymera Camera Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde günümüzde birçok akıllı telefon ve ...
Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...