B2B Nedir Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

B2B Nedir Nasıl Kullanılır?

b2b

 

B2B, başka şirketlere ürün ve hizmet satmaya odaklanan bir işletme modeli olan işletmeden işletmeye anlamına gelir. B2B, İngilizce “Business to Business” okunuşunun baş harflerinden oluşur.

B2B’yi destekleyici bir şirket olarak düşünebilirsiniz. Ürün ve hizmetleri aracılığıyla şirketlerin şirket içi çabalarında başarılı olmalarını veya performanslarını artırmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Örnek olarak; Ofis mobilyaları, muhasebe programı yazılımı veya ofis kağıdı satan bir firmasınız, başka bir satıcı firma tarafından bir B2B müşterisi olarak kabul edilirsiniz. Sisteme dahil olduktan sonra B2B firması olarak B2B yetkili satıcıdan ürün veya hizmet satın almaya başlayıp kendi satışlarınızı B2C (Business to Customer – işletmeden müşteriye) müşterilerinize yapabilirsiniz.

İşin özü anlayacağımız bir dilde söylemek gerekirse, toptancıdan parakende satıcıya sunulan dijital pazarlama sistemidir.

B2B, modern dünyamızda düşündüğünüzden daha yaygındır. Dropbox, General Electric, Xerox ve WeWork gibi hizmetler, B2B şirketlerinin günümüzdeki uygulamalarının harika örnekleridir. Bu nedenle, bir B2B şirketi başarılı olacaksa, güçlü müşteri hizmeti ve sadakat geliştirmeli ve müşterilerinin işlerinde performanslarını önemli ölçüde artıran anlamlı değişiklikler yaratmalıdır. Ancak B2B şirketlerinin ticari müşterileri kimlerdir?

B2B’in Hedef Kitlesi Kimdir?

Müşterileri bir ürün veya hizmeti satın alan (B2C) olan işletmelerden farklı olarak, B2B müşterilerini tanımlamak daha zordur. Hedef kitlelerinin diğer işletmeler olduğu açıktır, ancak hedefledikleri işletme türlerine bağlı olarak büyüklükleri, karar vericiler veya bir satın alma merkezi değişebilir.

B2C e-ticaret işi gibi bir ürünü hemen satın alabilecek kişilere pazarlama yapmak yerine, B2B işletmelerinin stratejik olarak diğer işletmelere ulaşması gerekir. Bir işletme müşterisinin satın alma kararı, işletmeyle ilgilenen herkesin yararına olmalıdır. Bu nedenle, bir B2B işletmesi olarak pazarlama planlarınız kesin, açık ve ilgi çekici olmalıdır.

Artık bir B2B şirketinin temellerini ele aldığımızda, bir B2B şirketi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken temel pazarlama adımlarına bir göz atalım. Sonrasında, B2B şirketlerinin başarılı örneklerine ve iş başarılarının temellerini nasıl başarılı bir şekilde yönettiğine de odaklanacağız!

B2B Pazarlama Temelleri:

B2B pazarlaması karmaşık olabileceği için farklı stratejilere, kanallara, kampanyalara ve taktiklere kapılmak kolaydır. Bir plana sahip olmak, işleri güvenli ve yapılandırılmış bir şekilde muhafaza etmenin en iyi yoludur. Aşağıda, başarılı bir B2B şirketinin sahip olması gereken temel unsurlardan bazılarına değinilmiştir.

Kitlenizi Tanımlayın

Herhangi bir pazarlama planı gibi, en azından kimi hedef almak istediğinizi bilmeniz gerekir. Hedef müşterinizin ve izleyicinizin kim olduğuna dair kesin bir çerçeveye sahip değilseniz, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir. Her B2B pazarlama stratejisinin ortak noktası, tanımlanabilen ve iyileştirilebilen hedeflerdir. Herkese aynı anda pazarlama yapmak mümkün değildir, bu nedenle temel izleyicilerinize odaklanmanız gerekir.

Çabalarınızı bireysel bir müşteri segmentine odaklayın. Bu müşteri segmenti, mükemmel müşterinin imajı olacaktır. Bir B2B şirketi olarak, ürünlerinizin / hizmetlerinizin bu alıcılara nasıl yardım edeceği konusunda güçlü bir fikre sahip olmanız gerekir.

Kitle için Bağlam Oluşturun

Hedef pazarınızı keşfettikten sonra, bunlarla uyumlu içerik oluşturmanız gerekir. Müşterilerinizin neye değer verdiğini ve satın alma yollarını anlamadan, hedeflediğiniz işletmelere yönelik içerik sunmak, yazmak ve oluşturmakta zorlanacaksınız. Alıcılarınızın nasıl satın almaktan hoşlandıklarını ve ne yanıt verdiklerini bilmeniz gerekir. Motivasyonlarını, acı noktalarını ve satın alma davranışlarını bulmaya odaklanın. Bu, sizi hizmetlerinizi satmak ve müşterilerinizi ürünlerinizi satın almaya yönlendirmek için mümkün olan en iyi pozisyona getirecektir.

Kaliteli İçerik Üretin

Basitçe söylemek gerekirse, izleyicinizin daha akıllıca öğrenmesine ve çalışmasına yardımcı olan içerik pazarlaması oluşturmanız gerekir. Hedef pazarınız farkında değilse veya ürün / hizmetiniz veya sağladığı fayda hakkında en üst düzeyde farkındalık yoksa, ilk amaç farkındalık yaratmaktır. Buradaki kilit unsur, bir dizi anahtar kelime öbeğine ve potansiyel müşterilerin zaten çevrimiçi aradığı konulara dayanarak eğitim içeriği oluşturmaktır. Farkındalık şu yollarla geliştirilebilir:

 • Sitenizde yayınlanan blog yazıları, makaleler veya info grafikler
 • Üçüncü taraf platformlarda öne çıkan makaleler
 • Memnun kalmış müşterilerden gelen referanslar
 • Facebook, Google ve Yelp gibi sitelerde yorumlar

Farkındalık oluşturulduktan sonra, izleyicilerinizi kendi sorunlarına benzersiz yaklaşımınız hakkında eğitmeniz gerekecektir. Ayrıca, hikayeniz ve işletme organizasyonunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir. Onlara sizi diğerlerinden ayıran kriterler vermezseniz, etkiniz kısa süreli olacaktır.

Optimizasyon

İşletmeler gelişir ve gelişimi de pazarlamanız gerekir. Müşterileriniz çevrelerindeki dünya nedeniyle güncel canlılar olduğundan, zamana ayak uydurmanız ve dünyanın işletmelerine en iyi şekilde hizmet etmek için işletmelerinizi en ince detaylarıyla ayarlamanız gerekir.

Ayrıca, işletmeniz büyüdükçe ihtiyaçlarınızın değişeceğini de bilmek güzel. Karşılaştığınız herhangi bir strateji, ölçeklendirme kapasitesine sahip olmalıdır. Etkili ölçeklendirme, hedef pazarınızın ihtiyaçlarını karşılarken gelirleri artırmaya devam etmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medya

Pazarlamacıların yüzde 57’sinin LinkedIn’den, yüzde 52 Facebook’tan ve yüzde 44 Twitter’dan kar elde ettiğini biliyor muydunuz? Sosyal medya B2B işinize fazlasıyla yardımcı olur. Birçok B2B işletmesinin sosyal medyada yer aldığı düşünülmektedir. Eski toplantı yöntemleri, çağrılar ve geleneksel taktikler işletme modellerine artık anlamlı gelmemektedir.  Daha da iyi sonuçlar için sosyal medyayı stratejinize entegre etmeniz gerekir. Twitter, Facebook ve Instagram’dan uzak duruyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya stratejinizi oluştururken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Hedef kitleniz kim?
 • Marka kişiliğiniz nedir ve kendinizi nasıl ayıracaksınız?
 • Hangi sosyal platformları kullanacaksınız?
 • Ne tür içerik yayınlayacaksınız?
 • Hedefleriniz ne?
 • Çabalarınızı ölçmek için hangi sosyal medya ölçümlerini kullanacaksınız?
 • Rakipleriniz sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Nasıl daha iyisini yapabiliriz?

Tüm bu soruları cevaplamak, başarılı bir sosyal medya planını etkin bir şekilde uygulamanıza ve ihtiyaç duyduğunuzda stratejinizi ayarlamanıza izin verecektir. Aşağıdaki B2B şirketleri, kesin hedef kitleleri başarılı bir şekilde hedef almış firmalardır. Anlamlı ve ilgi çekici içerikler yarattıklarından, iş yapma çabalarını optimize etmiş ve sosyal medyada taht kurmuşlardır.

WeWork

WeWork, 2010 yılında ortak ofis alanları inşa etme ve topluluk oluşturma misyonuyla kuruldu. Web sitelerine ve fotoğraflarına göz atarsanız, işletmeler ve girişimciler için bir deneyim oluşturduğunu görürsünüz. WeWork, “sadece bir yaşam değil, bir yaşam kurmanız” için gereken yeni çalışma ruhunu teşvik eder (potansiyel müşterilerle ne kadar iyi duygusal / kişisel bağlantı kurabilirsiniz?).

WeWork inanılmaz bir B2B şirket örneğidir. Çünkü büyük ofis alanlarına sahiptir ve ofis alanlarının arkasındaki araştırmaları ve binlerce farklı işletmenin onu nasıl kullandığı konusunda kendisini sürekli olarak geliştirmektedir. Bunu yaparak, işlerin en iyi şekilde nasıl yapıldığına ve bireylerin günümüz çalışma alanında neye ihtiyaç duyduğuna dair ilk elden bilgileriyle kendilerini şirket olarak konumlandırıyorlar.

WeWork, bireysel ve küçük işletme tüketicilerinin geleceğine bakıyor, müşterileri nasıl en verimli olduklarını hissediyorlar ve işlerini yapmak için temel ihtiyaçlarını yeniden düşünüyorlar. Kendilerini iyi pazarlıyorlar ve insanları tercih ettikleri şekilde çalışmaya teşvik etmek için yeni stratejiler geliştiriyorlar. Küçük bir işletme iseniz, maliyet etkinliği, esneklik ve stil gereksinimlerinize gerçekten hitap ediyorlar.

LinkedIn

LinkedIn, profesyonel sosyal medya ağı ve düşünce liderliği platformu olarak eşit parçalarla içerik pazarlama dünyasında diğerlerinden ayrılmaya devam ediyor. Şirket, iş dünyasına yönelik her türlü akıllı kavrayış için ilk tıklanacak adres olarak ün kazanmıştır. “Nasıl yapılır’’, iş makaleleri ve haberlerden iş ilanlarına kadar içerik paylaşıyorlar. LinkedIn’in gelişmiş içerik seçeneklerinin kullanılabilirliği, şirketin, onu kullanan işletmeleri iyi bilgilendiren en iyi B2B markalarından biri olarak konumunu korumasına yardımcı oluyor.

VidYard

Video yazılımı şirketi VidYard, izleyicileri yaratıcı videolarla ilişkilendirmek hakkında gelişmiş bir şirket. Siteleri sadece eğlenceli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede faydalı olan etkileşimli içerik örnekleri ile doludur. İçeriklerinin çoğunun, izleyicilerden bir form doldurmalarını isteyen ve bu etkileşimli içeriği bir dizi öncü makineye dönüştüren bir harekete geçirme ifadesi içerdiğini fark edeceksiniz. Bir işletme için bu hizmet türü, müdahaleci görünmeden müşterinin bilgilerini toplayabilir. Video içeriği etkili bir pazarlama stratejisidir ancak birçok işletme için yaratıcılık VidYard’ın yardımcı olabileceği noktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

Kablosuz Dosya Aktarımı

Kablosuz Dosya Aktarımı Uygulaması AirDrop Nedir?

Günümüzde birçok kullanıcı bilgisayardan telefona kablosuz dosya aktarımı yapmak isteyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda kullanıcıların karşısına AirDrop uygulaması çıkıyor. Çünkü AirDrop sayesinde Apple kullanıcıları ...
whatsapp çift faktörlü doğrulama

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir Nasıl Yapılır?

WhatsApp iki adımlı doğrulama WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu en faydalı özelliklerden biridir. WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunduğundan şüphe duyanlar ya da mesajları kimsenin okumasını istemeyenler ...
Uydu telefonu

Uydu Telefonu Nedir? Normal Telefonlardan Farkı

Uydu telefonu normal telefonlardan oldukça farklı şekilde çalışan bir cihaz. Bu cihazı kullanarak yapılan aramalar, normal telefonlardan yapılan aramalardan daha farklı şekilde gerçekleşiyor. Yani ...
Capture Card

Capture Card Nedir Ne İşe Yarar?

Capture Card özellikle yayıncılar tarafından çok fazla tercih edilen bir cihaz. Bu cihaz sayesinde yayıncılar farklı cihazları birbirine bağlayarak istedikleri ekranı yayına verebiliyorlar. Bildiğiniz ...
WinOptimizer 2021 Ne İşe Yarar

WinOptimizer 2021 Nedir? Özellikleri Neler?

Günümüzde WinOptimizer 2021 gibi bilgisayarda ki bazı işlemleri hızlı şekilde yapabilmenizi sağlayan birçok program mevcut. Ancak WinOptimizer programı bu programlar arasında en çok özelliğe ...
ram sorunları

Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ile iligili sorun yaşandığında RAM, bilgisayar kullanıcıların ilk etapta aklına gelmeyen sebeplerdendir. Bilgisayar ile ilgili sorun meydana geldiğinde genellikle yazılım sorunları  ve sabit ...
Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...