Ses Duvarı Nedir? Nasıl Aşılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Ses Duvarı Nedir? Nasıl Aşılır?

Ses duvarı

Ses duvarı nedir? Ses duvarı yükseklik ve hava sıcaklığına göre değişiklik gösterebilen türden bir karşı etkidir. Ses duvarı ses hızlarından oluşur ve ses hızı saniyede 345~Km yol kat edebilir.

Havada oldukça yüksek hızda giden uçaklar ses duvarlarını aşmaktadır. Ortalama olarak 10km den daha uzakta uçan uçaklar doğal olarak farklı hava şartlarına maruz kalıyor. Yükseklikte hava sıcakları -50 derece civarlarına kadar düşer. Hal böyle olunca ses hızı da farklılık gösterir.

Yüksekliğin artıyor olması ve sıcaklığın ciddi anlamda düşüyor olması sesin hız eşiğini düşüyor. Ortalama olarak saniyede 290 metre civarına gerileyen ses hızı, uçakların bu hızı geçmesine veya bu hıza yaklaşmasına olanak tanıyor.

Ses Duvarı Nasıl Aşılır?

Ses Duvarı Nasıl Aşılır

Ses duvarı nasıl aşılır? Ses duvarı nedir konusunda gerekli olan teknik bilgiyi şu anlık almış durumdayız. Peki, ses duvarı nasıl aşılır?

Uçaklar oldukça yüksekten oldukça yüksek hızlarda seyir etmekte. Bu durum F-16 savaş uçaklarında daha da fazla gözlemlenebilmektedir. Uçakların ses hızının eşiğine yaklaşarak ya da geçerek ses titreşiminin hızını arttırıyor.

Tek bir noktada toplanmaya başlayan ve ses titreşimlerinin yoğunlaşmasını sağlayan uçaklar normalden daha fazla ses çıkmasına neden oluyor. Ani şekilde gerçekleşen bu olay sonrasında sonik patlama bir diğer adı ile ses duvarı patlaması meydana geliyor.

Yolcu uçakları sonik patlama noktasına kadar çıkabilmekte, savaş uçakları onlardan farklı olarak her seferinde bu ses duvarını geçebilmektedir. Peki, her seferinde geçiş sağlanıyorsa biz neden bu sesleri duymuyoruz?

Neden Her Zaman Sonik Patlamaları Duymuyoruz?

Neden Her Zaman Sonik Patlamaları Duymuyoruz

Neden her zaman sonik patlamaları duymuyoruz? Savaş uçaklarının her seferinde bu duvarı aştıklarını söyledik. Peki, biz bu sesleri neden her seferinde duymuyoruz?

Bu tür olaylar havanın ciddi anlamda yüksekliklerinde meydana gelmektedir. Her zaman duyma şansımızın olmadığını bilmekte fayda var. Yüksekte oluşan bu ses dalgaları yakınımıza gelene kadar etkisini kaybediyor ve bize ulaşamıyor.

Bazı durumlarda yüksek hızda alçak uçuş yapması gereken savaş uçakları bu ses duvarının sürekli olarak aşıldığını gösterebilmektedir.

Bu gibi bir olay yakın tarihte 15 Temmuz gecesinde yaşanmıştı. Söz konusu patlama oldukça alçak bir mesafede yaşandığı için etkisi de oldukça büyük olmuştu.

Sonik Patlamalar Zararlı Mı?

Sonik Patlamalar Zararlı Mı

Sonik patlamalar zararlı mı? Sonik patlamalar duruma göre zararlıdır. Bu durumlar genel olarak insan üzerinde etkilidir. Peki, sonik patlamanın zararları nelerdir?

  • Uyku düzensizliği.
  • Panik atak.
  • Odaklanma bozukluğu.
  • Hareket bozukluğu ve hatta hareket kabiliyetinin kaybı.
  • Kalp ritminde düzensizlik.
  • Kan basıncı sorunları.
  • Yüksek halsizlik oranı.
  • Şok etkisi ile dil ve vücut tutulmaları.

 

Bir yorum bırakınız...

*