SMF Nedir Nasıl Kurulur? ∞ Sonsuz Teknoloji

SMF Nedir Nasıl Kurulur?

smf

Teknoloji ile web sitesi de çok önemli bir hal alıyor ayrıca SMF uygulaması da teknolojinin getirdiği başka bir nimeti oluyor. Bireysel ya da kurumsal web siteleri için forum kurmak kullanıcılar arasındaki etkileşimi arttırır ve bilgi paylaşımını kolaylaştırır bu neden ile kurulan forumlar farklı uygulamalar ile yapılabilse de SMF ile ücretsiz yapılabilir.

Açık ifadesi ile Simple Machines Forum, internet üzerinden oluşturulan topluluk forumları ile kullanıcıları bir web sitesi içerisinde buluşturan ücretsiz bir web yazılımıdır.

SMF (Simple Machines Forum) Nedir?

SMF yazılımı ile ücretsiz olarak elde edilebilecek profesyonel bir kalitede forum sadece birkaç dakika içinde kurulabilir. Yazılım, PHP dilinde olup MySQL veri tabanından oluşur. FTP ya da web tarayıcısı ile rahatlıkla kurulur.

İnternetin her şey olduğu günümüzde internet yardımı ile yapılabilen forum sitesi de web sitesi sahiplerinin işine yarıyor. Günümüzde forumun kurulabilmesi için hosting sağlayıcılar da kurulumun otomatik şekilde yapılabileceği bir bağlantı sunuyor.

SMF destek sitesi de sürekli olarak kendini geliştiriyor. Oluşan herhangi bir problemlerde anında çözüm öneriyorlar. Ücretsiz lisansı ile pek çok rakibinin önüne geçen yazılımı böylelikle herkes kullanabilir.

SMF (Simple Machines Forum) Nasıl Kurulur?

smf machine

FTP ve web tarayıcısı üzerinden hem kurulumun hem de ara yüz düzenlemelerinin oluşmasına imkân veren yazılım, kullanıcılarına ayrıca pek çok avantaj sağlıyor. Forumun sadece dakikalar içerisinde kurulması zaten apayrı bir avantaj getiriyor. SMF resmi sitesine giderek SMF paketine indirerip mevcut sisteminize paketi entegre edebilirsiniz. WordPress kurulum mantığına benzeye bir kurulum yapısı vardır.

SMF nasıl kurulur diye sorulur ise bunun için belli şeylere ihtiyaç vardır. Bunlar; Windows ya da Linux, Apache, PHP, MySol, FTP programcı ile veri tabanı yönetim programı olur. Bu ihtiyaçların hazırlanmasının ardından aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Veri tabanı oluşturulur ve yönetici yetkilendirilmesi yapılır
 2. FTP istemcisi ile hosting sağlayıcısına yükleme yapılır.
 3. CHMOD ayarları kontrol edilir.
 4. Veri tabanına kullanıcı verilerini girilir.
 5. Forumun ismi belirtilir
 6. Forum temel ayarları belirtilir
 7. Veri tabanı bilgileri ayarlanır
 8. Son olarak, install.php dosyası kaldırılıp forum kullanılmaya hazır hale gelir.

SMF (Simple Machines Forum) Özellikleri Nelerdir

İnternet kullanıcıları da karmaşık programlardan hoşlanmıyor. Kullanılacak program ne kadar basit ve kolay olur ise o kadar kullanıcının dikkatini çekiyor. Bu neden ile SMF özellikleri arasında pratik kullanıcı paneli göze çarpıyor. Diğer özellikler ise;

 1. Tasarımın geliştirilebilmesi
 2. Geniş yazılım sunması
 3. Türkçe dâhil olmak üzere pek çok dil seçeneği
 4. Hızlı ara yüze sahip olması
 5. SEO ayarlarının kolaylıkla yapılabilmesi

SMF ile ayrıca istatistik ve sıralama tarzında içerik takibi de yapılabiliyor.

Bir yorum bırakınız...

*