Spam Mail Nedir? Tehlikeli midir? | Sonsuz Teknoloji

Spam Mail Nedir? Tehlikeli midir?

spam

Spam Mail, e-posta vasıtası ile elektronik ortamlarda birçok mail kullanıcısına aynı anda gönderilen, çoğu zaman uygunsuz, virüs içerikli ya da reklam amacı taşıyan iletilerdir.

Bugüne kadar sizlere yalnızca reklam içeren spam e-postalar gelmiş olabilir fakat, iş sandığınız kadar basit olmayabiliyor çoğu zaman. Örneğin geçtiğimiz yıllarda; Crypto Locker ismi verilen bir virüs, e-postalar aracılığı ile yüzlerce bilgisayara bulaştı.

Bu virüs, sızdığı bilgisayarda yer alan bütün kullanıcı verileri şifreleyerek; şifrenin kaldırılabilmesi için para talep ediyor. Bulaşma şekli ise PDF dosyasına gömülmüş bir virüsün, PDF dosyası açılır açılmaz bilgisayara sızması ile gerçekleşiyordu. Örneğin; e-posta adresinize internet sağlayıcınızdan ya da müşterisi olduğunuz bankanın ismini kullanarak size yüksek meblağlarda fatura iletiliyor; maile ek olarak fatura detaylarını öğrenebilmeniz için ekte yer alan PDF doyasını indirmeniz isteniliyor.

Bu dosyayı indirdiğinizde ise; fidye virüsü bilgisayarınızı ve dosyalarını ele geçirerek; güçlü bir şekilde parola ile kilitliyor. Format ile silinmeyen bu virüs, bilgisayarınıza sızdıktan sonra, belirtilen meblağda ödeme yaptığınız taktirde kendi kendini siliyor.

Spam Mail Tehlikeli Midir?

Spam Mail’ler virüs içerikli olanlar ve reklam amaçlı olanlar olarak ikiye ayrılıyor. Reklam amacı taşı yan mailler çoğu zaman tehlikeli olmazken, virüs içerikli olanlar istisnasız tehlike arz etmekte. Virüsün spam mail ile telefonunuza ya da bilgisayarınıza sızması sonucunda, tüm kişisel verileriniz, parolalarınız, kredi kartı bilgileriniz gibi kişisel içerikleriniz, kötü amaçlı korsanların eline geçebilir. Ya da bir diğer örnek olarak; fidye yazılımlar bilgisayarınızı ele geçirebilir.

Spam Mailden Nasıl Korunabiliriz?

Spam maillerin tehlikeli olmasının bir diğer nedeni; bir başkasının adını taşıyan mail gönderebilmeleridir. Yani spam mail gönderen kişiler, sürekli iletişim halinde olduğunuz bir kişinin adına ya da alışveriş yaptığınız bir şirketin adına sizlere mail gönderebilirler. Spam maillerden korunmanın, zarar görmemenin en kolay yöntemi, mail içeriklerini kontrol eden bir antivirüs programı kullanmaktır. Öte yandan, kullandığınız e-posta sağlayıcınızın spam kutusuna düşen mailleri açmamanız, güvenliğiniz için oldukça önemlidir. E-posta adresinize gelen her maili açmamak, tanımadığınız kişilerin gönderdiği mail eklerini indirmemek spam maillerden korunmanız için oldukça önemlidir.

Bir yorum bırakınız...

*