Teknolojinin Çocuk Gelişimindeki Olumsuz Etkileri | Sonsuz Teknoloji

Teknolojinin Çocuk Gelişimindeki Olumsuz Etkileri

çocuk ve teknoloji

Çocukların teknolojik cihaz başında geçirdikleri saat sayısı katlanarak artmıştır. Bu, teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki bazı olumsuz etkileri olduğu için pek çok ebeveynin endişe duymasına neden oluyor.

Beyin Yavaşlatır

Günümüzde çocuklar yeterince egzersiz yapmıyorlar. Zamanlarının çoğunu teknolojik cihazların başında geçiriyorlar. Bu egzersiz eksikliği, fiziksel ve zihinsel sağlıkları için son derece kötüdür, çünkü gelişimlerini yavaşlatabilir.

Buna ek olarak, teknolojinin aşırı kullanımı, çocukların beyinlerini hızlı bir şekilde kavramayacak şekilde disleksi haline gelmelerine neden olabilir. Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biridir. Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur ve yabacı dil öğrenmekte zorluk yaşarlar.

Açık hava etkinlikleri ve daha fazla egzersiz, çocukların gelişim aşamasında olumlu davranışları teşvik edebilecekleri ve onların güven kazanmalarını sağlayabileceği için önemlidir.

Kanser Riskini Artırıyor

Cep telefonları ve bilgisayar ekranları, özellikle küçük çocuklarda kanser riskini artırabilecek radyasyon yayar. Bu yüzden Amerikan Kanser Topluluğu bile bu tür cihazların kullanımını engelliyor.

Bilişsel Gelişimini Geciktirir

2 ila 3 yaş arasındaki çocukların bilişsel gelişimi, uzun süre cihaz kullanıyorsa olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yaşta, çocuklar normal bir yaşam sürdürmek için görsel beceriler, mekansal beceriler ve motor beceriler öğrenmeli ve geliştirmelidir. Bu beceriler dışarıda ya da egzersiz yaparak geliştirilir.

Göz yorgunluğuna neden olur

Bir çok çocuk, saatlerce televizyon ya da dizüstü bilgisayar ekranının önünde otururken göz problemleri ile karşı karşıya kalır. Bu cihazlar, çocukların gözünde çok zararlı olabilecek radyoaktif ışınlar yayarlar, ancak çocuklar hala gelişme aşamasındadırlar.

Buna ek olarak, göz yorgunluğu çok tahriş edici ve tehlikeli olabilecek göz yorgunluğuna, bulanık görmeye ve odaklanma sorunlarına yol açabilir.

ABD Hastalık ve Önleme Merkezi tarafından belirtildiği üzere, Çocuklar, cihazlarla çok fazla zaman geçirdiklerinde, daha fazla bilgi sahibi olabilirler, ancak günde 8 saat video oyunları oynarken ve televizyon izleyen çocuklar görme sorunları yaşayabilir.

Kötü Duruşa Yol Açıyor

Telefonlar, tabletler ve bazı dizüstü bilgisayarlar gibi elde taşınabilir cihazlar, ekranlarında bükülmüş zaman harcadıkları için çocuklarda kötü bir duruş sergilemektedirler. Kötü duruş, omurilikte yanlış hizalanma ve subluksasyona neden olabilir, bu da ciddi sorunlara yol açabilir.

Çocuklarınızı Elektronik Ekranların Olumsuz Etkilerinden Nasıl Koruruz?

Zararlı olsa da, bu önlemleri uygulayarak çocuklarınız çok az dikkatle korunabilir:

Monitör Başında Geçirdikleri Zamanı Takip Edin

Çocuğun monitör başında geçirdiği süreyi hesaplayın. Bunu yaptıktan sonra, sorunları önlemek için gün içerisindeki kullanımını azaltma yoluna gidin.

Açık Hava Etkinliğini Artırın

Çocuğunuzun içeride kalmayı seçip en sevdiği çizgi filmleri izlemeyi seçerse, onu parka gitmeye ve arkadaşlarıyla oynamayı veya bahçedeki köpeği kovalamaya teşvik edin.

Gerekirse, açık hava etkinlikleri sırasında çocuğun keyif alabilmesi için salıncak seti, kum havuzu veya yüzme havuzu kullanın. Bu sayede hem aklını hem de bedeni fiziksel olarak biraz daha fazla zaman harcaya bilecektir.

Çocuklarınızı Elektronik ile İlgilendirmeyin

Genellikle, ebeveynler meşgulse, çocukların eline tablet verirler. Bunun yerine, çocuk boya kalemleri ve boyama kitapları, aksiyon figürleri, bulmaca küpleri ve yaratıcı oyuncaklar alın.

Uyku Döngülerini Takip Edin

Bir çocuğun zihni çok aktiftir ve günlük yaklaşık 10 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu, çocuğun bilişsel yeteneklerini dinlenmeye ve gün boyunca yaşadığı zorluğu azaltmaya teşvik eder. Çocuğunuzun gün içerisinde iyi işlev görecek kadar uyku aldığından emin olun.

Kendi Kendine Egzersiz

Çocuğunuza kendi kendine egzersizi öğretin. Gözlerinin ağrıması halinde göz kırpma ara vermelerini söyleyin, çünkü bu, gerginliği azaltacak ve herhangi bir acıyı azaltacaktır. Doktorlar 20-20-20 kuralını tavsiye ediyor. Çocuğunuzun yirmi saniye boyunca odaklanmak için yirmi dakikalık bir mola aldığından emin olun.

Çocuğun belirli bir mesafede oturduğundan emin olun.

Herhangi bir teknolojik cihaz etkileşimi sırasında, çocuklarınızın elektronik ekrandan en az 50 cm uzakta olduğundan emin olun. Çocuğunuz televizyon izlese bile, ekranı uzak tutun. Çocuk ekrana yaklaşmayı tercih ederse, bir göz doktoruna danışın.

Karanlık ve güneş ışığında cihaz kullanımı önerilmez

Bugünlerde çoğu cihaz, yerleşik otomatik parlaklık ayarlarına sahip. Bu özellik cihazın parlaklığını çevreleyen ışığa göre ayarlar. Ancak yinede elektronik aygıtları karanlıkta ve çok ışıkta kullanmak çocuğun gözünde zorlanmaya neden olabilir.

Sonuç olarak

Önceden gerekli tüm önlemleri almak her zaman akıllıcadır. Bu nedenle, uzun vadede çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için tüm bu önlemleri uyguladığınızdan emin olun. Unutmayın, elektronik cihazlara çok fazla maruz kalmak çocuğun sağlığına ve gelişmesine ciddi zarar verebilir.

Teknoloji çocukların ihtiyaç duyduğu eğlence ve teknolojiyi sağlamasına rağmen, onları eğlendirmenin başka yolları da vardır. Onları aynı zamanda çok sağlıklı ve eğlenceli olabilen diğer çocuklarla açık hava sporları ve oyunları denemeye teşvik edebilirsiniz.

Kaynak : dumblittleman.com

 

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...